ԼՂ հակամարտության կարգավորման ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացը վերացվել է
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ֆինլանդիայի արտաքին գործերի նախարար Էլինա Վալտոնենը եւ ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուն այսօր ողջունել են Նախարարների խորհրդի որոշումը՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի համատեղ դիմումից հետո Մինսկի գործընթացը եւ դրան առնչվող կառույցները վերացնելու մասին։
«Կրկին ցանկանում եմ ջերմորեն շնորհավորել Հայաստանին եւ Ադրբեջանին՝ խաղաղությանն ու հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված պատմական համաձայնագրերի եւ դրանց անհապաղ իրականացումը սկսելու նրանց որոշման կապակցությամբ: Ես անհապաղ արձագանքեցի նրանց համատեղ կոչին եւ ցանկանում եմ անկեղծ երախտագիտությունս հայտնել կողմերին այս գործընթացում գերազանց համագործակցության համար: Նաեւ ցանկանում եմ արժանին մատուցել մասնակից պետություններին այս համաձայնությանը հասնելու գործում ցուցաբերած համագործակցության ոգու համար», - ասել է Էլինա Վալտոնենը։
«Այս պատմական իրադարձությունը ցույց է տալիս, թե ինչի կարող է հասնել դիվանագիտությունը նույնիսկ տասնամյակների հակամարտությունից եւ անվստահությունից հետո։ Այն ցույց է տալիս, որ համաձայնությունը հնարավոր է, երբ կողմերը վճռական են ընդհանուր եզրեր գտնելու հարցում», - ասել է Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուն։
Այս որոշումից հետո ԵԱՀԿ-ն քայլեր կձեռնարկի Մինսկի գործընթացի եւ դրա կառույցների վերացումն իրականացնելու համար։

OSCE Minsk process established for the NK conflict settlement closed - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The OSCE Chairperson-in-Office, Foreign Minister of Finland Elina Valtonen, and OSCE Secretary General Feridun Sinirlioğlu welcomed today the adoption of a Ministerial Council decision closing the Minsk process and related structures following a Joint Appeal from Armenia and Azerbaijan.
“I would like to once again extend my warmest congratulations to Armenia and Azerbaijan on their historic agreements towards peace and normalization of relations and their resolute decision to start their prompt implementation. I have responded without delay to their Joint Appeal and would like to express my sincere appreciation to the parties for their excellent co-operation in the process. I also would like to commend participating states for their collaborative spirit in achieving this consensus,” said Minister Valtonen.
“This is a historic development that underlines what diplomacy can achieve, even after decades of conflict and mistrust. It demonstrates that agreement remains possible when there is a shared determination between parties to find common ground,” said Feridun Sinirlioğlu.
Following the adoption of this decision, the OSCE will take steps to implement the closure of the Minsk Process and its related structures.