ԼՂ հակամարտության կարգավորման ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացը վերացվել է
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ֆինլանդիայի արտաքին գործերի նախարար Էլինա Վալտոնենը եւ ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուն այսօր ողջունել են Նախարարների խորհրդի որոշումը՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի համատեղ դիմումից հետո Մինսկի գործընթացը եւ դրան առնչվող կառույցները վերացնելու մասին։
«Կրկին ցանկանում եմ ջերմորեն շնորհավորել Հայաստանին եւ Ադրբեջանին՝ խաղաղությանն ու հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված պատմական համաձայնագրերի եւ դրանց անհապաղ իրականացումը սկսելու նրանց որոշման կապակցությամբ: Ես անհապաղ արձագանքեցի նրանց համատեղ կոչին եւ ցանկանում եմ անկեղծ երախտագիտությունս հայտնել կողմերին այս գործընթացում գերազանց համագործակցության համար: Նաեւ ցանկանում եմ արժանին մատուցել մասնակից պետություններին այս համաձայնությանը հասնելու գործում ցուցաբերած համագործակցության ոգու համար», - ասել է Էլինա Վալտոնենը։
«Այս պատմական իրադարձությունը ցույց է տալիս, թե ինչի կարող է հասնել դիվանագիտությունը նույնիսկ տասնամյակների հակամարտությունից եւ անվստահությունից հետո։ Այն ցույց է տալիս, որ համաձայնությունը հնարավոր է, երբ կողմերը վճռական են ընդհանուր եզրեր գտնելու հարցում», - ասել է Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուն։
Այս որոշումից հետո ԵԱՀԿ-ն քայլեր կձեռնարկի Մինսկի գործընթացի եւ դրա կառույցների վերացումն իրականացնելու համար։

Упразднен Минский процесс ОБСЕ по урегулированию карабахского конфликта
Ереван /Медиамакс/. Действующий председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Финляндии Элина Валтонен и генеральный секретарь ОБСЕ Феридун Синирлиоглу приветствовали сегодня решение Совета министров об упразднении Минского процесса и связанных с ним структур после совместного обращения Армении и Азербайджана.
«Хочу еще раз выразить свои самые теплые поздравления Армении и Азербайджану в связи с их историческими соглашениями, направленными на мир и нормализацию отношений, и их решением начать их незамедлительную реализацию. Я без промедления ответила на их совместное обращение и хотела бы выразить искреннюю признательность сторонам за превосходное сотрудничество в этом процессе. Также хочу воздать должное государствам-участникам за проявленный дух сотрудничества в достижении этого консенсуса», - сказала Элина Валтонен.
«Это историческое событие показывает, чего может достичь дипломатия даже после десятилетий конфликта и недоверия. Это демонстрирует, что соглашение остается возможным, когда у сторон есть общая решимость найти точки соприкосновения», - отметил Феридун Синирлиоглу.
После принятия этого решения ОБСЕ предпримет шаги по осуществлению упразднения Минского процесса и ее структур.