«Թաքնված տարածքային պահանջ է». Երեւանից արձագանքել են Ալիեւի խոսքերին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետի մամուլի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում մեկնաբանել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի վերջին հայտարարությունները։
Հարց ու պատասխանը ներկայացնում ենք ստորեւ.
- Տիկին Բաղդասարյան, Իլհամ Ալիեւը միջազգային մեդիաֆորումի ընթացքում, զարգացնելով «Զանգեզուրի միջանցքի» խոսույթը, հայտարարել է, թե «ադրբեջանական բեռները եւ Ադրբեջանի քաղաքացիները չպետք է հանդիպեն հայկական սահմանապահ ծառայությանը կամ որեւէ այլ մեկին», ու հաղորդակցության այդ ուղին ադրբեջանական կողմը դիտարկում է որպես անարգել եւ անվտանգ կապ Ադրբեջանի տարածքների միջեւ։ Այդ հարցն, ըստ նրա, արծարծվել է նաեւ Աբու Դաբիում ՀՀ վարչապետի հետ կայացած հանդիպմանը։ Նաեւ հավելել է, որ իրենց տարածքում չեն լինի «օպերատոր, տարածքի վարձակալություն կամ վարձույթ»։ Ո՞րն է Հայաստանի դիրքորոշումն այս հարցում։
- Հայաստանը երբեւէ որեւէ մեկի հետ չի քննարկել, չի քննարկում եւ չի քննարկելու Ադրբեջանի նախագահի նշած անվանաբանությունը եւ դրանից բխող տրամաբանությունը։ Հայաստանի թե Ադրբեջանի, թե միջազգային մյուս գործընկերների հետ քննարկում է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը։ Հայաստանը նաեւ ակնկալում է Ադրբեջանի տարածքով Հայաստանի Սյունիքի մարզի եւ ՀՀ մնացած մասի միջեւ, ինչպես նաեւ երրորդ երկրներից եւ դեպի երրորդ երկրներ տրանսպորտային հաղորդակցության ապաշրջափակում։
Իր հերթին Հայաստանը պատրաստ է իր տարածքով ապահովել Ադրբեջանի արեւմտյան շրջանների եւ Նախիջեւանի Ինքնավար Հանրապետության միջեւ, ինչպես նաեւ Ադրբեջանից դեպի երրորդ երկրներ եւ երրորդ երկրներից տրանսպորտային հաղորդակցությունը։ Այս ամենը պետք է տեղի ունենա երկու երկրների տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, իրավազորության լիարժեք հարգման եւ փոխադարձության սկզբունքով։
Ս/թ հուլիսի 10-ին Աբու Դաբիում եւ դրանից առաջ կամ դրանից հետո որեւէ այլ տարբերակ Հայաստանը չի քննարկել եւ չի քննարկելու։ Ադրբեջանի նախագահի ասածը, թե Ադրբեջանի քաղաքացիները չպետք է հանդիպեն հայկական սահմանապահ ծառայությանը, դուրս է տեղի ունեցած քննարկումների տրամաբանությունից։ Դա, ըստ էության, թաքնված տարածքային պահանջ է Հայաստանի նկատմամբ, ինչը ընդունելի չի կարող լինել եւ հակասում է մինչեւ այս տեղի ունեցած բանակցությունների, համաձայնությունների ոգուն եւ տառին։ Ինչպես վարչապետ Փաշինյանը նշել է ս/թ հուլիսի 16-ի իր ասուլիսում, Հայաստանի տարածք մուտք գործող, այդ թվում՝ տարանցիկ բեռները եւ քաղաքացիները պետք է անցնեն պարտադիր մաքսային եւ սահմանային հսկողություն՝ միջազգայնորեն ընդունված չափանիշներով։ Հայաստանը չի կարող չտիրապետել տեղեկատվությանը, թե ով մուտք գործեց իր տարածք, մուտք գործելուց հետո արդյո՞ք դուրս եկավ, թե ոչ։
Քաղաքացիների եւ նրանց ներկայացված փաստաթղթերի համապատասխանությունը չի կարող չստուգվել, իսկ անհամապատասխանության դեպքում նրանց մուտքը ՀՀ տարածք չի կարող թույլատրվել։ Հայաստանը չի կարող չտիրապետել տեղեկատվությանը, թե տարանցիկ նպատակով իր տարածք մուտք գործած բեռը կամ իրը դուրս եկա՞վ ՀՀ տարածքից, թե ոչ, հակառակ դեպքում կարող է մաքսանենգության եւ արգելված ապրանքների շրջանառության անվերահսկելի աղբյուր բացվել։ Հայաստանը չի կարող չտիրապետել տեղեկատվության, թե իր տարածքով ի՞նչ բեռներ են անցնում, որովհետեւ, օրինակ, եթե քիմիական նյութերով բեռնված վագոն կամ բեռնատար վթարվի, դրա հետեւանքները կրելու է մեր երկիրը եւ այդ հետեւանքների վերացմամբ զբաղվելու են ՀՀ համապատասխան ծառայությունները։ Հայաստանի տարածքը հատելիս մեր երկրի համապատասխան ծառայություններին չհանդիպելու որեւէ տարբերակ չկա։ Ինչպես Հայաստանը, այնպես էլ Ադրբեջանն ունեն միջազգային մի շարք պարտավորություններ, օրինակ, սեփական տարածքում միջազգային հանցավորության տարբեր դրսեւորումները կանխարգելելու եւ հակազդելու վերաբերյալ, իսկ նման պարտավորությունները պետություններն իրացնում են ի թիվս այլնի, իրենց մաքսային ու սահմանային ծառայությունների միջոցով։ Հետեւաբար, Հայաստանի համար նաեւ այս առումով հասկանալի չէ Ադրբեջանի հայտարարությունը։ Այլ բան, եւ դրա մասին վարչապետ Փաշինյանը հայտարարել է հուլիսի 16-ի իր ասուլիսում․ այդ հանդիպումները Հայաստանի սահմանային եւ մաքսային կետերում կարող են տեղի ունենալ ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառմամբ, երբեմն առանց կոնտակտի, կենսաչափական անձնագրերով ու բեռների առցանց հայտարարագրմամբ ու սքանավորմամբ։ Հիմա սա ընդունված ձեւաչափ է աշխարհի բազմաթիվ երկրներում։
Ամեն դեպքում, ՀՀ տարածքով անցնող վագոնները պետք է նաեւ կապարակնքվեն, դրանցից մաքսանենգ ապրանքների արտանետումը բացառելու համար։ Նաեւ տարանցման համար գոյություն ունեն միջազգայնորեն ընդունված վճարներ։ Երկաթուղու դեպքում դրանք այլ են, խողովակաշարերի դեպքում՝ այլ, ավտոճանապարհներին՝ բեռնատար մեքենաների համար՝ այլ, մարդատար մեքենաների համար՝ այլ, եւ երբեմն երկրները փոխադարձության սկզբունքով համաձայնության են գալիս տարիֆների մասին։ Բոլոր դեպքերում համապատասխան համաձայնեցված վճարներ պետք է վճարվեն, եւ ՀՀ պետական բյուջեն պետք է եկամուտներ ստանա տրանսպորտային հաղորդակցությունների վերագործարկումից։
Ինչ վերաբերվում է անվտանգությանը, ՀՀ-ն ինքն է ապահովում իր տարածքով անցնող ճանապարհների, բեռների, տրանսպորտային միջոցների եւ ուղեւորների անվտանգությունը։ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծով նախատեսված հաղորդուղիների համար անվտանգության լրացուցիչ մեխանիզմներ են նախատեսվել, ներառյալ ՀՀ ԱԱԾ կազմում այդ նպատակով հատուկ ստորաբաժանման ստեղծումը։ Հայաստանը պատրաստ է ապահովել տարանցման անվտանգությունը թե բեռների, թե տրանսպորտային միջոցների, թե խողովակաշարերի, թե մալուխների եւ թե, իհարկե, ուղեւորների համար։ Ինչ վերաբերում է երկու երկրներում տրանսպորտային հաղորդուղիների ապաշրջափակման համար անհրաժեշտ ներդրումներին, ամեն երկիր ինքն է որոշում իրեն հարմար ներդրումային սխեմաները։ Վարչապետ Փաշինյանը հուլիսի 16-ի ասուլիսում հստակ ասել է, որ ՀՀ տարածքում ներդրումային որեւէ սխեմա չի կարող լինել ՀՀ տարածքային ամբողջականությունից, ինքնիշխանությունից եւ իրավազորությունից անդին։
- Խոսելով ադրբեջանական կողմում՝ մինչեւ Հայաստանի եւ Իրանի սահման, երկաթուղու կառուցման մասին՝ Իլհամ Ալիեւը նշել է, որ իրենք գրեթե ավարտում են երկաթուղու շինարարությունը, եւ, հավանաբար, մեկ տարուց էլ պակաս ժամանակում, գուցե նույնիսկ հաջորդ տարվա գարնանը, երկաթուղու ադրբեջանական հատվածը կառուցված կլինի։ Նա նշել է, թե վերջին հինգ տարիներին հայկական կողմից որեւէ աշխատանք չի տարվել, այդ հարցը իբր դիտավորյալ հանվում է օրակարգից։ Ալիեւի խոսքով՝ այս դեպքում «Հայաստանի՝ երբեւէ տարանցիկ երկիր դառնալու հնարավորությունները գրեթե զրոյի են հավասար եւ եթե Հայաստանը շարունակի խոչընդոտել գործընթացը, կհայտնվի ոչ միայն տրանսպորտային, այլեւ՝ քաղաքական մեկուսացման մեջ»։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք ադրբեջանական կողմի նման պնդումները։
- Տարածաշրջանի տրանսպորտային հաղորդուղիները ապաշրջափակելու վերը շարադրված առաջարկները ՀՀ կառավարությունը Ադրբեջանին արել է շարունակաբար։ Ավելին, նախորդ տարի նոր առաջարկ է արվել Ադրբեջանին, ըստ որի՝ Հայաստանի լոկոմոտիվները հայաստանցի մեքենավարներով եւ վերը նշված սկզբունքների իրագործմամբ կարող են ապահովել երկաթուղային բեռնափոխադրումները Ադրբեջանի Արեւմտյան շրջանների եւ Նախիջեւանի Ինքնավար Հանրապետության, ինչպես նաեւ Սյունիքի մարզի եւ Հայաստանի Հանրապետության մյուս հատվածների միջեւ։ Լիազորված եմ վերահաստատել Հայաստանի կողմից վերը շարադրված բոլոր լուծումները իրագործելու պատրաստակամությունը։ Ինչ վերաբերում է երկաթուղու շինարարությանը, Ադրբեջանում կառուցվող երկաթուղին ունի նաեւ ներքին նշանակություն (Բաքուն եւ Ադրբեջանի Արեւմտյան շրջաններ կապում է իրար)։ Հայաստանի Սյունիքի մարզում 42 կմ երկարությամբ երկաթուղի կառուցելու շարժառիթ կունենա միայն Ադրբեջանի հետ համաձայնության պարագայում, քանի որ այդ երկաթուղին առանց Ադրբեջանի հետ համաձայնության չի կարող օգտագործվել նույնիսկ Հայաստանի ներքին բեռնափոխադրումների համար։ Այնպես որ, տարածաշրջանային հաղորդակցության ապաշրջափակումը օրակարգից հանելու՝ Հայաստանին ուղղված մեղադրանքը հիմնավոր չէ։ Ադրբեջանի հետ համաձայնությունների ձեռքբերումից անմիջապես հետո նշված երկաթուղու շինարարությունը կմեկնարկի, իսկ նախապատրաստական աշխատանքներ արդեն տարվում են, օրինակ՝ Նռնաձոր գյուղի համար նոր ճանապարհի կառուցումը, որի հետ ավտոմոբիլային հաղորդակցությունը այժմ տեղի է ունենում նախկին երկաթուղու շերտով։

“It is a concealed territorial claim” - Yerevan responds to Aliyev’s remarks - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister’s Spokesperson Nazeli Baghdasaryan in an interview with Armenpress commented on the recent statements of Azerbaijani President Ilham Aliyev.
The interview is presented below:
- Ms. Baghdasaryan, President of Azerbaijan Ilham Aliyev, speaking at an international media forum, again generated the “Zangezur corridor” narrative and stated that “Azerbaijani goods and citizens shall not be met by Armenian border service or anyone else” and that Azerbaijan views this connection route as an unimpeded and safe link between Azerbaijani territories. He claimed that this issue was raised during the meeting with the Armenian Prime Minister in Abu Dhabi. He added that there won’t be “an operator, lease or rent of land” in their territory. What is the position of Armenia in this issue?
- The Republic of Armenia has never discussed, is not discussing, and will not discuss the terminology and subsequent logic put forth by the Azerbaijani president. Armenia is discussing the Crossroads of Peace project with both Azerbaijan and other international partners. Armenia also expects the unblocking of transport connections through the territory of Azerbaijan and Armenia’s Syunik province and the other parts of Armenia, as well as from/toward third countries.
For its part, Armenia is ready to ensure transport connection through its territory between the western regions of Azerbaijan and the Nakhchivan Autonomous Republic, as well as from Azerbaijan towards and from third countries. This all shall take place under the principles of full adherence to the two countries’ territorial integrity, sovereignty, jurisdiction and reciprocity.
The Republic of Armenia has not discussed and will not discuss any other option neither on July 10 of this year in Abu Dhabi nor before or after that. The Azerbaijani President’s statement that citizens of Azerbaijan shall not face the Armenian border service is beyond the logic of the discussions that took place. This is basically a concealed territorial claim against the Republic of Armenia, which cannot be acceptable and contradicts the spirit and letter of the negotiations and agreements that have taken place thus far. As Prime Minister Pashinyan said during his July 16 press conference, goods and citizens entering the territory of Armenia, including transit ones, are subject to mandatory customs and border control under internationally accepted standards. The Republic of Armenia cannot be unaware of who entered its territory and whether or not they left afterward.
The compliance of the citizens and their documents can’t remain unverified, while their entry into Armenia cannot be allowed in case of incompliance. The Republic of Armenia cannot be unaware whether or not transit goods or objects have left its territory after entering, otherwise an uncontrollable source of smuggling and trafficking could emerge. The Republic of Armenia cannot be unaware of what kind of goods are passing through its territory, because, for example, if a vehicle loaded with chemical substances were to crash, our country would bear the consequences of it, and the relevant services of Armenia would be dealing with elimination of these consequences.
There is no option of not meeting our country’s relevant services upon crossing the territory of the Republic of Armenia. Both Armenia and Azerbaijan have a number of international obligations, for example about preventing and combating various manifestations of international crime on their territories, and countries implement such obligations through their customs and border services, among others. Therefore, Azerbaijan’s statement is unclear for Armenia also in this regard.
It is another matter, and PM Pashinyan stated this in his July 16 press conference: these contacts in Armenia’s border and customs points can take place with the use of modern technologies, sometimes without any contact, with biometric passports and online goods declaration and scanning. This is now a widely used format in many countries around the world.
In any case, wagons passing through the territory of the Republic of Armenia shall be sealed to rule out the jettison of smuggled goods. There are also internationally accepted fees for transit. They vary for railway, pipelines and roads, also for passenger or cargo vehicles, and sometimes countries reciprocally agree on tariffs. In all cases the respective agreed-upon fees must be paid, and the state budget of the Republic of Armenia shall receive revenue from the relaunch of the transport connections.
In terms of security: The Republic of Armenia itself is ensuring the security of roads, goods, vehicles and passengers passing through its territory. Additional security mechanisms have been envisaged for the connection routes envisaged in the Crossroads of Peace project, including the creation of a special division in the National Security Service of Armenia for that purpose.
The Republic of Armenia is ready to ensure the transit security, for goods, transport vehicles, pipelines, cables, and of course passengers. Regarding the necessary investments for unblocking the transport connections in the two countries, each country itself decides the investment schemes suitable for itself. Prime Minister Pashinyan clearly stated during the July 16 press conference that there cannot be any investment scheme in the territory of Armenia which is beyond the territorial integrity, sovereignty and jurisdiction of Armenia.
- Speaking about the construction of a railway on the Azerbaijani side up to the border with Armenia and Iran, President Aliyev said that Azerbaijan is about to finish the railway construction and that probably in less than a year – possibly even in the spring of next year –the Azerbaijani section of the railway will be completed. He claimed that over the past five years, no work has been done from the Armenian side, and that this issue is allegedly being deliberately removed from the agenda. According to Aliyev, in this case, ‘the chances of Armenia ever becoming a transit country are almost equal to zero, and if Armenia continues to hinder the process, it will find itself not only in transport isolation but also political isolation.’ How would you comment on such claims made by the Azerbaijani side?
The Government of Armenia has been continuously making the abovementioned proposals about the unblocking of regional transport links to Azerbaijan. Furthermore, last year a new proposal was made to Azerbaijan, according to which the locomotives of Armenia, with Armenian drivers, and under the abovementioned principles, can ensure railway goods shipments between the western regions of Azerbaijan and the Nakhchivan Autonomous Republic, as well as the Syunik Province of Armenia and the other parts of Armenia. I am authorized to reaffirm Armenia’s readiness to implement all abovementioned solutions. Regarding the construction of the railway, the railway which is under construction in Azerbaijan has also domestic significance (it links Baku with Azerbaijan’s western regions). The Republic of Armenia will have a motive to construct a 42km long railway in the Syunik Province only in case of agreement with Azerbaijan, because it won’t be possible to use that railway even for Armenia’s domestic goods transportation without an agreement with Azerbaijan. Therefore, the accusations of removing the unblocking of regional connections from the agenda is unfounded. The construction of the abovementioned railway will be launched immediately after achieving agreements with Azerbaijan, while the preparatory work is already underway, such as the construction of a new road for the village of Nrnadzor, where the automobile connection is presently taking place via the former railway layer.