Լավրով. ՀՀ հետ քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը պահպանվում է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի Հանրապետության եւ Ռուսաստանի Դաշնության միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 33-ամյակի կապակցությամբ՝ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանը եւ Սերգեյ Լավրովը փոխանակվել են ուղերձներով:
Սերգեյ Լավրովի ուղերձում, մասնավորապես, ասվում է.
«Հիմնվելով հոգեւոր-բարոյական արժեքների ընդհանրության, միջոլորտային եւ մարդասիրական կապերի ավանդական ամրության վրա, Ռուսաստանը եւ Հայաստանը մշակել են իրավա-պայմանագրային հզոր հիմք, կառուցել են բազմակողմանի, հավասարազոր, փոխշահավետ հարաբերություններ։
Չնայած ռուս-հայկական դաշնակցությունը դրսից խարխլելու փորձերին, մեզ հաջողվում է պահպանել քաղաքական երկխոսության եւ արտաքին քաղաքական համակարգման բարձր մակարդակը, ընդլայնել առեւտրատնտեսական համագործակցությունը ինչպես երկկողմ, այնպես էլ ընդհանուր ինտեգրացիոն տարածքի ձեւաչափով։ Պատրաստ ենք շարունակել համատեղ աշխատանքը՝ նպատակ ունենալով խորացնել եւ կատարելագործել գործընկերության արդյունավետությունը մեր երկրների քաղաքացիների բարօրության, Հարավային Կովկասում խաղաղության եւ անվտանգության ամրապնդման համար»։

Лавров заявил о сохранении «высокого уровня политического диалога» с Ереваном - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. По случаю 33-й годовщины установления дипломатических отношений между Республикой Армения и Российской Федерацией министры иностранных дел Армении и России Арарат Мирзоян и Сергей Лавров обменялись посланиями.
В послании Сергея Лаврова, в частности, говорится
«Опираясь на общность духовно-нравственных ценностей, традиционную прочность межотраслевых и гуманитарных контактов, Россия и Армения наработали солидную договорно-правовую базу, выстроили многогранные, равноправные, взаимовыгодные отношения.
Несмотря на попытки извне расшатать российско-армянское союзничество, нам удается сохранять высокий уровень политического диалога и внешнеполитической координации, наращивать торгово-экономическую кооперацию как по двусторонней линии, так и в формате общего интеграционного пространства. Готовы к продолжению совместной работы с целью дальнейшего углубления и совершенствования эффективности партнерства на благо граждан наших стран, в интересах укрепления мира и безопасности на Южном Кавказе».