Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը հայտարարել է, որ «Հայաստանում ռեւանշիստական միտումները ամենալուրջ խոչընդոտն են Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի համար»։
Ինչպես հաղորդում է Trend-ը, այս մասին ասվում է Բայրամովի «Ադրբեջանի անկախ եւ ինքնիշխան արտաքին քաղաքականության մոդելը» հոդվածում, որը հրապարակվել է Միլլի Մեջլիսի վերլուծական տեղեկատվական ամսագրում։
«Չնայած Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ խաղաղության համաձայնագրի երկկողմ բանակցություններում ձեռք բերված առաջընթացին, Հայաստանում շարունակվող ռեւանշիզմի միտումը, սահմանադրության եւ Ադրբեջանի դեմ տարածքային պահանջներ պարունակող այլ իրավական ակտերի դրույթները փոխելու քաղաքական կամքի բացակայությունը, ինչպես նաեւ արտաքին ուժերի անմիջական աջակցությամբ արագ սպառազինումը շարունակում են մնալ վերջնական հարաբերությունների նորմալացման գործընթացի ամենալուրջ խոչընդոտները», - գրում է նա:

Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов заявил, что «реваншистские тенденции в Армении являются самой серьезной преградой для процесса нормализации ее отношений с Азербайджаном».
Как сообщает Trend, об этом говорится в статье Байрамова «Модель независимой и суверенной внешней политики Азербайджана», опубликованной в аналитическом информационном журнале Милли Меджлиса.
«Несмотря на достигнутый прогресс в рамках двусторонних переговоров по мирному соглашению между Азербайджаном и Арменией, продолжающаяся в Армении тенденция реваншизма, отсутствие политической воли в направлении изменения положений конституции и других нормативно-правовых актов, содержащих территориальные претензии к Азербайджану, а также стремительное вооружение Армении при прямой поддержке внешних сил продолжают оставаться самыми серьезными препятствиями для финализации процесса нормализации отношений», - говорится в статье.