Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր ասել է, որ «խաղաղության համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների ավարտն եւ տեքստի համաձայնությունը չափազանց կարեւոր հանգրվան է»:
«Խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցված տեքստում չկա որեւէ դրույթ, այսպես կոչված, միջանցքի մասին: Ընդհանրապես ապաշրջափակման մեխանիզմների մասին որեւէ բան համաձայնագրում չկա։ ՀՀ բոլոր երկաթուղիները, ճանապարհները, ենթակառուցվածքները մնալու են ՀՀ-ի ինքնիշխանության եւ օրենսդրության ներքո:
Համաձայնեցված տեքստում չկա նաեւ որեւէ դրույթ այն մասին, որ մինչեւ ԽՍՀՄ փլուզումը երկու երկրում բնակեցված եւ հետո այդ տարածքները լքած մարդիկ պետք է վերադառնան իրենց տները կամ այն տարածքները, որտեղ իրենց նախնիներն ապրել են»,- Ազգային ժողովում ասել է նախարարը:
Նա նշել է, որ համաձայնագրի տեքստում «միակողմանի որեւէ կարգավորում չկա, ինչպես նաեւ՝ չկա սահմանադրությունների մասին կարգավորում, որի մասին խոսել է ադրբեջանական կողմը»:
«Խաղաղության որեւէ համաձայնագիր միանգամից բոլոր հնարավոր հարցերի պատասխանները չի տալիս, կախարդական փայտիկով երկու երկրների ժողովուրդներին բարեկամներ չի դարձնում: Կլինեն գերզգայուն հարցեր, որոնք հետո պետք է քննարկվեն, լուծվեն»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը:
Պատասխանելով հարցին, թե հնարավո՞ր է՝ Հայաստանը դուրս բերի Եվրամիության դիտորդական առաքելությունն իր սահմաններից, Արարատ Միրզոյանն ասել է.
«Այն պահին, երբ կստորագրվի խաղաղության պայմանագիրը, այդ պարագայում Հայաստանը ԵՄ դիտորդական առաքելության հետ համագործակցության մասով ընդունելի ու փոխշահավետ լուծումների կգնա»:
Նա հավաստիացրել է, որ Ադրբեջանի եւ միջազգային գործընկերների հետ քննարկումներում «մշտապես ուշադրության կենտրոնում են այն հարցերը, որոնք դուրս են մնացել, օրինակ, խաղաղության համաձայնագրի տեքստից»:
«Խնդրի ամբողջական կարգավորման համար առաջին հերթին ուշադրության կենտրոնում են եղել հումանիտար հարցերը եւ դրանց լուծման անհրաժեշտությունը:
Մենք, ինչպես նախկինում, այժմ եւս համարում ենք, որ հումանիտար հարցերի լուծումը, առաջին հերթին, գերիների, պատանդառված եւ այլ պահվող անձանց ազատ արձակումը շատ կարեւոր բաղադրիչ է համապարփակ կարգավորման համար»,- եզրափակել է Արարատ Միրզոյանը:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said today that “the finalization of negotiations on the peace agreement and agreement on its text marks a significant milestone.”
“There is no provision in the agreed text of the peace agreement about the so-called corridor. In general, there is nothing about unblocking mechanisms in the agreement. All railways, roads, and infrastructure of Armenia will remain under the country’s sovereignty and jurisdiction.
There is also no provision in the agreed text stating that individuals who lived in either country before the collapse of the USSR and then left should return to their homes or ancestral territories,” the minister said in the National Assembly.
He noted that the text of the agreement “does not include any unilateral regulations or provisions concerning constitutions, which the Azerbaijani side has spoken about.”
“No peace agreement gives answers to all possible questions at once, nor makes the peoples of the two countries friends. There will be very sensitive issues that should be discussed and addressed later,” said Ararat Mirzoyan. Responding to a question about the possibility of Armenia withdrawing the European Union observer mission from its borders, the minister stated:
“When the peace agreement is signed, Armenia will move towards acceptable and mutually beneficial solutions regarding cooperation with the EU monitoring mission.”
He assured that discussions with Azerbaijan and international partners “remain focused also on addressing issues which were left out from the text of the peace agreement.”
“For a complete settlement of the problem, we prioritize the humanitarian issues and the need to resolve them. As before, now too, we believe that resolving humanitarian issues, first of all, the release of prisoners, hostages and other detained persons, is an essential component of a comprehensive settlement,” concluded Ararat Mirzoyan.