Ռուս փորձագետները խոսում են Հայաստանի համար «ճակատագրական հետեւանքների» մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի հետ դաշնակցային հարաբերությունների խզումը արդեն միջնաժամկետ հեռանկարում կարող է ռազմավարական ռիսկեր ստեղծել Հայաստանի ազգային անվտանգության եւ ժամանակակից հայկական պետականության գոյության համար։
Այս մասին ասված է Ռուսաստանի Գիտությունների ակադեմիայի Պրիմակովի անվան Համաշխարհային տնտեսության եւ միջազգային հարաբերությունների ազգային գիտահետազոտական ինստիտուտի «Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը խաչմերուկում. բազմավեկտորության ճգնաժամը» վերլուծական զեկույցում։
«Հայաստանի ներկայիս ղեկավարության հրաժարումը բազմավեկտոր արտաքին քաղաքականությունից, ՀԱՊԿ-ի գործունեությանը լիարժեք մասնակցելուց, նրա հստակ շրջադարձը դեպի ԵՄ եւ ՆԱՏՕ, որին հաջորդելու է տնտեսության եւ անվտանգության ոլորտում խորը փոխկախվածության կրճատումը, երկիրը տանում է դեպի պատմական անորոշության կետ։
Եթե Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունը Ռուսաստանի հետ դաշնակցային հարաբերությունները վերջնականապես խզելուն ուղղված էլ ավելի էական քայլեր ձեռնարկի, ապա դա դժվար թե էական օգուտներ բերի նույնիսկ կարճաժամկետ հեռանկարում, իսկ արդեն միջնաժամկետ հեռանկարում կարող է ռազմավարական ռիսկեր ստեղծել Հայաստանի ազգային անվտանգության եւ ժամանակակից հայկական պետականություն գոյության համար։
Հայաստանի աշխարհաքաղաքական հակառակորդների վճռական գործողությունների հավանականությունը թերագնահատելը, ինչպես նաեւ ԵՄ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի կողմից իր անվտանգությունն ապահովելու կարողությունների գերագնահատումը՝ զուգորդված նման որոշումների սոցիալ-տնտեսական հետեւանքների լիակատար անտեսմամբ, կարող է ամենաճակատագրական հետեւանքների հանգեցնել»,- ասվում է փաստաթղթում։

Российские эксперты предупреждают о возможных «фатальных последствиях» для Армениии - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Разрыв союзнических отношений с Россией уже в среднесрочной перспективе может создать стратегические риски для национальной безопасности Армении и существования современной армянской государственности.
Об этом говорится в аналитическом докладе Национального исследовательского института мировой экономики и международных отношений имени Примакова Российской академии наук «Внешняя политика Армении на перепутье: кризис многовекторности».
«Отказ нынешнего армянского руководства от многовекторной внешней политики, от полноценного участия в деятельности ОДКБ, однозначный разворот в сторону ЕС и НАТО, с последующим свертыванием той глубокой взаимозависимости в сфере экономики и безопасности, которая сформировалась между Арменией и Россией, выводит страну в точку исторической неопределенности. Дальнейшее развитие может идти по двум основным сценариям.
Если правительством Никола Пашиняна будут предприняты еще более существенные шаги, нацеленные на окончательный разрыв союзнических отношений с Россией, это едва ли принесет существенные выгоды даже в краткосрочной перспективе, но в уже в среднесрочной перспективе может создать стратегические риски для национальной безопасности Армении и существования современной армянской государственности.
Недооценка вероятности решительных действий геополитических противников Армении, а также переоценка способности ЕС и НАТО обеспечить ее безопасность, в сочетании с полным игнорированием социально-экономических последствий подобных решений, может привести к самым фатальным последствиям», - говорится в документе.