Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովն այսօր ասել է, որ իր երկիրը Հայաստանից «լուրջ եւ գործուն քայլեր» է ակնկալում։
«Համաձայնեցված են խաղաղության պայմանագրի նախագծի ներածական մասն ու 17 հոդվածներից 15-ը։ Երկու հոդված դեռ ամբողջությամբ համաձայնեցված չեն։ Բանակցությունները շարունակվում են։ Բացի խաղաղության պայմանագրի տեքստից, կա եւս մեկ լուրջ եւ բաց հարց՝ Հայաստանի Սահմանադրության եւ մի շարք նորմատիվ իրավական ակտերում Ադրբեջանի դեմ տարածքային պահանջների առկայությունը։ Այս ուղղությամբ Հայաստանից ակնկալում ենք լուրջ եւ գործուն քայլեր։ Մենք լսում ենք բոլոր հայտարարություններն ու ուղերձները եւ նկատում ենք իրական քայլերի լուրջ բացակայություն»,- ասել է Բայրամովը։
Ինչպես հաղորդում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները, Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը նաեւ հայտարարել է.
«2024 թվականին մենք տեսանք Հայաստանին միակողմանի աջակցության դեպքեր ինչպես ԱՄՆ-ի դեմոկրատական վարչակազմի, այնպես էլ մի շարք եվրոպական մայրաքաղաքների կողմից։ Անցյալ տարվա ապրիլի 5-ին հանդիպում էր կայացել ԱՄՆ պետքարտուղարի, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահի եւ Հայաստանի վարչապետի միջեւ։ Եվ դրան դժվար էր որեւէ բացատրություն տալ։ Նման կանխակալ մոտեցումը կողմերից, որոնք փորձում են ներկայանալ որպես միջնորդ, անընդունելի է»։

Azerbaijan expects “serious and effective steps” from Armenia - Mediamax.am
“The preamble of the draft peace agreement and 15 articles out of 17 have been agreed upon. Two articles have not yet been fully coordinated. Negotiations are going on. In addition to the text of the peace agreement, there is another serious and open issue - the existence of territorial claims to Azerbaijan in the Armenian Constitution and a number of normative legal acts. We expect Armenia to take serious and effective steps in that direction. We hear all the statements and messages and see a serious lack of real steps,” Bayramov said.
Azerbaijani media reports that Jeyhun Bayramov also said:
“In 202, both from the U.S. Democrat administration and a number of European capitals, we saw unilateral support for Armenia. On April 5 of last year, meetings between the U.S. Secretary of State, the President of the European Commission and the Armenian Prime Minister were held. And it was difficult to give any explanation to that. Such a biased approach of the parties, which are trying to present themselves as mediators, is unacceptable.”