Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովն այսօր ասել է, որ իր երկիրը Հայաստանից «լուրջ եւ գործուն քայլեր» է ակնկալում։
«Համաձայնեցված են խաղաղության պայմանագրի նախագծի ներածական մասն ու 17 հոդվածներից 15-ը։ Երկու հոդված դեռ ամբողջությամբ համաձայնեցված չեն։ Բանակցությունները շարունակվում են։ Բացի խաղաղության պայմանագրի տեքստից, կա եւս մեկ լուրջ եւ բաց հարց՝ Հայաստանի Սահմանադրության եւ մի շարք նորմատիվ իրավական ակտերում Ադրբեջանի դեմ տարածքային պահանջների առկայությունը։ Այս ուղղությամբ Հայաստանից ակնկալում ենք լուրջ եւ գործուն քայլեր։ Մենք լսում ենք բոլոր հայտարարություններն ու ուղերձները եւ նկատում ենք իրական քայլերի լուրջ բացակայություն»,- ասել է Բայրամովը։
Ինչպես հաղորդում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները, Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը նաեւ հայտարարել է.
«2024 թվականին մենք տեսանք Հայաստանին միակողմանի աջակցության դեպքեր ինչպես ԱՄՆ-ի դեմոկրատական վարչակազմի, այնպես էլ մի շարք եվրոպական մայրաքաղաքների կողմից։ Անցյալ տարվա ապրիլի 5-ին հանդիպում էր կայացել ԱՄՆ պետքարտուղարի, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահի եւ Հայաստանի վարչապետի միջեւ։ Եվ դրան դժվար էր որեւէ բացատրություն տալ։ Նման կանխակալ մոտեցումը կողմերից, որոնք փորձում են ներկայանալ որպես միջնորդ, անընդունելի է»։

Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов заявил, что его страна ожидает от Армении «серьезных и действенных шагов».
«Согласована преамбула проекта мирного соглашения и 15 статей из 17. Две статьи еще не полностью согласованы. Переговоры продолжаются. Помимо текста мирного соглашения, есть еще один серьезный и открытый вопрос - наличие территориальных претензий к Азербайджану в конституции Армении и ряде нормативных правовых актов. Мы ожидаем от Армении серьезных и действенных шагов в этом направлении. Мы слышим все заявления и послания и видим серьезную нехватку реальных шагов», - сказал Байрамов.
Как сообщают азербайджанские СМИ, Джейхун Байрамов также заявил:
«Как со стороны администрации демократов США, так и ряда европейских столиц в 2024 году мы видели факты односторонней поддержки Армении. 5 апреля прошлого года состоялись встречи между американским госсекретарем, президентом Еврокомиссии и премьер-министром Армении. И этому трудно было дать какие-либо объяснения. Такой предвзятый подход сторон, которые пытаются выставить себя посредниками, недопустим».