Լավրով. Հայաստանը պետք է դիտարկի բոլոր «կողմ» եւ «դեմ» փաստարկները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր ասել է, որ «ԵՄ անդամակցության գործընթաց սկսելու որոշումը Հայաստանի ինքնիշխան ընտրություն է, սակայն արժե դիտարկել բոլոր «կողմ» եւ «դեմ» փաստարկները»։
«Իհարկե, Հայաստանի լեգիտիմ ղեկավարության որոշումը՝ որեւէ միջազգային կառույցին անդամակցելու գործընթաց սկսելու մասին, ինքնիշխան որոշում է։ Սակայն բոլոր դրական եւ բացասական կողմերի կշռադատումը, հավանաբար, նույնպես Հայաստանի կառավարության, տնտեսական բլոկի ղեկավարների պատասխանատվությունն է»,- Լավրովի խոսքերը մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը։
Ռուսաստանի ԱԳ նախարարը նաեւ նշել է, որ Հայաստանի անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵԱՏՄ) անհամատեղելի է ԵՄ-ին անդամակցելու նրա ցանկության հետ.
«Դրանք անհամատեղելի բաներ են։ Դրանք ազատ առեւտրի երկու տարբեր գոտիներ են, տուրքերի կամ սակագների նվազեցման կամ վերացման երկու տարբեր համակարգեր: Դրանք չեն համընկնում»:

Сергей Лавров: Армении стоит взвесить все «за» и «против» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел России Сергей Лавров сказал сегодня, что «решение Армении начать процесс вступления в ЕС является суверенным выбором, но стоит взвесить все «за» и «против»».
«Безусловно, решение легитимного армянского руководства о том, чтобы начать процесс присоединения к любой международной структуре, это суверенное решение. Но взвесить все за и против, наверно, это тоже ответственность армянского правительства, руководства, тех, кто занимается экономическим блоком», - эти слова Лаврова приводит  ТАСС.
Глава МИД России также отметил, что членство Армении в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) несовместимо с ее желанием вступить в ЕС:
«Это несовместимые вещи. Это две разные зоны свободной торговли, две разные системы снижения или отказа от пошлин или тарифов. Они не совпадают».