Լավրով. Հայաստանը պետք է դիտարկի բոլոր «կողմ» եւ «դեմ» փաստարկները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր ասել է, որ «ԵՄ անդամակցության գործընթաց սկսելու որոշումը Հայաստանի ինքնիշխան ընտրություն է, սակայն արժե դիտարկել բոլոր «կողմ» եւ «դեմ» փաստարկները»։
«Իհարկե, Հայաստանի լեգիտիմ ղեկավարության որոշումը՝ որեւէ միջազգային կառույցին անդամակցելու գործընթաց սկսելու մասին, ինքնիշխան որոշում է։ Սակայն բոլոր դրական եւ բացասական կողմերի կշռադատումը, հավանաբար, նույնպես Հայաստանի կառավարության, տնտեսական բլոկի ղեկավարների պատասխանատվությունն է»,- Լավրովի խոսքերը մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը։
Ռուսաստանի ԱԳ նախարարը նաեւ նշել է, որ Հայաստանի անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵԱՏՄ) անհամատեղելի է ԵՄ-ին անդամակցելու նրա ցանկության հետ.
«Դրանք անհամատեղելի բաներ են։ Դրանք ազատ առեւտրի երկու տարբեր գոտիներ են, տուրքերի կամ սակագների նվազեցման կամ վերացման երկու տարբեր համակարգեր: Դրանք չեն համընկնում»:

Yerevan /Mediamax/. Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said today that “Armenia’s decision to start the EU accession process is a sovereign choice, but it is worth to weigh all pros and cons.”
“Of course, the decision of the legitimate Armenian leadership to start the process of joining any international structure is a sovereign decision. But weighing the pros and cons is probably also the responsibility of the Armenian government, the leadership, those involved in the economic bloc,” TASS quoted Lavrov as saying.
The Russian foreign minister also noted that Armenia’s membership in the Eurasian Economic Union (EAEU) is incompatible with its desire to join the EU:
“These are incompatible things. These are two different free trade zones, two different systems of reducing or waiving duties or tariffs. They are not the same.”