«Հայաստանը չի պատրաստվում դուրս գալ ԵԱՏՄ-ից» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Գեւորգ Պապոյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանը Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) անդամ է, եւ այս պահին «կառավարության օրակարգում ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու հարց չկա»:
«Եվրամիության անդամակցության գործընթացը զուգահեռ օրակարգ է, մեր խնդիրը ոչ թե այդ օրակարգերը քննարկելն է, այլ՝ մեր տնտեսության դիմակայությունն ու մրցունակությունը բարձրացնելը: Էական չէ՝ Հայաստանը կլինի ԵՄ-ում, թե՝ ԵԱՏՄ-ում, մեր տնտեսությունը պետք է ավելացնի մրցունակությունը, մեր արտադրողականությունը պետք է աճի»,- ասուլիսի ժամանակ ասել է նա:
Նախարարի խոսքով՝ «որեւէ պարագայում չենք մտածում ԵԱՏՄ-ն փոխարինել ինչ-որ այլ կառույցով»:
«Հայաստանի տնտեսությունը պետք է լինի անկախ: Մենք ուզում ենք լինել անկախ, իսկ անկախությունն այն է, երբ դու բոլորից ես կախված, ոչ թե մեկից, եւ բոլորն էլ ինչ-որ չափով քեզանից են կախված: Մենք պետք է դառնանք մի պետություն, որ եթե մեզ հետ ինչ-որ բան պատահի, այլ երկրների տնտեսության հետ էլ բան պատահի եւ այդ դեպքում մեզ հետ ոչինչ չի պատահի»,- ասել է Գեւորգ Պապոյանը:
Նախորդ շաբաթ Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկն ասել էր, Ռուսաստանը Հայաստանում Եվրոպական միությանը միանալու մասին օրենքի նախագծի քննարկումների մեկնարկը դիտարկում է որպես Եվրասիական տնտեսական միությունից (ԵԱՏՄ) հանրապետության դուրս գալու մեկնարկ։
Նա նշել էր, որ Մոսկվան «Հայաստանի նկատմամբ իր տնտեսական քաղաքականությունը կառուցելու է՝ հաշվի առնելով այս հանգամանքը»։
«ԵԱՏՄ-ն և ԵՄ-ն անհամատեղելի են, քանի որ երկու միություններն էլ ենթադրում են մաքսային սահմանների բացակայություն և ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի և աշխատուժի ազատ տեղաշարժ: «Անհնար է պատկերացնել, որ այս երկու միավորումները ինչ-որ կետում կհատվեն։ Ուստի Հայաստանում քննարկվող «Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթաց սկսելու մասին» օրենքի նախագիծն երկիրը դնում է ընտրության առաջ»,- պարզաբանել էր նա։

«Армения не собирается выходить из ЕАЭС» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр экономики Армении Геворг Папоян заявил сегодня, что Армения является членом Евразийского экономического союза (ЕАЭС), «вопроса выхода из ЕАЭС на повестке правительства не стоит».
«Процесс членства в ЕС - это параллельная повестка, наша задача - не обсуждать эти повестки, а повышать устойчивость и конкурентоспособность нашей экономики. Неважно, будет ли Армения в ЕС или ЕАЭС, наша экономика должна наращивать свою конкурентоспособность, наша производительность должна расти», - сказал он на пресс-конференции.
По словам министра, «мы не рассматриваем замену ЕАЭС какой-либо другой структурой».
«Экономика Армении должна быть независимой. Мы хотим быть независимыми, а независимость - это когда ты зависишь от всех, а не только от одного, и все в какой-то степени зависят от тебя», - сказал Геворг Папоян.
На прошлой неделе вице-премьер России Алексей Оверчук заявил, что Россия расценивает начало обсуждения в Армении законопроекта о вступлении в Евросоюз как начало выхода республики из Евразийского экономического союза (ЕАЭС).
Он отметил, что Москва «будет строить свою экономическую политику в отношении Армении с учетом этого обстоятельства».
«ЕАЭС и ЕС несовместимы, поскольку оба объединения предполагают отсутствие таможенных границ и свободу движения товаров, услуг, капитала и рабочей силы.
«Представить, что эти два союза в какой-то точке сойдутся, невозможно. Поэтому рассматривающийся в Армении законопроект «О запуске процесса вступления в Европейский союз» ставит эту страну перед выбором», - говорил Оверчук.--