Ալիեւն ասել է, որ «ֆաշիզմը Հայաստանում պետք է ոչնչացվի» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն ասել է, որ «Հայաստանում տեղի ունեցող սպառազինման գործընթացը նոր սպառնալիքի գործոն է Հարավային Կովկասի համար»:
«Ուզում եմ եւս մեկ անգամ ասել, որ մենք չենք կարող դիտորդի դերում մնալ եւ ոչինչ չձեռնարկել։ Ես բազմիցս ասել եմ Հայաստանի ղեկավարությանը, որ դա կարող է նոր սպառնալիք ստեղծել», - ասել է Ալիեւը ադրբեջանական հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցում։
«Եւս մեկ մտահոգիչ փաստն այն է, որ անցյալ տարվա ապրիլին պատմության մեջ առաջին անգամ ստեղծվեց համագործակցության շատ տարօրինակ հարթակ՝ Ամերիկա, Եվրամիություն եւ Հայաստան։ ԱՄՆ պետքարտուղարը, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահը եւ Հայաստանի վարչապետը հանդիպել էին Բրյուսելում եւ փաստացի պայմանավորվածություն էին ձեռք բերել նոր համագործակցության վերաբերյալ։ Մեր ունեցած տեղեկություններով, մինչ այդ հանդիպումը ձեռք բերված համաձայնությունը ռազմական բաղադրիչ է ունեցել, որը հետագայում պաշտոնապես հանվել է, բայց դե ֆակտո շարունակում է մնալ այնտեղ։ Ըստ էության, դա թե՛ Եվրահանձնաժողովին, թե՛ ԱՄՆ-ին դուրս է թողել Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացից: Այդ մասին մենք նրանց արդեն տեղեկացրել ենք։ Եթե որեւէ մեկը որեւէ կողմ է բռնում, նա այլեւս չի կարող ազնիվ միջնորդ լինել: Ահա թե ինչու անցած ամիս ԱՄՆ պետքարտուղարի խնդրանքը օդում կախված մնաց եւ Ադրբեջանը չհամաձայնեց եռակողմ հանդիպմանը։ Ինչպես գիտեք, Բրյուսելում բազմաթիվ հանդիպումներ էին տեղի ունենում Եվրամիության Խորհրդի նախագահի նախաձեռնությամբ։ Դրան եւս վերջ է տրվել»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը։
«Մենք խաղաղություն ենք ուզում։ Մենք ուզում ենք, որ պատերազմի էջն արդեն շրջվի: Սակայն տեսնում ենք, որ թե՛ Հայաստանը, թե՛ նրա նոր հովանավորները դա չեն ցանկանում։ Նրանք ապրում են ռեւանշիստական գաղափարներով, եւ Հայաստանն իրականում սպառնալիքի աղբյուր է տարածաշրջանի համար։
Հայկական անկախ պետությունն, ըստ էության, ֆաշիստական պետություն է։ Նայեք ՀՀ առաջին նախագահի ռասիստական ու ֆաշիստական հայտարարություններին, որոնք որքան տգեղ են, այնքան էլ վտանգավոր: Նա էթնիկ զտումները ներկայացնում է որպես հպարտության աղբյուր՝ պարծենալով ադրբեջանցիներին իրենց պատմական նախնիների հողերից վտարելով։
Մեր նկատմամբ 30-ամյա օկուպացիոն քաղաքականությունը միայն Հայաստանի նախաձեռնությունը չէր: Այն նրա հետ համերաշխ իսլամատյաց, ադրբեջանատյաց, ռասիստական, այլատյաց շրջանակների եւ օտար երկրների ներկայացուցիչների համատեղ արդյունքն է։ Մենք սահմանակից ենք նման ֆաշիստական պետության հետ, եւ ֆաշիզմի սպառնալիքը չի վերանում։ Ահա թե ինչու ֆաշիզմը պետք է ոչնչացվի։ Այն կոչնչացնի կա՛մ Հայաստանի ղեկավարությունը, կա՛մ մենք կկործանենք։ Այլ ելք մենք չունենք։
Հայաստանի առաջին երեք առաջնորդները ֆաշիստական գաղափարախոսության կրողներ են եղել։ Ինչպես արդեն ասել եմ, Հայաստանի ներկայիս ղեկավարը ցանկանում է իրեն խաղաղության աղավնի ներկայացնել։ Բայց տեսեք նրա ելույթները 2018-2019 թվականներին՝ հիմա ոչ ոք չի ցանկանում հիշել դրանք։
Հայաստանը պետք է անհապաղ դադարեցնի զինվելը. Ֆրանսիան եւ նրան զենք մատակարարող մյուս երկրները պետք է խզեն եւ չեղյալ հայտարարեն այդ պայմանագրերը։ Հայաստան արդեն առաքված զենքերը պետք է վերադարձվեն. Սա մեր պայմանն է։ Ես իմ խոսքն եմ ասում, եւ Հայաստանը ու նրանք, ովքեր կանգնած են նրա թիկունքում, գիտեն, որ եթե մենք ինչ-որ բան ասում ենք, ապա շատ լուրջ ենք վերաբերվում դրան»,- ասել է Ալիեւը։
Ադրբեջանի նախագահը հույս է հայտնել, որ «խաղաղության պայմանագրի հետ կապված մեր բոլոր պայմանները նույնպես կընդունվեն, քանի որ դրանցում ոչ մի արտառոց բան չկա»։
«Մինսկի խմբի վերացում, սահմանադրության փոփոխություն՝ առանց դրա խաղաղության պայմանագիրն անհնար է։ Եթե Հայաստանին պետք չէ խաղաղության պայմանագիր, ուրեմն այն մեզ էլ պետք չէ։ Մենք առանց այն ստորագրելու էլ կարող ենք ապրել եւ վարել մեր քաղաքականությունը։ Բայց հայկական կողմին խորհուրդ կտայի ամեն ինչ ուշադիր կշռադատել, այդ թվում՝ աշխարհում տեղի ունեցող աշխարհաքաղաքական փոփոխությունները։ Նրանց մտերիմները խայտառակ ձեւով հեռանում են քաղաքական ասպարեզից։ Երեկ լուր ստացանք, որ Հայաստանի եւ Փաշինյանի մտերիմ ընկեր պարոն Թրյուդոն ստիպված է եղել հրաժարական տալ։ Սա այն երկիրն է, որը Ղարաբաղյան Երկրորդ պատերազմի ժամանակ եւ դրանից հետո վառ հակաադրբեջանական դիրքորոշում էր որդեգրել։
Երեկ Ֆրանսիայի նախագահը հերթական անգամ անհեթեթ մեղադրանքներ է հնչեցրել Ադրբեջանի հասցեին։ Կարծես թե պարոն Մակրոնն առանց Ադրբեջանի ապրել չի կարող։ Նրան հետապնդում է ինչ-որ մոլուցք, եւ նա ուզում է իր բոլոր մեղքերը բարդել մեզ վրա: Եթե մենք այնքան ենք հզորացել, որ կարող ենք խառնվել Ֆրանսիայի ներքին գործերին ու ինչ-որ բան փոխել, ապա դրանով միայն կարող ենք հպարտանալ։
Ամերիկայում ավարտվել է Սորոսի դարաշրջանը: Բայդենի վարչակազմն, ըստ էության, ղեկավարվել է Սորոսի ոճով։ Պատահական չէ, որ Բայդենի վերջին որոշումներից մեկը Սորոսին Ամերիկայի բարձրագույն պարգեւ շնորհելն էր։ Այսինքն՝ այս սորոսականներն իրականում կորցնում են իրենց դիրքերը։ Հայաստանի ղեկավարությունը պետք է դա էլ հաշվի առնի»,- ասել է Իլհամ Ալիեւը։
Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել է, որ «Զանգեզուրի միջանցքը պետք է բացվի եւ կբացվի»։
«Որքան շուտ հասկանան դա, այնքան լավ։ Ինչո՞ւ պետք է Ադրբեջանի անբաժանելի մաս հանդիսացող Նախիջեւան այլ տարբեր ուղիներով մեկնենք։ Մենք պետք է ուղիղ կապ ունենանք, եւ այդ կապը կասկածի տակ չի դնում Հայաստանի ինքնիշխանությունը։ Նրանք պարզապես պարտավոր են կատարել նոյեմբերի 10-ի Հայտարարության դրույթները։ Այնտեղ ամեն ինչ հստակ նշված է։ Ավելի քան չորս տարի մենք ցանկանում ենք, որ այս հարցը լուծվի բանակցությունների միջոցով։ Որքա՞ն պետք է սպասենք եւ ինչո՞ւ պետք է սպասենք: Մի անգամ ասել եմ՝ նրանք մեզ չպետք է չնյարդայնացնեն ու պետք է հասկանան, որ այստեղ ձայնի իրավունքը մերն է։ Ադրբեջանը Հարավային Կովկասում առաջատար տնտեսություն է, առաջատար ռազմական ուժ եւ առաջատար պետություն։ Ժամանակակից աշխարհում ուժի գործոնն առաջին պլանում է եւ ոչ ոք չպետք է մոռանա դրա մասին»,- ասել է Ալիեւը։

Aliyev says “fascism in Armenia must be destroyed” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Azerbaijani President Ilham Aliyev said that "the ongoing armament of Armenia is a new threat factor for the South Caucasus.”
“I want to say it again that we cannot simply watch this as observers and do nothing. I have also repeatedly stated this to the Armenian leadership that this may create a new threat,” Aliyev stated in an interview with Azerbaijani TV channels.
“Another disturbing fact is that in April of last year, for the first time in history, a very strange cooperation platform was created - America, the European Union and Armenia. The US Secretary of State, the President of the European Commission and the Foreign Minister, and the Prime Minister of Armenia met in Brussels and actually reached an agreement on a new cooperation. According to the information we have, the agreement reached before this meeting also included a military component, but after that it was officially removed from there, but de facto it remains there. This, in fact, excluded both the European Commission and the United States of America from the Azerbaijan-Armenia normalization process. We have already informed them about this. If any party takes sides, it cannot be a fair mediator. That is why the request of the US Secretary of State remained in the air last month and Azerbaijan did not agree to a trilateral meeting. As you know, many meetings were held in Brussels at the initiative of the presidents of the European Commission and the Council of the European Union. This has now also been stopped,” the Azerbaijani president said.
“We want peace. We want the war page to be closed. However, we see that both Armenia itself and its new patrons do not want this. They live with ideas of revenge, and Armenia is actually a source of threat to the region. The independent Armenian state is actually a fascist state. Now look, the racist and fascist statements of the first president of Armenia are as ugly as they are dangerous. He portrays ethnic cleansing as a source of pride, bragging about the expulsion of Azerbaijanis from their historical ancestral lands.
The 30-year occupation policy against us is not simply a product of Armenia, but a joint product of Islamophobic, Azerbaijanophobic, racist, xenophobic circles, and representatives of foreign countries who are in solidarity with it. We are neighbors with such a fascist state, and the threat of fascism is not going away. Therefore, fascism must be destroyed. Either the Armenian leadership will destroy it or we will. We have no other choice.
The first three leaders of Armenia are proponents of fascist ideology. The current leader of Armenia, as I said, now wants to make a dove of peace out of himself. But look, no one wants to recall his speeches in 2018-2019 now.
Armenia must immediately stop arming. France and other countries that provide it with weapons must terminate and cancel these contracts. The weapons that have already been sent to Armenia must be returned. This is our condition. I give my word, they know it, and those behind them know that if we say something, then we are already taking this issue very seriously,” Aliyev stated.
The Azerbaijani President expressed hope that “all our conditions regarding the peace treaty will be accepted, because there are no extraordinary issues in them.”
The abolition of the Minsk Group, the amendment of the constitution – without these, a peace treaty is impossible. If Armenia does not need a peace treaty, we do not need it either. We can live and conduct our own policy without signing it. I would still advise the Armenian side to weigh everything up, including geopolitical changes in the world. Their close friends are being shamefully removed from the political scene. Yesterday, news came that Mr. Trudeau, a close friend of Armenia and Pashinyan, also had to resign. This country was very anti-Azerbaijani during and after the Second Karabakh.
Yesterday, the French president made further absurd accusations against Azerbaijan. It seems that Mr. Macron cannot live without Azerbaijan. He has some kind of mania and wants to blame all his sins on us. I think that if we have become so strong that we can interfere in the internal affairs of France and change something, we can simply be proud of it.
The Soros era has ended in America as well. The Biden administration was, in fact, governed by the Soros method of governance. It is no coincidence that one of Biden’s last decisions was to present Soros with America’s highest award. In other words, these supporters of Soros are actually losing their positions. The Armenian leadership should take this into account,” Ilham Aliyev stated.
The Azerbaijani president also stated that “Zangezur corridor must and will be opened.”
“The sooner they understand this, the better it is. Why should we have to go to Nakhchivan, an integral part of Azerbaijan, through different ways? We should have a direct connection, and this connection does not question Armenia’s sovereignty. Simply put, they should fulfill the provisions of the 10 November Statement. Everything is explicitly stated there. We have been showing patience for more than four years. For more than four years, we have wanted this to be resolved through negotiations. How long will we have to wait and why should we wait? I once said that they should not upset us and understand that we are the ones who have the say here and that Azerbaijan is the leading economy, the leading military power and the leading state in the South Caucasus. In today’s world, the power factor is at the forefront and no one should forget this,” Aliyev said.