Ալիեւն ասել է, որ «ֆաշիզմը Հայաստանում պետք է ոչնչացվի» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն ասել է, որ «Հայաստանում տեղի ունեցող սպառազինման գործընթացը նոր սպառնալիքի գործոն է Հարավային Կովկասի համար»:
«Ուզում եմ եւս մեկ անգամ ասել, որ մենք չենք կարող դիտորդի դերում մնալ եւ ոչինչ չձեռնարկել։ Ես բազմիցս ասել եմ Հայաստանի ղեկավարությանը, որ դա կարող է նոր սպառնալիք ստեղծել», - ասել է Ալիեւը ադրբեջանական հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցում։
«Եւս մեկ մտահոգիչ փաստն այն է, որ անցյալ տարվա ապրիլին պատմության մեջ առաջին անգամ ստեղծվեց համագործակցության շատ տարօրինակ հարթակ՝ Ամերիկա, Եվրամիություն եւ Հայաստան։ ԱՄՆ պետքարտուղարը, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահը եւ Հայաստանի վարչապետը հանդիպել էին Բրյուսելում եւ փաստացի պայմանավորվածություն էին ձեռք բերել նոր համագործակցության վերաբերյալ։ Մեր ունեցած տեղեկություններով, մինչ այդ հանդիպումը ձեռք բերված համաձայնությունը ռազմական բաղադրիչ է ունեցել, որը հետագայում պաշտոնապես հանվել է, բայց դե ֆակտո շարունակում է մնալ այնտեղ։ Ըստ էության, դա թե՛ Եվրահանձնաժողովին, թե՛ ԱՄՆ-ին դուրս է թողել Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացից: Այդ մասին մենք նրանց արդեն տեղեկացրել ենք։ Եթե որեւէ մեկը որեւէ կողմ է բռնում, նա այլեւս չի կարող ազնիվ միջնորդ լինել: Ահա թե ինչու անցած ամիս ԱՄՆ պետքարտուղարի խնդրանքը օդում կախված մնաց եւ Ադրբեջանը չհամաձայնեց եռակողմ հանդիպմանը։ Ինչպես գիտեք, Բրյուսելում բազմաթիվ հանդիպումներ էին տեղի ունենում Եվրամիության Խորհրդի նախագահի նախաձեռնությամբ։ Դրան եւս վերջ է տրվել»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը։
«Մենք խաղաղություն ենք ուզում։ Մենք ուզում ենք, որ պատերազմի էջն արդեն շրջվի: Սակայն տեսնում ենք, որ թե՛ Հայաստանը, թե՛ նրա նոր հովանավորները դա չեն ցանկանում։ Նրանք ապրում են ռեւանշիստական գաղափարներով, եւ Հայաստանն իրականում սպառնալիքի աղբյուր է տարածաշրջանի համար։
Հայկական անկախ պետությունն, ըստ էության, ֆաշիստական պետություն է։ Նայեք ՀՀ առաջին նախագահի ռասիստական ու ֆաշիստական հայտարարություններին, որոնք որքան տգեղ են, այնքան էլ վտանգավոր: Նա էթնիկ զտումները ներկայացնում է որպես հպարտության աղբյուր՝ պարծենալով ադրբեջանցիներին իրենց պատմական նախնիների հողերից վտարելով։
Մեր նկատմամբ 30-ամյա օկուպացիոն քաղաքականությունը միայն Հայաստանի նախաձեռնությունը չէր: Այն նրա հետ համերաշխ իսլամատյաց, ադրբեջանատյաց, ռասիստական, այլատյաց շրջանակների եւ օտար երկրների ներկայացուցիչների համատեղ արդյունքն է։ Մենք սահմանակից ենք նման ֆաշիստական պետության հետ, եւ ֆաշիզմի սպառնալիքը չի վերանում։ Ահա թե ինչու ֆաշիզմը պետք է ոչնչացվի։ Այն կոչնչացնի կա՛մ Հայաստանի ղեկավարությունը, կա՛մ մենք կկործանենք։ Այլ ելք մենք չունենք։
Հայաստանի առաջին երեք առաջնորդները ֆաշիստական գաղափարախոսության կրողներ են եղել։ Ինչպես արդեն ասել եմ, Հայաստանի ներկայիս ղեկավարը ցանկանում է իրեն խաղաղության աղավնի ներկայացնել։ Բայց տեսեք նրա ելույթները 2018-2019 թվականներին՝ հիմա ոչ ոք չի ցանկանում հիշել դրանք։
Հայաստանը պետք է անհապաղ դադարեցնի զինվելը. Ֆրանսիան եւ նրան զենք մատակարարող մյուս երկրները պետք է խզեն եւ չեղյալ հայտարարեն այդ պայմանագրերը։ Հայաստան արդեն առաքված զենքերը պետք է վերադարձվեն. Սա մեր պայմանն է։ Ես իմ խոսքն եմ ասում, եւ Հայաստանը ու նրանք, ովքեր կանգնած են նրա թիկունքում, գիտեն, որ եթե մենք ինչ-որ բան ասում ենք, ապա շատ լուրջ ենք վերաբերվում դրան»,- ասել է Ալիեւը։
Ադրբեջանի նախագահը հույս է հայտնել, որ «խաղաղության պայմանագրի հետ կապված մեր բոլոր պայմանները նույնպես կընդունվեն, քանի որ դրանցում ոչ մի արտառոց բան չկա»։
«Մինսկի խմբի վերացում, սահմանադրության փոփոխություն՝ առանց դրա խաղաղության պայմանագիրն անհնար է։ Եթե Հայաստանին պետք չէ խաղաղության պայմանագիր, ուրեմն այն մեզ էլ պետք չէ։ Մենք առանց այն ստորագրելու էլ կարող ենք ապրել եւ վարել մեր քաղաքականությունը։ Բայց հայկական կողմին խորհուրդ կտայի ամեն ինչ ուշադիր կշռադատել, այդ թվում՝ աշխարհում տեղի ունեցող աշխարհաքաղաքական փոփոխությունները։ Նրանց մտերիմները խայտառակ ձեւով հեռանում են քաղաքական ասպարեզից։ Երեկ լուր ստացանք, որ Հայաստանի եւ Փաշինյանի մտերիմ ընկեր պարոն Թրյուդոն ստիպված է եղել հրաժարական տալ։ Սա այն երկիրն է, որը Ղարաբաղյան Երկրորդ պատերազմի ժամանակ եւ դրանից հետո վառ հակաադրբեջանական դիրքորոշում էր որդեգրել։
Երեկ Ֆրանսիայի նախագահը հերթական անգամ անհեթեթ մեղադրանքներ է հնչեցրել Ադրբեջանի հասցեին։ Կարծես թե պարոն Մակրոնն առանց Ադրբեջանի ապրել չի կարող։ Նրան հետապնդում է ինչ-որ մոլուցք, եւ նա ուզում է իր բոլոր մեղքերը բարդել մեզ վրա: Եթե մենք այնքան ենք հզորացել, որ կարող ենք խառնվել Ֆրանսիայի ներքին գործերին ու ինչ-որ բան փոխել, ապա դրանով միայն կարող ենք հպարտանալ։
Ամերիկայում ավարտվել է Սորոսի դարաշրջանը: Բայդենի վարչակազմն, ըստ էության, ղեկավարվել է Սորոսի ոճով։ Պատահական չէ, որ Բայդենի վերջին որոշումներից մեկը Սորոսին Ամերիկայի բարձրագույն պարգեւ շնորհելն էր։ Այսինքն՝ այս սորոսականներն իրականում կորցնում են իրենց դիրքերը։ Հայաստանի ղեկավարությունը պետք է դա էլ հաշվի առնի»,- ասել է Իլհամ Ալիեւը։
Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել է, որ «Զանգեզուրի միջանցքը պետք է բացվի եւ կբացվի»։
«Որքան շուտ հասկանան դա, այնքան լավ։ Ինչո՞ւ պետք է Ադրբեջանի անբաժանելի մաս հանդիսացող Նախիջեւան այլ տարբեր ուղիներով մեկնենք։ Մենք պետք է ուղիղ կապ ունենանք, եւ այդ կապը կասկածի տակ չի դնում Հայաստանի ինքնիշխանությունը։ Նրանք պարզապես պարտավոր են կատարել նոյեմբերի 10-ի Հայտարարության դրույթները։ Այնտեղ ամեն ինչ հստակ նշված է։ Ավելի քան չորս տարի մենք ցանկանում ենք, որ այս հարցը լուծվի բանակցությունների միջոցով։ Որքա՞ն պետք է սպասենք եւ ինչո՞ւ պետք է սպասենք: Մի անգամ ասել եմ՝ նրանք մեզ չպետք է չնյարդայնացնեն ու պետք է հասկանան, որ այստեղ ձայնի իրավունքը մերն է։ Ադրբեջանը Հարավային Կովկասում առաջատար տնտեսություն է, առաջատար ռազմական ուժ եւ առաջատար պետություն։ Ժամանակակից աշխարհում ուժի գործոնն առաջին պլանում է եւ ոչ ոք չպետք է մոռանա դրա մասին»,- ասել է Ալիեւը։

Алиев заявил, что «фашизм в Армении должен быть уничтожен» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что «происходящий в Армении процесс вооружения является новым фактором угрозы для Южного Кавказа».
«Хочу еще раз сказать, что мы не можем быть наблюдателями и бездействовать. Я неоднократно говорил руководству Армении, что это может создать новую угрозу», - заявил Алиев в интервью азербайджанским телеканалам.
«Еще одним беспокоящим фактом является то, что в апреле прошлого года впервые в истории была создана очень странная платформа сотрудничества – Америка, Евросоюз и Армения. Госсекретарь Америки, президент Европейской комиссии и премьер-министр Армении встретились в Брюсселе и фактически достигли договоренности о новом сотрудничестве. По имеющейся у нас информации, в соглашении, достигнутом до этой встречи, был военный компонент, который затем официально был исключен, но де-факто продолжает там оставаться. Фактически это отстранило как Европейскую комиссию, так и США из процесса нормализации между Азербайджаном и Арменией. Мы уже проинформировали их об этом. Если какая-либо сторона принимает чью-то сторону, она не может быть честным посредником. Именно поэтому в прошлом месяце просьба американского госсекретаря так и повисла в воздухе, и Азербайджан не дал согласия на трехстороннюю встречу. Как вам известно, в Брюсселе проводилось много встреч по инициативе президента Совета Евросоюза. Этому уже тоже положен конец», - сказал президент Азербайджана.
«Мы хотим мира. Мы хотим, чтобы страница войны была уже перевернута. Однако мы видим, что и сама Армения, и ее новые покровители не хотят этого. Они живут реваншистскими идеями, и Армения фактически является источником угрозы для региона. Независимое армянское государство по сути является фашистским государством. Посмотрите на расистские и фашистские заявления первого президента Армении, которые столь же безобразны, сколь и опасны. Он преподносит этнические чистки как источник гордости, хвастается изгнанием азербайджанцев с их исторических исконных земель.
30-летняя оккупационная политика против нас – это продукт не только Армении. Это совместный продукт солидарных с ней исламофобских, азербайджанофобских, расистских, ксенофобских кругов, представителей зарубежных стран. Мы соседствуем с таким фашистским государством, и угроза фашизма не исчезает. Вот почему фашизм должен быть уничтожен. Его уничтожит либо руководство Армении, либо мы. Другого выхода у нас нет.
Первые три лидера Армении являются носителями фашистской идеологии. Как я уже говорил, нынешний руководитель Армении хочет выставить себя голубем мира. Однако посмотрите его выступления в 2018-2019 годах, о них сейчас никто не хочет вспоминать.
Армения должна немедленно остановить вооружение. Франция и другие страны, поставляющие ей оружие, должны расторгнуть и аннулировать эти контракты. Уже поставленное в Армению оружие должно быть возвращено. Это наше условие. Я говорю свое слово, и они, и те, кто за ними стоит, тоже знают, что если мы что-то говорим, то относимся к этому очень серьезно», - заявил Алиев.
Президент Азербайджана выразил надежду, что «все наши условия относительно мирного договора также будут приняты, потому что в них нет ничего экстраординарного».
«Упразднение Минской группы, изменение конституции – без этого мирный договор невозможен. Если Армении не нужен мирный договор, то он не нужен и нам. Мы и без его подписания сможем жить и проводить свою политику. Но я бы все же посоветовал армянской стороне все хорошо взвесить, в том числе и геополитические изменения в мире. Их близкие друзья с позором сходят с политической арены. Вот вчера пришло известие о том, что близкий друг Армении и Пашиняна господин Трюдо был вынужден уйти в отставку. Эта та страна, которая во время и после Второй Карабахской войны заняла ярую антиазербайджанскую позицию.
Вчера президент Франции вновь выдвинул абсурдные обвинения против Азербайджана. Похоже, господин Макрон не может жить без Азербайджана. Его преследует какая-то мания и он хочет свалить на нас все свои грехи. Считаю, что если мы стали настолько сильны, что способны вмешиваться во внутренние дела Франции и что-то изменить, то мы можем этим только гордиться.
В Америке закончилась эпоха Сороса. Администрация Байдена, по сути, управлялась в стиле Сороса. Неслучайно одним из последних решений Байдена было наградить Сороса высшей наградой Америки. То есть, эти соросовцы фактически теряют свои позиции. Руководство Армении должно учесть и это», - сказал Ильхам Алиев.
Президент Азербайджана заявил также, что «Зангезурский коридор должен и будет открыт».
«Чем раньше они это поймут, тем лучше. Почему мы должны ездить в Нахичеван, являющийся неотъемлемой частью Азербайджана, разными другими путями? У нас должна быть прямая связь, и эта связь не ставит под сомнение суверенитет Армении. Они просто обязаны выполнить положения Заявления от 10 ноября. Там все отчетливо указано. Уже более четырех лет мы проявляем терпение. Уже более четырех лет мы хотим, чтобы этот вопрос был решен путем переговоров. Сколько мы должны ждать и почему должны ждать? Я сказал один раз, им не следует нас нервировать и они должны понять, что здесь право голоса принадлежит нам. Азербайджан является ведущей экономикой, ведущей военной силой и ведущим государством на Южном Кавказе. В современном мире фактор силы находится на переднем плане, и никто не должен об этом забывать», - заявил Алиев.