Երեւան: Մեդիամաքս: Վրաստանի հետ ավելի վաղ հայտարարված համագործակցության համապարփակ վերանայումից բացի, «ԱՄՆ-ն պատրաստվում է օգտագործել մեր տրամադրության տակ եղած գործիքները, այդ թվում՝ լրացուցիչ պատժամիջոցները»։
Այս մասին ասված է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հայտարարության մեջ։
«Միացյալ Նահանգները խստորեն դատապարտում է «Վրացական երազանք» կուսակցության դաժան եւ չարդարացված բռնությունը Վրաստանի քաղաքացիների, ցուցարարների, լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների եւ ընդդիմադիր գործիչների նկատմամբ։
Մենք կոչ ենք անում «Վրացական երազանքին» դադարեցնել իր ռեպրեսիվ մարտավարությունը, այդ թվում՝ կամայական կալանքների եւ ֆիզիկական բռնության կիրառումը։ Մեզ հատկապես անհանգստացնում է իրավապահ մարմինների աշխատակիցների կողմից մարդկանց լուրջ վնասվածքներ հասցնելու մասին հաղորդումները:
Խաղաղ հավաքների եւ խոսքի ազատության իրավունքներն իրացնելու համար կալանավորված անձինք պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն, իսկ ուժի ապօրինի կիրառման համար պատասխանատու պաշտոնյաները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն։
Միացյալ Նահանգները համերաշխ է վրաց ժողովրդի եւ նրա ժողովրդավարական ձգտումների հետ։ Նրանք, ովքեր խարխլում են Վրաստանի ժողովրդավարական գործընթացները կամ ինստիտուտները, այդ թվում՝ նրանք, ովքեր ճնշում են վրացիների խաղաղ հավաքների եւ արտահայտվելու ազատության իրավունքները, պատասխանատվության կենթարկվեն», - ասվում է Բլինքենի հայտարարության մեջ:

США готовят новые санкции в отношении властей Грузии - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В дополнение к объявленному ранее всеобъемлющему пересмотру сотрудничества с Грузией, «Соединенные Штаты готовятся использовать имеющиеся в нашем распоряжении инструменты, включая дополнительные санкции».
Об этом говорится в заявлении государственного секретаря США Энтони Блинкена.
«Соединенные Штаты решительно осуждают жестокое и неоправданное насилие со стороны партии «Грузинская мечта» в отношении граждан Грузии, протестующих, представителей средств массовой информации и деятелей оппозиции.
Мы призываем «Грузинскую мечту» прекратить репрессивную тактику, включая использование произвольных задержаний и физического насилия. Мы особенно обеспокоены сообщениями о серьезных травмах, полученных людьми от рук сотрудников правоохранительных органов.
Лица, задержанные за реализацию своих прав на мирные собрания и свободу выражения мнений, должны быть немедленно освобождены, а должностные лица, ответственные за незаконное применение силы - привлечены к ответственности.
Соединенные Штаты солидарны с грузинским народом и его демократическими устремлениями. Те, кто подрывает демократические процессы или институты в Грузии, в том числе те, кто подавляет право граждан Грузии на свободу мирных собраний и выражения мнения, будут привлечены к ответственности», - говорится в заявлении Блинкена.