Պուտինն ու Փեզեշքիանը քննարկել են իրավիճակը Սիրիայում, Էրդողանի հետ զրույց նախատեսված չէ - Mediamax.am
2538 դիտում
Պուտինն ու Փեզեշքիանը քննարկել են իրավիճակը Սիրիայում, Էրդողանի հետ զրույց նախատեսված չէ
Երեւան: Մեդիամաքս: Դեկտեմբերի 2-ին կայացած Ռուսաստանի եւ Իրանի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի եւ Մասուդ Փեզեշքիանի հեռախոսազրույցի հիմնական թեման Սիրիայի ճգնաժամն էր։
«Ահաբեկչական խմբավորումների լայնածավալ ագրեսիան գնահատվել է որպես սիրիական պետության ինքնիշխանության, քաղաքական եւ սոցիալ-տնտեսական կայունության խաթարման ուղղված գործողություն»,- ասվում է Կրեմլի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ։
Պուտինն ու Փեզեշքիանը «անվերապահ աջակցություն են հայտնել սահմանադրական կարգը եւ երկրի տարածքային ամբողջականությունը վերականգնելու Սիրիայի օրինական իշխանությունների գործողություններին»։ Նրանք ընդգծել են նաեւ ջանքերի համակարգման կարեւորությունը Աստանայի ձեւաչափի շրջանակներում Թուրքիայի մասնակցությամբ։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտնել է, որ Սիրիայում տեղի ունեցող իրադարձությունների հետ կապված Վլադիմիր Պուտինի եւ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հեռախոսազրույց առայժմ նախատեսված չէ։

Putin and Pezeshkian discuss situation in Syria, no talk with Erdogan planned - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The key topic of the telephone conversation between Russian and Iranian Presidents Vladimir Putin and Masoud Pezeshkian was the crisis in Syria.
“The large-scale aggression by terrorist groups is aimed at undermining the political and socioeconomic stability of the Syrian state,” the Kremlin said in a news release.
Putin and Pezeshkian expressed “unconditional support for the efforts of Syria’s legitimate authorities to restore constitutional order and maintain the country’s territorial integrity.” They also emphasized the importance of coordinated efforts within the framework of the Astana Format with the involvement of Turkey.
TASS reports that Kremlin spokesperson Dmitry Peskov said that a telephone conversation between Vladimir Putin and Recep Tayyip Erdogan in connection with the events unfolding in Syria is not yet planned.