Փաշինյանը եւ Դուդան քննարկել են հայ-լեհական հարաբերությունները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը եւ պաշտոնական այցով Երեւանում գտնվող Լեհաստանի նախագահ Անջեյ Դուդան այսօր քննարկել են Լեհաստանի եւ ԵՄ-ի հետ Հայաստանի հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները:
Զրուցակիցները կարևորել են Հայաստանի և Լեհաստանի քաղաքական, տնտեսական, զբոսաշրջության, մշակութային և հումանիտար ոլորտներում համագործակցության շարունակական զարգացումն ու ընդլայնումը: Կողմերն ընդգծել են առևտրատնտեսական կապերի խթանման ուղղությամբ հետևողական քայլերի իրականացման անհրաժեշտությունը: Այդ համատեքստում, Նիկոլ Փաշինյանը և Անջեյ Դուդան առանցքային են համարել միջկառավարական համագործակցության ակտիվացումը, բարձր մակարդակի փոխայցելությունները:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Եվրոպական միություն փոխգործակցությանը վերաբերող հարցերին: Լեհաստանի նախագահը հայտնել է իր երկրի աջակցությունը ԵՄ-ի հետ հարաբերություններն ընդլայնելու և Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացման ուղղությամբ, ինչպես նաև ողջունել ՀՀ-ի հետ վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկը:
Վարչապետ Փաշինյանն Անջեյ Դուդային է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումների վերջին զարգացումներն ու հայկական կողմի սկզբունքային դիրքորոշումները: Վարչապետն ընդգծել է Հայաստանի հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Polish President Andrzej Duda, who is in Yerevan on an official visit, discussed today the prospects for the development of Armenia’s relations with Poland and the EU.
The interlocutors emphasized the importance of the continuous development and expansion of cooperation between Armenia and Poland in the political, economic, tourism, cultural and humanitarian sectors. The parties emphasized the need to take consistent steps to promote trade and economic ties. In this context, Nikol Pashinyan and Andrzej Duda highlighted the activation of intergovernmental cooperation and high-level mutual visits.
Issues related to Armenia-European Union partnership were discussed. The Polish President expressed his country’s support in expanding relations with the EU and implementing democratic reforms in Armenia, as well as welcomed the launch of visa liberalization dialogue with Armenia.
Prime Minister Pashinyan presented to Andrzej Duda the latest developments in the discussions on the Armenia-Azerbaijan peace agreement and the principled positions of the Armenian side. The Prime Minister emphasized Armenia’s commitment to the peace agenda.