Փաշինյանը եւ Դուդան քննարկել են հայ-լեհական հարաբերությունները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը եւ պաշտոնական այցով Երեւանում գտնվող Լեհաստանի նախագահ Անջեյ Դուդան այսօր քննարկել են Լեհաստանի եւ ԵՄ-ի հետ Հայաստանի հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները:
Զրուցակիցները կարևորել են Հայաստանի և Լեհաստանի քաղաքական, տնտեսական, զբոսաշրջության, մշակութային և հումանիտար ոլորտներում համագործակցության շարունակական զարգացումն ու ընդլայնումը: Կողմերն ընդգծել են առևտրատնտեսական կապերի խթանման ուղղությամբ հետևողական քայլերի իրականացման անհրաժեշտությունը: Այդ համատեքստում, Նիկոլ Փաշինյանը և Անջեյ Դուդան առանցքային են համարել միջկառավարական համագործակցության ակտիվացումը, բարձր մակարդակի փոխայցելությունները:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Եվրոպական միություն փոխգործակցությանը վերաբերող հարցերին: Լեհաստանի նախագահը հայտնել է իր երկրի աջակցությունը ԵՄ-ի հետ հարաբերություններն ընդլայնելու և Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացման ուղղությամբ, ինչպես նաև ողջունել ՀՀ-ի հետ վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկը:
Վարչապետ Փաշինյանն Անջեյ Դուդային է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումների վերջին զարգացումներն ու հայկական կողմի սկզբունքային դիրքորոշումները: Վարչապետն ընդգծել է Հայաստանի հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին:

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Никол Пашинян и президент Польши Анджей Дуда, находящиеся с официальным визитом в Ереване, обсудили перспективы развития отношений Армении с Польшей и ЕС.
Собеседники подчеркнули постоянное развитие и расширение сотрудничества в политической, экономической, культурно-гуманитарной сферах. Стороны подчеркнули необходимость осуществления последовательных шагов по развитию визитов для развития торгово-экономических связей. В этом контексте Никол Пашинян и Анджей Дуда посчитали ключевыми активизацию межправительственного сотрудничества и взаимные визиты на высоком уровне.
Были затронуты вопросы, связанные с сотрудничеством Армения-ЕС. Президент Польши выразил поддержку своей страны расширению отношений с ЕС и осуществлению демократических реформ в Армении, а также приветствовал начало диалога с Арменией по вопросам либерализации визового режима.
Никол Пашинян представил Анджею Дуде последние события в переговорах по армяно-азербайджанскому мирному договору и принципиальные позиции армянской стороны. Премьер-министр подчеркнул приверженность Армении мирной повестке.