Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը սուր քննադատության է ենթարկել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուել Մակրոնին եւ եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելին։
Ելույթ ունենալով նոյեմբերի 13-ին COP29-ի շրջանակներում տեղի ունեցած Փոքր կղզիների զարգացող պետությունների գագաթնաժողովում (SIDS), Իլհամ Ալիեւը, մասնավորապես, ասել է.
«Նախագահ Մակրոնի ռեժիմն այս տարի Նոր Կալեդոնիայում կանակների օրինական բողոքի ցույցի ժամանակ սպանել է 13 եւ վիրավորել 169 մարդու: Ձերբակալվել է 1700 մարդ։ Մարտինիկայում եւ Գվադելուպայում բողոքի ակցիայի ժամանակ 38 մարդ է ձերբակալվել։ Սրանից հետո Ֆրանսիան չդատապարտվեց ոչ Եվրահանձնաժողովի, ոչ Եվրախորհրդարանի, ոչ Եվրախորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի կողմից։ Դա քաղաքական երեսպաշտություն է։ Եվրախորհրդարանը եւ Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովը, որոնք դարձել են քաղաքական կոռուպցիայի խորհրդանիշներ, անմեղ մարդկանց սպանության պատասխանատվությունը կիսում են նախագահ Մակրոնի կառավարության հետ։ Ֆրանսիայի բոլոր քաղբանտարկյալները պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն.
Էլ ի՞նչ կարելի էր սպասել Եվրախորհրդարանից եւ ԵԽԽՎ-ից, եթե եվրոպացի գլխավոր դիվանագետ Ժոզեպ Բորելն Եվրոպան անվանում է այգի, իսկ մնացած աշխարհը՝ ջունգլի։ Եթե մենք ջունգլի ենք, ուրեմն հեռու մնացեք մեզանից եւ մի խառնվեք մեր գործերին»։

Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев выступил с резкой критикой в адрес президента Франции Эмманюэля Макрона и главы европейской дипломатии Жозепа Борреля.
Выстуапая 13 ноября на на Саммите малых островных развивающихся государств (SIDS), проводимом в рамках СОР29, Ильхам Алиев, в частности, сказал:
«Режим президента Макрона убил 13 и ранил 169 человек во время законного протеста канаков в Новой Каледонии в этом году. 1700 человек было арестовано. Во время протеста на Мартинике и Гваделупе было арестовано 38 человек. После этого Франция не была осуждена ни Европейской комиссией, ни Европейским парламентом, ни Парламентской Ассамблеей Совета Европы. Это политическое лицемерие. Европейский парламент и Парламентская Ассамблея Совета Европы - два института, ставшие символами политической коррупции, разделяют с правительством президента Макрона ответственность за убийства невинных людей. Все политические заключенные во Франции должны быть немедленно освобождены.
А что еще можно ожидать от Европейского парламента и ПАСЕ, если главный европейский дипломат Жозеп Боррель называет Европу садом, а весь остальной мир - джунглями?! Если мы джунгли, то держитесь от нас подальше и не вмешивайтесь в наши дела».