Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը սուր քննադատության է ենթարկել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուել Մակրոնին եւ եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելին։
Ելույթ ունենալով նոյեմբերի 13-ին COP29-ի շրջանակներում տեղի ունեցած Փոքր կղզիների զարգացող պետությունների գագաթնաժողովում (SIDS), Իլհամ Ալիեւը, մասնավորապես, ասել է.
«Նախագահ Մակրոնի ռեժիմն այս տարի Նոր Կալեդոնիայում կանակների օրինական բողոքի ցույցի ժամանակ սպանել է 13 եւ վիրավորել 169 մարդու: Ձերբակալվել է 1700 մարդ։ Մարտինիկայում եւ Գվադելուպայում բողոքի ակցիայի ժամանակ 38 մարդ է ձերբակալվել։ Սրանից հետո Ֆրանսիան չդատապարտվեց ոչ Եվրահանձնաժողովի, ոչ Եվրախորհրդարանի, ոչ Եվրախորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի կողմից։ Դա քաղաքական երեսպաշտություն է։ Եվրախորհրդարանը եւ Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովը, որոնք դարձել են քաղաքական կոռուպցիայի խորհրդանիշներ, անմեղ մարդկանց սպանության պատասխանատվությունը կիսում են նախագահ Մակրոնի կառավարության հետ։ Ֆրանսիայի բոլոր քաղբանտարկյալները պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն.
Էլ ի՞նչ կարելի էր սպասել Եվրախորհրդարանից եւ ԵԽԽՎ-ից, եթե եվրոպացի գլխավոր դիվանագետ Ժոզեպ Բորելն Եվրոպան անվանում է այգի, իսկ մնացած աշխարհը՝ ջունգլի։ Եթե մենք ջունգլի ենք, ուրեմն հեռու մնացեք մեզանից եւ մի խառնվեք մեր գործերին»։

Speaking at Leaders’ Summit of the Small Islands Developing States on Climate Change held in Baku as part of COP29 on November 13, Aliyev, in particular, said:
“The regime of President Macron killed 13 and injured 169 people during this year’s legitimate protest by Kanaks in New Caledonia. 1,700 people were arrested. During the protest in Martinique and Guadeloupe, also this year, 38 people were arrested. After all that, France was not denounced, neither by the European Commission, nor by the European Parliament, nor by the Parliamentary Assembly of the Council of Europe. This is a political hypocrisy. The European Parliament and the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, two institutions that have become symbols of political corruption, share responsibility with the government of President Macron for the killings of innocent people. All political prisoners in France must be immediately liberated.
But what else can we expect from the European Parliament and the Parliamentary Assembly of the Council of Europe if Chief European diplomat Josep Borrell calls Europe a garden and the rest of the world jungles?! If we are jungles, then stay away from us and don’t interfere in our affairs.”