Ալիեւն իր քննադատներին մեղադրել է «քաղաքական երեսպաշտության» մեջ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը որոշ արեւմտյան քաղաքական գործիչների մեղադրել է «քաղաքական երեսպաշտության մեջ»։
Նոյեմբերի 12-ին ելույթ ունենալով COP29-ի առաջնորդների գագաթնաժողովի բացման արարողությանը՝ Ալիեւն անդրադարձել է նաեւ Ադրբեջանի հասցեին
հնչող մեղադրանքներին։
«Մեղադրանքների մի կետն էլ այն է, որ երկու տարի առաջ Ադրբեջանը եւ Եվրահանձնաժողովը հռչակագիր ստորագրեցին էներգետիկայի ոլորտում ռազմավարական գործընկերության մասին։ Սակայն դա մեր գաղափարը չէր։ Առաջարկը եղել է Եվրահանձնաժողովից։ Երկու տարի առաջ Եվրահանձնաժողովի նախագահը եկավ Բաքու եւ մեզ հետ ստորագրեց այս փաստաթուղթը՝ աշխարհաքաղաքական իրավիճակի փոփոխության պատճառով իրենք մեր գազի
կարիքն ունեին։ Նրանք մեզ խնդրեցին օգնել։ Եվ մենք ասացինք. «Լավ»: Մենք միշտ պատրաստ ենք օգնել, եթե մեր օգնության կարիքը կա։ Եվ ասացինք. «Լավ, մենք կօգնենք Եվրոպային էներգետիկ անվտանգության հարցում»:
Եվրահանձնաժողովը մեզ խնդրել էր կրկնապատկել Եվրոպա գազի մատակարարումը մինչեւ 2027 թվականը, եւ դա արտացոլված է երկու տարի առաջ Եվրահանձնաժողովի նախագահի եւ իմ կողմից ստորագրված հռչակագրում։ Ցավոք, երկակի ստանդարտները, այլ երկրներին դասեր տալու սովորությունը եւ քաղաքական երեսպաշտությունը դարձել են արեւմտյան որոշ քաղաքական գործիչների, պետության կողմից վերահսկվող հասարակական կազմակերպությունների եւ կեղծ լուրեր մատուցող մեդիաների գործելաոճը», - ասել է Ալիեւը:

Speaking at the opening ceremony of the COP29 on November 12, Aliyev touched upon the accusations voiced against Azerbaijan.
“Another point of accusation is that two years ago, Azerbaijan and the European Commission signed a Declaration on strategic partnership in the field of energy. But it was not our idea. It was a proposal from the European Commission. The President of the European Commission came to Baku two years ago to sign this document with us. Because they needed our gas due to the change of geopolitical situation, and they asked us to help. And we said, “okay.” We are always ready to help if our help is needed. We said, “Okay, we will help Europe with the energy security.”
The European Commission also asked us to double the gas supply to Europe by 2027, and this is reflected in the Declaration, which was signed by the President of European Commission and myself two years ago in Baku. Unfortunately, double standards, the habit of lecturing other countries, and political hypocrisy have become a kind of modus operandi for some politicians, state-controlled NGOs, and fake news media in some Western countries,” Aliyev stated.