Ալիեւն իր քննադատներին մեղադրել է «քաղաքական երեսպաշտության» մեջ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը որոշ արեւմտյան քաղաքական գործիչների մեղադրել է «քաղաքական երեսպաշտության մեջ»։
Նոյեմբերի 12-ին ելույթ ունենալով COP29-ի առաջնորդների գագաթնաժողովի բացման արարողությանը՝ Ալիեւն անդրադարձել է նաեւ Ադրբեջանի հասցեին
հնչող մեղադրանքներին։
«Մեղադրանքների մի կետն էլ այն է, որ երկու տարի առաջ Ադրբեջանը եւ Եվրահանձնաժողովը հռչակագիր ստորագրեցին էներգետիկայի ոլորտում ռազմավարական գործընկերության մասին։ Սակայն դա մեր գաղափարը չէր։ Առաջարկը եղել է Եվրահանձնաժողովից։ Երկու տարի առաջ Եվրահանձնաժողովի նախագահը եկավ Բաքու եւ մեզ հետ ստորագրեց այս փաստաթուղթը՝ աշխարհաքաղաքական իրավիճակի փոփոխության պատճառով իրենք մեր գազի
կարիքն ունեին։ Նրանք մեզ խնդրեցին օգնել։ Եվ մենք ասացինք. «Լավ»: Մենք միշտ պատրաստ ենք օգնել, եթե մեր օգնության կարիքը կա։ Եվ ասացինք. «Լավ, մենք կօգնենք Եվրոպային էներգետիկ անվտանգության հարցում»:
Եվրահանձնաժողովը մեզ խնդրել էր կրկնապատկել Եվրոպա գազի մատակարարումը մինչեւ 2027 թվականը, եւ դա արտացոլված է երկու տարի առաջ Եվրահանձնաժողովի նախագահի եւ իմ կողմից ստորագրված հռչակագրում։ Ցավոք, երկակի ստանդարտները, այլ երկրներին դասեր տալու սովորությունը եւ քաղաքական երեսպաշտությունը դարձել են արեւմտյան որոշ քաղաքական գործիչների, պետության կողմից վերահսկվող հասարակական կազմակերպությունների եւ կեղծ լուրեր մատուցող մեդիաների գործելաոճը», - ասել է Ալիեւը:

Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев обвинил некоторых западных политиков в «политическом лицемерии».
Выстуапая 12 ноября на церемонии открытия Саммита лидеров СОР29, Алиев коснулся обвинений в адрес Азербайджана.
«Еще одним пунктом обвинений является то, что два года назад Азербайджан и Европейская комиссия подписали Декларацию о стратегическом партнерстве в области энергетики. Но это была не наша идея. Предложение исходило от Европейской комиссии. Два года назад президент Еврокомиссии приезжала в Баку и подписала с нами этот документ. Потому что по причине изменения геополитической ситуации им нужен был наш газ. Они просили нас помочь. И мы сказали: «Хорошо». Мы всегда готовы помочь, если наша помощь нужна. И мы сказали: «Хорошо, мы поможем Европе с энергетической безопасностью».
Европейская комиссия попросила нас удвоить поставки газа в Европу к 2027 году, и это отражено в Декларации, подписанной председателем Европейской комиссии и мной два года назад в Баку. К сожалению, двойные стандарты, привычка поучать другие страны и политическое лицемерие стали устоявшимся modus operandi (образом действий) некоторых политиков, контролируемых государством НПО и СМИ по производству фейковых новостей в некоторых западных странах», - заявил Алиев.