Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Արարատ Միրզոյանն ու Ջեյհուն Բայրամովը համաձայնել են ներդնել լրացուցիչ ջանքեր «Խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի ամենասեղմ ժամանակահատվածում կնքման ուղղությամբ։
Այդ մասին ասվում է սեպտեմբերի 26-ին Նյու Յորքում ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի նախաձեռնությամբ և մասնակցությամբ կայացած եռակողմ հանդիպման մասին Հայաստանի ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:
ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլերի հայտարարության մեջ ասված է.
«Պետքարտուղար Բլինքենը արժանին է մատուցել երկու նախարարներին երկարատև և արժանապատիվ խաղաղության հասնելու ուղղությամբ արձանագրված առաջընթացի համար և խրախուսել է հնարավորինս շուտ ավարտել համաձայնագրի վրա տարվող աշխատանքները»։

Мирзоян и Байрамов договорились «приложить дополнительные усилия» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министры иностранных дел Армении и Азербайджана Арарат Мирзоян и Джейхун Байрамов договорились приложить дополнительные усилия в направлении заключения договора «Об установлении мира и межгосударственных отношений» в кратчайшие сроки.
Об этом говорится в сообщении МИД Армении о трехсторонней встрече, состоявшейся 26 сентября в Нью-Йорке по инициативе и при участии госсекретаря США Энтони Блинкена.
В заявлении представителя Госдепартамента США Мэтью Миллера говорится:
«Госсекретарь Блинкен воздал должное двум министрам за прогресс по достижению прочного и достойного мира и призвал завершить работу над соглашением как можно скорее».