Նյու Յորքում կկայանա Բլինքենի, Միրզոյանի եւ Բայրամովի հանդիպումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սեպտեմբերի 26-ին Նյու Յորքում կկայանա Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի, ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի եռակողմ հանդիպումը:
Այդ մասին հաղորդում են Հայաստանի ԱԳՆ-ից:
Մեդիամաքս-ը նշում է, որ այս ձեւաչափով վերջին եռակողմ հանդիպումը կայացել էր 2024 թվականի հուլիսին 10-ին Վաշինգտոնում՝ ՆԱՏՕ-ի կազմավորման 75-ամյակին նվիրված գագաթաժողովի շրջանակներում:
Այդ հանդիպման մեկնարկին Էնթոնի Բլինքենն ասել էր.
«Վերջին մեկուկես տարվա ընթացքում Հայաստանն ու Ադրբեջանը շատ կարեւոր աշխատանք են կատարել՝ բանակցելով ամուր եւ արժանապատիվ խաղաղության համաձայնագրի կնքման համար, որը աննախադեպ հնարավորություններ կբացի տարածաշրջանի, երկու երկրների եւ Միացյալ Նահանգների հետ նրանց հարաբերությունների համար: Այս ընթացքում Միացյալ Նահանգները ձգտել է օգնել եւ աջակցել՝ Եվրամիության եւ Եվրոպայի բազմաթիվ գործընկերների հետ միասին:
Այսօր հնարավորություն ունենք գույքագրելու այն, ինչը ձեռք է բերվել եւ այն, ինչ մնում է: Բայց ելնելով մեր ունեցած շփումներից, այդ թվում՝ վերջին շաբաթների ընթացքում, ես կարծում եմ, որ երկու երկրները շատ մոտ են վերջնական համաձայնության հասնելուն, ինչին Միացյալ Նահանգները վճռականորեն կաջակցի»։

В Нью-Йорке состоится встреча Блинкена, Мирзояна и Байрамова - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 26 сентября в Нью-Йорке состоится трехсторонняя встреча министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна, госсекретаря США Энтони Блинкена и министра иностранных дел Азербайджана Джейхуна Байрамова.
Об этом сообщает МИД Армении:
Медиамакс отмечает, что последняя встреча в этом формате состоялась 10 июля 2024 года в Вашингтоне в рамках саммита, посвященного 75-летию образования НАТО.
В начале той встречи Энтони Блинкен говорил:
«За последние полтора года Армения и Азербайджан проделали очень важную работу, проведя переговоры о прочном и достойном мирном соглашении, которое откроет беспрецедентные возможности для региона, двух стран и их отношений с Соединенными Штатами. За это время Соединенные Штаты вместе со многими партнерами в Европейском Союзе и Европе стремились помочь и поддержать процесс.
Сегодня у нас есть возможность подвести итоги достигнутого, а также того, что еще предстоит сделать. Однако основываясь на сообщениях, которые мы получили, в том числе в последние недели, я считаю, что две страны очень близки к достижению окончательного соглашения, которое Соединенные Штаты будут решительно поддерживать».