Նյու Յորքում կկայանա Բլինքենի, Միրզոյանի եւ Բայրամովի հանդիպումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սեպտեմբերի 26-ին Նյու Յորքում կկայանա Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի, ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի եռակողմ հանդիպումը:
Այդ մասին հաղորդում են Հայաստանի ԱԳՆ-ից:
Մեդիամաքս-ը նշում է, որ այս ձեւաչափով վերջին եռակողմ հանդիպումը կայացել էր 2024 թվականի հուլիսին 10-ին Վաշինգտոնում՝ ՆԱՏՕ-ի կազմավորման 75-ամյակին նվիրված գագաթաժողովի շրջանակներում:
Այդ հանդիպման մեկնարկին Էնթոնի Բլինքենն ասել էր.
«Վերջին մեկուկես տարվա ընթացքում Հայաստանն ու Ադրբեջանը շատ կարեւոր աշխատանք են կատարել՝ բանակցելով ամուր եւ արժանապատիվ խաղաղության համաձայնագրի կնքման համար, որը աննախադեպ հնարավորություններ կբացի տարածաշրջանի, երկու երկրների եւ Միացյալ Նահանգների հետ նրանց հարաբերությունների համար: Այս ընթացքում Միացյալ Նահանգները ձգտել է օգնել եւ աջակցել՝ Եվրամիության եւ Եվրոպայի բազմաթիվ գործընկերների հետ միասին:
Այսօր հնարավորություն ունենք գույքագրելու այն, ինչը ձեռք է բերվել եւ այն, ինչ մնում է: Բայց ելնելով մեր ունեցած շփումներից, այդ թվում՝ վերջին շաբաթների ընթացքում, ես կարծում եմ, որ երկու երկրները շատ մոտ են վերջնական համաձայնության հասնելուն, ինչին Միացյալ Նահանգները վճռականորեն կաջակցի»։

Yerevan /Mediamax/. On September 26, a trilateral meeting between Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, U.S. Secretary of State Antony Blinken and Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov will take place in New York.
This was reported by Armenia’s Ministry of Foreign Affairs.
Mediamax notes that the last trilateral meeting in this format took place on July 10, 2024 in Washington, within the framework of the summit dedicated to the 75th anniversary of the formation of NATO.
Antony Blinken said at the start of that meeting:
“During the last year and a half, Armenia and Azerbaijan have done very important work, negotiating a solid and dignified peace agreement, which will open up unprecedented opportunities for the region, the two countries, and their relations with the United States. During this time, the United States has sought to help and support, along with the European Union and many European partners.
Today we have the opportunity to take stock of what has been achieved and what remains. But based on all of the engagements that we have had, including in recent weeks, I believe both countries are very close to reaching a final agreement that the United States would strongly support.”