Ալիեւը քննադատել է ԵՄ-ին եւ ԱՄՆ-ին Հայաստանին «հովանավորելու» համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը քննադատել է Եվրամիությանն ու ԱՄՆ-ին, որոնք, իր պնդմամբ, աջակցում են Հայաստանին։
«Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո ոչ ոք նացիստական Գերմանիային խաղաղության պայմանագիր չէր առաջարկել։ Նացիստական Գերմանիան բաժանվել էր մի քանի մասի, իսկ կապիտալացված ֆաշիստական պետությունը պատժվել էր։ Իսկ այստեղ կապիտալացված ֆաշիստական պետությունը ոչ միայն չպատժվեց, այլ նրան արտոնյալ պայմաններ են տրամադրվում։ Հիմա Ամերիկան նրանց հատկացնում է 250 միլիոն դոլար, որը նրանք կօգտագործեն իրենց ներքին նպատակների համար, իսկ խնայված գումարով զենք կգնեն մեզ սպանելու համար։ Ո՞վ է պատասխան տալու դրա համար։ Նրանք, ովքեր նրանց տվել են այս գումարը»,- ասել է Ալիեւը՝ սեպտեմբերի 23-ին ելույթ ունենալով Ադրբեջանի խորհրդարանում։
«Նրանք, ովքեր զինում են Հայաստանը, պետք է իմանան, որ իրենք են կրելու անմիջական պատասխանատվությունն ապագա բոլոր իրադարձությունների համար, եւ, բնականաբար, մեր նկատմամբ պաշտոնական տարածքային պահանջներին պետք է վերջ դրվի։ Նրանց սահմանադրությունը պետք է փոխվի, եւ Մինսկի խումբը նույնպես պետք է վերացվի։
Հայաստանն իրականում խաղաղություն չի ուզում։ Նա ցանկանում է ժամանակ ձգել եւ, օգտագործելով ժամանակը՝ իր օտարերկրյա հովանավորների աջակցությամբ զարգացնել ռազմական ներուժը: Արեւմտյան որոշ երկրների ներկայացուցիչներ արդեն սկսել են աշխատել հայկական բանակում։ Մեր սահմանին ապօրինի կերպով ստեղծվել է այսպես կոչված «եվրոպական խաղաղ» կամ «դիտորդական» առաքելություն։ Թեեւ դա ձեռք բերված պայմանավորվածությունների խախտում է։ Ուզում եմ հիշեցնել եւ՛ Եվրամիությանը, եւ՛ Հայաստանին, որ 2022 թվականին Պրահայում կայացած հանդիպմանը պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել, որ հայկական կողմում փոքր դիտորդական առաքելություն կտեղակայվի պայմանական սահմանի ուղղությամբ՝ ընդամենը երկու-երեք ամսով։ Դա համաձայնեցված էր մեզ հետ։ Սակայն հետո այն երկարաձգեցին, առանց մեր համաձայնության, մեծացրեցին կազմը՝ ներառելով Կանադայի ներկայացուցիչներին, եւ փաստացի այս առաքելությունը ՆԱՏՕ-ի առաքելություն է։ Դրանից հետո մեր դեմ սկսեցին վարել «հեռադիտակային դիվանագիտության» քաղաքականություն։ Գիշեր-ցերեկ օտարերկրյա ներկայացուցիչներ էին գալիս ու հեռադիտակով նայում մեզ։ Ի՞նչ էին ուզում մեզ ցույց տալ։ Դա ի՞նչ էժան շոու է։ Այս բոլոր գործոնները պետք է ստիպեն մեզ լրջորեն մտածել։
Ամեն դեպքում, մենք չենք նահանջի մեր դիրքերից։ Ով ինչ ուզում է, թող ասի։ Միջնորդներ մեզ նույնպես պետք չեն։ Ճիշտ է, հիմա մենք չենք առարկում միջնորդության որոշ առաջարկների՝ պարզապես քաղաքական քաղաքավարությունից ելնելով։ Բայց իրականում մեզ միջնորդներ պետք չեն։ Հայաստանի հետ մենք իրականացրեցինք սահմանի սահմանազատում առանց միջնորդների։ Պարզապես նրանց ասացինք, որ Ղազախի շրջանի 4 գյուղերը պետք է մեզ վերադարձնեն առանց որեւէ վերապահումների»,- ասել է Ալիեւը։

Алиев выступил с критикой ЕС и США за предоставление «преференций» Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев выступил с критикой Европейского союза и США, которые, по его словам, поддерживают Армению.
«После Второй мировой войны никто не предлагал фашистской Германии мирный договор. Фашистская Германия была разделена на несколько частей, капитулировавшее фашистское государство было наказано. А здесь капитулировавшее фашистское государство не только не было наказано, им даже предоставляются все преференции. Сейчас Америка выделяет им 250 миллионов долларов, которые они будут использовать для своих внутренних целей, а на сэкономленные деньги приобретут оружие, чтобы нас убивать. Кто будет нести ответственность за это? Те, кто дал им эти деньги», - заявил Алиев, выступая 23 сентября в парламенте Азербайджана.
«Те, кто вооружает Армению, должны знать, что они будут нести прямую ответственность за все будущие события, и, естественно, официальным территориальным претензиям к нам должен быть положен конец. Их конституция должна быть изменена, а Минская группа также должна быть упразднена.
Армения на самом деле не хочет мира. Она хочет затянуть время, и, использовав это время, сформировать военный потенциал при поддержке своих зарубежных покровителей. Представители некоторых западных стран уже начали работать в армии Армении. На нашей границе незаконно создана так называемая «европейская мирная» или «наблюдательная» миссия. Хотя это является нарушением достигнутых договоренностей. Я хочу напомнить и Европейскому Союзу, и Армении, что на встрече в Праге в 2022 году была достигнута договоренность, что на стороне Армении в направлении условной границы будет размещена малочисленная наблюдательная миссия, всего на два или три месяца. Это было согласовано с нами. Но затем они продлили ее, без нашего согласия, увеличили ее численность, включив в нее представителей Канады, и фактически эта миссия является миссией НАТО. После этого против нас стала проводиться политика «биноклевой дипломатии». День и ночь приезжали иностранные представители и разглядывали нас в бинокль. Что они хотели нам показать?! Что это за демонстрация, что за дешевое шоу?! Все эти факторы должны заставить нас серьезно задуматься.
В любом случае, мы ни на шаг не отступим от нашей позиции. Пусть кто что хочет говорит. Посредники нам тоже не нужны. Правда, сейчас мы не возражаем против некоторых предложений посредничества, просто из политической вежливости. Но на самом деле посредники нам не нужны. Мы с Арменией провели делимитацию границы без посредников. Просто заявили им, что 4 села Газахского района должны быть возвращены нам без каких-либо оговорок», - заявил Алиев.