Ալիեւը քննադատել է ԵՄ-ին եւ ԱՄՆ-ին Հայաստանին «հովանավորելու» համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը քննադատել է Եվրամիությանն ու ԱՄՆ-ին, որոնք, իր պնդմամբ, աջակցում են Հայաստանին։
«Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո ոչ ոք նացիստական Գերմանիային խաղաղության պայմանագիր չէր առաջարկել։ Նացիստական Գերմանիան բաժանվել էր մի քանի մասի, իսկ կապիտալացված ֆաշիստական պետությունը պատժվել էր։ Իսկ այստեղ կապիտալացված ֆաշիստական պետությունը ոչ միայն չպատժվեց, այլ նրան արտոնյալ պայմաններ են տրամադրվում։ Հիմա Ամերիկան նրանց հատկացնում է 250 միլիոն դոլար, որը նրանք կօգտագործեն իրենց ներքին նպատակների համար, իսկ խնայված գումարով զենք կգնեն մեզ սպանելու համար։ Ո՞վ է պատասխան տալու դրա համար։ Նրանք, ովքեր նրանց տվել են այս գումարը»,- ասել է Ալիեւը՝ սեպտեմբերի 23-ին ելույթ ունենալով Ադրբեջանի խորհրդարանում։
«Նրանք, ովքեր զինում են Հայաստանը, պետք է իմանան, որ իրենք են կրելու անմիջական պատասխանատվությունն ապագա բոլոր իրադարձությունների համար, եւ, բնականաբար, մեր նկատմամբ պաշտոնական տարածքային պահանջներին պետք է վերջ դրվի։ Նրանց սահմանադրությունը պետք է փոխվի, եւ Մինսկի խումբը նույնպես պետք է վերացվի։
Հայաստանն իրականում խաղաղություն չի ուզում։ Նա ցանկանում է ժամանակ ձգել եւ, օգտագործելով ժամանակը՝ իր օտարերկրյա հովանավորների աջակցությամբ զարգացնել ռազմական ներուժը: Արեւմտյան որոշ երկրների ներկայացուցիչներ արդեն սկսել են աշխատել հայկական բանակում։ Մեր սահմանին ապօրինի կերպով ստեղծվել է այսպես կոչված «եվրոպական խաղաղ» կամ «դիտորդական» առաքելություն։ Թեեւ դա ձեռք բերված պայմանավորվածությունների խախտում է։ Ուզում եմ հիշեցնել եւ՛ Եվրամիությանը, եւ՛ Հայաստանին, որ 2022 թվականին Պրահայում կայացած հանդիպմանը պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել, որ հայկական կողմում փոքր դիտորդական առաքելություն կտեղակայվի պայմանական սահմանի ուղղությամբ՝ ընդամենը երկու-երեք ամսով։ Դա համաձայնեցված էր մեզ հետ։ Սակայն հետո այն երկարաձգեցին, առանց մեր համաձայնության, մեծացրեցին կազմը՝ ներառելով Կանադայի ներկայացուցիչներին, եւ փաստացի այս առաքելությունը ՆԱՏՕ-ի առաքելություն է։ Դրանից հետո մեր դեմ սկսեցին վարել «հեռադիտակային դիվանագիտության» քաղաքականություն։ Գիշեր-ցերեկ օտարերկրյա ներկայացուցիչներ էին գալիս ու հեռադիտակով նայում մեզ։ Ի՞նչ էին ուզում մեզ ցույց տալ։ Դա ի՞նչ էժան շոու է։ Այս բոլոր գործոնները պետք է ստիպեն մեզ լրջորեն մտածել։
Ամեն դեպքում, մենք չենք նահանջի մեր դիրքերից։ Ով ինչ ուզում է, թող ասի։ Միջնորդներ մեզ նույնպես պետք չեն։ Ճիշտ է, հիմա մենք չենք առարկում միջնորդության որոշ առաջարկների՝ պարզապես քաղաքական քաղաքավարությունից ելնելով։ Բայց իրականում մեզ միջնորդներ պետք չեն։ Հայաստանի հետ մենք իրականացրեցինք սահմանի սահմանազատում առանց միջնորդների։ Պարզապես նրանց ասացինք, որ Ղազախի շրջանի 4 գյուղերը պետք է մեզ վերադարձնեն առանց որեւէ վերապահումների»,- ասել է Ալիեւը։

Aliyev criticizes EU and US for granting “preferences” to Armenia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Azerbaijani President Ilham Aliyev criticized the European Union and the United States, which he said support Armenia.
“After World War II, no one offered Nazi Germany a peace treaty. Nazi Germany was divided into several parts, the capitulating fascist state was punished. And here the capitulating fascist state not only avoided punishment, but is even granted preferential treatment. Now America is providing them $‌250 million, which they will use for internal purposes, and with the money saved they will buy weapons to kill us. Who will be held accountable for this? Those who gave them this money,” Aliyev said, speaking at the Azerbaijani Parliament on September 23.
“Those who arm Armenia must know that they will be directly responsible for all future events. Naturally, the official territorial claims against us should be stopped. Their constitution should be amended and the Minsk Group should also be abolished.
Armenia does not really want peace. It wants to stall for time and, using this time, to build up a military potential with the support of its foreign patrons. Representatives of some Western countries have already started working in the Armenian army. A so-called “European peace” or “observation” mission has been illegally established on our border. While this is a violation of the agreements reached. I would like to remind both the European Union and Armenia that at the meeting in Prague in 2022 it was agreed that a small observation mission would be deployed on the Armenian side towards the conditional border, just for two or three months. This was agreed with us. But then they extended it, without our consent, increased its size to include Canadian representatives, and in fact this mission is a NATO mission. After that, the policy of “binocular diplomacy” began to be carried out against us. Day and night foreign representatives came and looked at us through binoculars. What did they want to show us?! What kind of demonstration was this, what kind of cheap show! All these factors should make us think seriously.
Either way, we are not going to budge one step from our position. Let them say what they want to say. We do not need mediators either. It is true that now we do not object to some offers of mediation, just out of political courtesy. But in fact we do not need mediators. We have delimited the border with Armenia without mediators. We simply told them that four villages of Gazakh district should be returned to us without any reservations,” Aliyev said.