Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը նորից հայտարարել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եւ «դրա հետ կապված բոլոր ինստիտուտների» գործունեությունը դադարեցնելու անհրաժեշտության մասին։
Ինչպես հաղորդում է Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայությունը, Իլհամ Ալիեւն այդ մասին ասել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ հեռախոսազրույցում։
«Նշելով, որ տարածաշրջանում արդեն կա խաղաղություն, պետության ղեկավարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի ջանքերի շնորհիվ է, որ մեր տարածաշրջանում ի հայտ են եկել արդարադատության եւ միջազգային իրավունքի վրա հիմնված նոր իրողությունները եւ ստատուս քվոն։ Ընդգծելով, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի նախաձեռնողը եւս մեր երկիրն է, Իլհամ Ալիեւը շեշտել է, որ այդ պայմանագիրը ստորագրելու համար կարեւոր է, որ Հայաստանը վերջ դնի իր Սահմանադրության մեջ եւ այլ օրենսդրական ակտերոում ամրագրված Ադրբեջանի դեմ տարածքային պահանջներին», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Անդրադառնալով սահմանների սահմանազատման հարցին՝ Իլհամ Ալիեւը նշել է երկկողմ գործընթացի շրջանակներում ձեռք բերված դրական արդյունքները, հաղորդում է Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայությունը։

Aliyev insists on termination of OSCE Minsk Group activities - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Azerbaijani President Ilham Aliyev reiterated the need to terminate the activities of the OSCE Minsk Group and “all related institutions”.
The press service of the President of Azerbaijan reports that Ilham Aliyev said this in a telephone conversation with U.S. Secretary of State Antony Blinken.
“Stating that there is already peace in the region, the head of state emphasized that thanks to Azerbaijan’s efforts new realities have emerged in the region and status quo based on justice and international law. Noting that it was Azerbaijan that initiated the peace treaty between Armenia and Azerbaijan, Ilham Aliyev emphasized that in order to sign this treaty it is important for Armenia to put an end to territorial claims against Azerbaijan enshrined in its Constitution and other legislative acts,” the news release read.
“Touching upon the issue of border delimitation, Ilham Aliyev noted the positive results achieved in the bilateral process,” the press service of the Azerbaijani president reported.