Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը նորից հայտարարել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եւ «դրա հետ կապված բոլոր ինստիտուտների» գործունեությունը դադարեցնելու անհրաժեշտության մասին։
Ինչպես հաղորդում է Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայությունը, Իլհամ Ալիեւն այդ մասին ասել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ հեռախոսազրույցում։
«Նշելով, որ տարածաշրջանում արդեն կա խաղաղություն, պետության ղեկավարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի ջանքերի շնորհիվ է, որ մեր տարածաշրջանում ի հայտ են եկել արդարադատության եւ միջազգային իրավունքի վրա հիմնված նոր իրողությունները եւ ստատուս քվոն։ Ընդգծելով, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի նախաձեռնողը եւս մեր երկիրն է, Իլհամ Ալիեւը շեշտել է, որ այդ պայմանագիրը ստորագրելու համար կարեւոր է, որ Հայաստանը վերջ դնի իր Սահմանադրության մեջ եւ այլ օրենսդրական ակտերոում ամրագրված Ադրբեջանի դեմ տարածքային պահանջներին», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Անդրադառնալով սահմանների սահմանազատման հարցին՝ Իլհամ Ալիեւը նշել է երկկողմ գործընթացի շրջանակներում ձեռք բերված դրական արդյունքները, հաղորդում է Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայությունը։

Алиев настаивает на прекращении деятельности Минской группы ОБСЕ - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев вновь заявил о необходимости прекращения деятельности Минской группы ОБСЕ и «всех связанных с ней институтов».
Как говорится в сообщении пресс-службы президента Азербайджана, Ильхам Алиев сказал об этом в телефонном разговоре с государственным секретарем США Энтони Блинкеном.
«Заявив, что в регионе уже существует мир, глава государства подчеркнул, что именно благодаря усилиям Азербайджана в нашем регионе возникли новые реалии и статус-кво, основанные на справедливости и международном праве. Отметив, что инициатором мирного договора между Арменией и Азербайджаном также является именно наша страна, Ильхам Алиев подчеркнул, что для подписания этого договора важно, чтобы Армения положила конец территориальным претензиям против Азербайджана в своей Конституции и других законодательных актах», - отмечается в сообщении.
«Коснувшись вопроса делимитации границ, Ильхам Алиев отметил положительные результаты, достигнутые в рамках двустороннего процесса», - сообщает пресс-служба президента Азербайджана.