Երեւան: Մեդիամաքս: Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն այսօր ասել է, որ հանդես է գալիս Հայաստանի հետ լավ հարաբերություններ պահպանելու օգտին։
Ինչպես հաղորդում է ԲԵԼՏԱ գործակալությունը, Բելառուսում բնակվող տարբեր ազգությունների ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը Լուկաշենկոն ասել է.
«Վատ չէր լինի, որ առաջվա պես, բոլոր թերություններով ու նրբություններով հանդերձ, լավ հարաբերություններ կառուցեինք Հայաստանի հետ։ Հավատացեք, դա բացարձակապես մեր մեղքը չէ։ Մենք ամեն կերպ փորձել ենք օգնել հայերին, համագործակցել ենք ինչպես ամենամտերիմ մարդկանց հետ։ Սակայն նրանք ուզեցիբ գնալ դեպի Արեւմուտք, դեպի ԵՄ»։
«Մենք դեմ չենք համագործակցությանը Արեւմուտքի, ամերիկացիների հետ, բայց դուք տեսնում եք նրանց քաղաքականությունը։ Վաղը Ամերիկայում իշխանության կգա նոր ղեկավարություն, նույնիսկ հին-նորը, եւ քաղաքականությունը բոլորովին այլ կլինի։ Եվ ես այդ մասին անընդհատ ասել եմ ձեր ղեկավարությանը։ Եթե դուք չեք հասկանում, ապա ես արդեն հինավուրց մարդ եմ քաղաքականության մեջ։ Ես շատ բան եմ տեսել։ Նրանց չի կարելի վստահել»,- նշել է Բելառուսի նախագահը։
«Հայերը շատ խելացի մարդիկ են։ Մոտ ապագայում նրանք կհասկանան, թե որտեղ է իրենց երջանկությունը»,- եզրափակել է Բելառուսի նախագահը։

«Армяне - умные люди и разберутся, где их счастье», - заявил Лукашенко - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Беларуси Александр Лукашенко заявил сегодня, что выступает за сохранение добрых отношений с Арменией.
Как сообщает агентство БЕЛТА, на встрече с представителями разных национальностей, проживающих в Беларуси, Лукашенко сказал:
«Неплохо было бы, если бы у нас, как и прежде, при всех недостатках и нюансах, строились добрые отношения с Арменией. Поверьте, нашей вины в этом абсолютно нет. Мы всячески старались помогать армянам, сотрудничали как с самыми близкими людьми. Но вот, видите, им захотелось на Запад, в ЕС».
«Мы не против сотрудничества с Западом, американцами, но вы же видите их политику. Завтра новое руководство придет в Америке к власти, даже старое-новое, совсем другая будет политика. И я постоянно вашему руководству об этом говорил. Если, говорю, вы не понимаете, так я уже древний человек в политике. Я видел многое. Им верить нельзя», - отметил президент Беларуси.
«Армяне очень умные люди. В ближайшее время они разберутся, где их счастье», - заявил президент Беларуси.