Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ եթե Հայաստանն ու Ադրբեջանն առաջնորդվեն կանխավարկածով, որ «բոլոր կարեւոր հարցերը պետք է լուծենք, նոր ստորագրենք խաղաղության պայմանագիրը, նշանակում է, որ մենք երբեք չենք ստորագրի»:
Նա նշել է, որ հայկական կողմը ոչ թե առաջարկում է 13, այլ՝ 16 հոդվածանոց խաղաղության պայմանագիր:
«Բոլոր 16 հոդվածի համար մենք ունենք համաձայնեցված բովանդակություն։ Երեք հոդվածի համար բովանդակությունը, սկզբնականի համեմատ, մասամբ է համաձայնեցված, մնացածը՝ ամբողջությամբ»,- Ազգային ժողովում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ արձագանքելով Ադրբեջանի ԱԳՆ-ին, որն «անընդունելի» էր որակել խաղաղության համաձայնագրի համաձայնեցված գլուխները ստորագրելու Հայաստանի իշխանությունների առաջարկը:
«Մենք ասում ենք՝ այն, ինչ համաձայնեցված է, իսկ ֆունդամենտալ շատ կարեւոր դրույթներ համաձայնեցված են, ստորագրենք եւ գնանք առաջ: Եթե կանխավարկածը լինի, որ բոլոր կարեւոր հարցերը պետք է լուծենք, նոր ստորագրենք, նշանակում է, որ մենք երբեք չենք ստորագրի: Որովհետեւ եթե 4 կարեւոր հարցի շուրջ գանք համաձայնության, միեւնույն է, կմնա էլի 4 կարեւոր հարց, որը կարիք կլինի համաձայնեցնել, հետո էլի 4 հարց ու միշտ 4 հարց կլինի»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Yerevan /Mediamax/. Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan said today that if Armenia and Azerbaijan are guided by the presumption that "we have to solve all key issues and then sign the peace agreement, it means that we will never sign it.”
He noted that the Armenian side does not propose a 13-provision peace treaty, but a one with 16 provisions.
“We have an agreed content for all 16 provisions. On three provisions, the content, compared to the original, is partially agreed, on the rest - fully,” Nikol Pashinyan said at the National Assembly, responding to the Azerbaijani Foreign Ministry, which described the Armenian authorities’ proposal to sign the agreed provisions of the peace agreement as “unacceptable.”
“We say, let’s sign what has been agreed upon - very important fundamental provisions have been agreed - and move forward. If there is a presumption that we have to solve all the key issues and only then sign, it means that we will never sign it. Because if we agree on 4 key issues, there will still be other 4 key issues that need to be agreed upon, then 4 more issues and there will always be 4 issues,” Nikol Pashinyan said.