Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ եթե Հայաստանն ու Ադրբեջանն առաջնորդվեն կանխավարկածով, որ «բոլոր կարեւոր հարցերը պետք է լուծենք, նոր ստորագրենք խաղաղության պայմանագիրը, նշանակում է, որ մենք երբեք չենք ստորագրի»:
Նա նշել է, որ հայկական կողմը ոչ թե առաջարկում է 13, այլ՝ 16 հոդվածանոց խաղաղության պայմանագիր:
«Բոլոր 16 հոդվածի համար մենք ունենք համաձայնեցված բովանդակություն։ Երեք հոդվածի համար բովանդակությունը, սկզբնականի համեմատ, մասամբ է համաձայնեցված, մնացածը՝ ամբողջությամբ»,- Ազգային ժողովում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ արձագանքելով Ադրբեջանի ԱԳՆ-ին, որն «անընդունելի» էր որակել խաղաղության համաձայնագրի համաձայնեցված գլուխները ստորագրելու Հայաստանի իշխանությունների առաջարկը:
«Մենք ասում ենք՝ այն, ինչ համաձայնեցված է, իսկ ֆունդամենտալ շատ կարեւոր դրույթներ համաձայնեցված են, ստորագրենք եւ գնանք առաջ: Եթե կանխավարկածը լինի, որ բոլոր կարեւոր հարցերը պետք է լուծենք, նոր ստորագրենք, նշանակում է, որ մենք երբեք չենք ստորագրի: Որովհետեւ եթե 4 կարեւոր հարցի շուրջ գանք համաձայնության, միեւնույն է, կմնա էլի 4 կարեւոր հարց, որը կարիք կլինի համաձայնեցնել, հետո էլի 4 հարց ու միշտ 4 հարց կլինի»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Никол Пашинян ответил МИД Азербайджана - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что если Армения и Азербайджан будут руководствоваться презумпцией, что «мы должны решить все важные вопросы и лишь потом подписать мирное соглашение, это значит, что мы его никогда не подпишем».
Он отметил, что армянская сторона предлагает мирный договор не из 13, а из 16 глав.
«У нас есть согласованное содержание всех 16 положений. Содержание трех из них, по сравнению с первоисточником, согласовано частично, остальные - полностью», - сказал Никол Пашинян в парламенте, комментируя высказывания пресс-секретаря МИД Азербайджана, который назвал предложение властей Армении подписать согласованные положения мирного соглашения «неприемлемым».
«Мы предложили подписать то, что согласовано, поскольку очень важные принципиальные положения уже согласованы, подпишем – и будем двигаться дальше. Если же исходить из презумпции, что мы должны решить все важные вопросы и только потом подписать договор, значит, мы его никогда не подпишем. Потому что если мы придем к согласию по 4 важным вопросам, то останутся еще 4, которые необходимо согласовать, потом еще 4, и так всегда будет оставаться 4 вопроса», - сказал Никол Пашинян.