Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն «անընդունելի» է որակել Հայաստանի իշխանությունների առաջարկը՝ խաղաղության համաձայնագրի համաձայնեցված գլուխները ստորագրելու մասին:
«Անընդունելի է Հայաստանի պաշտոնյաների կոչը՝ խաղաղության համաձայնագրի նախագիծը առանց չհամաձայնեցված դրույթների ստորագրելու եւ այդպիսով երկկողմ հարաբերություններում առկա խնդիրները ապագա տեղափոխելու մասին»,- ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակ Այխան Հաջիզադեն՝ մեկնաբանելով Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վերջին հայտարարությունները։
Սեպտեմբերի 10-ին Փաշինյանը ասել էր, որ «առաջարկում ենք վերցնել այն, ինչ այս պահին համաձայնեցված է, ստորագրել, ունենալ մի հիմնարար փաստաթուղթ, որից հետո շարունակել քննարկումները մնացած հարցերի վերաբերյալ»:
«Շատ կարեւոր է դնել այն հիմքը կամ չմերժել այն հիմքը, որն արդեն դրված է մի քանի տարվա բանակցությունների արդյունքում: Հույս ունեմ, որ մենք առաջիկայում առիթ կունենանք ստորագրել խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցված մասը եւ անցնել մնացած բանակցություններին՝ հետագա հարցերը լուծելու համար»,- նշել էր Նիկոլ Փաշինյանը:
Հաջիզադեի խոսքերով, Բաքվի եւ Երեւանի միջեւ «իրական եւ կայուն» խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հիմնական պայմանը «Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջների դադարեցումն է, որոնք ամրագրված են Հայաստանի բազմաթիվ իրավական եւ քաղաքական փաստաթղթերում, ներառյալ սահմանադրությունը»:

В Баку отвергли предложение Пашиняна - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В МИД Азербайджана назвали «неприемлемым» предложение властей Армении подписать проект мирного соглашения, исключив из текста несогласованные положения.
«Призыв официальных лиц Армении подписать проект «мирного соглашения», исключив их него несогласованные положения, и попытки тем самым оставить существующие проблемы в двусторонних отношений на последующий этап неприемлемы», - заявил пресс-секретарь МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде, комментируя высказывания премьер-министра Армении Никола Пашиняна.
Пашинян заявил 10 сентября, что «мы предлагаем взять то, что уже согласовано, подписать это, чтобы иметь основополагающий документ, а затем продолжить обсуждение остальных вопросов».
«Очень важно заложить фундамент или не потерять тот фундамент, который заложен в результате нескольких лет переговоров. Надеюсь, в ближайшее время у нас будет возможность подписать согласованную часть мирного договора и приступить к переговорам для решения оставшихся вопросов», - отмечал премьер-министр Армении.
По словам Гаджизаде, основным условием для подписания «реального и устойчивого» мирного договора между Баку и Ереваном «является прекращение территориальных претензий против Азербайджана, закрепленных в многочисленных правовых и политических документах Армении, включая ее конституцию, в которой содержится ссылка на Декларацию о независимости этой страны, призывающую «к воссоединению Армении и Нагорного Карабаха».