Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանը հոկտեմբերին Կազանում կայանալիք BRICS-ի ((Բրազիլիա, Ռուսաստան, Հնդկաստան, Չինաստան, Հարավային Աֆրիկա, Իրան, Եգիպտոս, Եթովպիա եւ Արաբական Միացյալ Էմիրություններ) գագաթնաժողովին կմասնակցի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մակարդակով:
Այդ մասին Factor TV-ի հետ հարցազրույցում ասել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը:
Նա միաժամանակ ասել է, որ «մենք BRICS-ի անդամ չենք պատրաստվում դառնալ՝ Հայաստանը միջազգային տարբեր ֆորմատներին մասնակցություն է ունենում»:
BRICS-ի ամենամյա գագաթնաժողովը կանցկացվի Կազանում հոկտեմբերի 22-24-ը։
Ադրբեջանը BRICS-ին միանալու հայտ է ներկայացրել. սպասվում է, որ Իլհամ Ալիեւը կմասնակցի Կազանի գագաթնաժողովին:

Ереван /Медиамакс/. На саммите БРИКС в Казани (Бразилия, Россия, Индия, Китай, ЮАР, Иран, Египет, Эфиопия и Объединенные Арабские Эмираты) Армению будет представлять премьер-министр Никол Пашинян.
Об этом в интервью Factor TV заявил депутат от фракции «Гражданский договор», председатель парламентского комитета по внешним связям Саргис Ханданян.
При этом он заявил, что «мы не собираемся становиться членом БРИКС -
Армения участвует в различных международных форматах».
Ежегодный саммит БРИКС пройдет в Казани 22-24 октября. Азербайджан подал заявку на вступление в БРИКС. Ожидается, что в казанском саммите примет участие Ильхам Алиев.