Իրանը պատրաստ է հարստացնել երկկողմ համագործակցության օրակարգը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Իրանի նորընտիր նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի հետ հանդիպմանն ասել է, որ Իրանի հետ բազմակողմանի համագործակցությունը Հայաստանի համար ունի կարեւոր նշանակություն:
Մասուդ Փեզեշքիանը նշել է, որ «Իրանը կարեւորում է բարեկամ Հայաստանի հետ քաղաքական, տնտեսական եւ հումանիտար ոլորտներում հարաբերությունների շարունակական զարգացումը»
«Մեր երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունը, պատմական եւ մշակութային սերտ առնչությունները հիմք են հանդիսանում երկկողմ փոխգործակցությունն առավել զարգացնելու համար։ Մենք պատրաստակամ ենք համատեղ ջանքերով շարունակելու մեր երկխոսությունը եւ առավել հարստացնելու երկկողմ համագործակցության օրակարգը»,- ասել է Մասուդ Փեզեշքիանը՝ վերահաստատելով նախկինում բարձր մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:
«Այն, որ այսօր ես այստեղ եմ, վկայում է Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ ամենաբարձր մակարդակով հարաբերությունները խորացնելու, համագործակցությունն ամրապնդելու մեր հանձնառությունը»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Կառավարությունից հայտնել են, որ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպման ընթացքում  ներկայացրել է ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը եւ դրա սկզբունքները՝ միտված տարածարջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակմանը:
Իրանի նորընտիր նախագահը կարեւորել է տարածաշրջանում խաղաղություն եւ կայունություն հաստատելու ուղղությամբ հետեւողական ջանքերը։
Մասուդ Փեզեշքիանը նշել է, որ Իրանի համար առանցքային նշանակություն ունի տարածաշրջանում խաղաղության պահպանումը, եւ իրանական կողմը եւս անհրաժեշտ է համարում բոլոր հարցերը երկխոսության միջոցով կարգավորելը։

Иран готов насытить повестку двустороннего сотрудничества с Арменией - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян на встрече с новоизбранным президентом Ирана Масудом Пезешкияном заявил, что сотрудничество с Ираном имеет большое значение для Армении.
Масуд Пезешкиан отметил, что «Иран придает значение последовательному развитию отношений с дружественной Арменией в политической, экономической и гуманитарной сферах».
«Многовековая дружба, исторические и культурные связи наших двух народов являются основой дальнейшего развития двустороннего сотрудничества. Мы готовы совместными усилиями продолжить наш диалог и еще больше насытить повестку двустороннего сотрудничества», - сказал Масуд Пезешкиан, подтвердив достигнутые в прошлом договоренности на высоком уровне.
«Тот факт, что я сегодня нахожусь здесь, является доказательством нашей приверженности углублению отношений и укреплению сотрудничества между Арменией и Ираном», - сказал Никол Пашинян.
Пресс-служба правительства сообщает, что Никол Пашинян представил президенту Ирана проект «Перекресток мира» и его принципы.
Новоизбранный президент Ирана подчеркнул последовательные усилия по установлению мира и стабильности в регионе.
Масуд Пезешкиан отметил, что поддержание мира в регионе имеет ключевое значение для Ирана, и иранская сторона также считает необходимым решать все вопросы путем диалога.