Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանն ու Իրանը ավարտել են համապարփակ ռազմավարական գործընկերության պայմանագրի նախապատրաստումը, հայտարարել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն։
«Ռուս-իրանական հարաբերությունների կարգավիճակը համապարփակ ռազմավարական գործընկերության մակարդակի հասցնելու համար նախատեսված փաստաթղթի վրա խմբագրական աշխատանքը տևել է գրեթե երկուսուկես տարի, և այսօր այն կարելի է ավարտված համարել»,- ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում ասել է դիվանագետը:
«Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել սկսել ներպետական ընթացակարգերը, որոնք անհրաժեշտ են պայմանագրի ստորագրման նախապատրաստման համար՝ ամենաբարձր մակարդակով առաջիկա երկկողմ շփումներից մեկի շրջանակներում։ Հուսով ենք, որ մոտ ապագայում այս իսկապես պատմական իրադարձության ականատեսը կլինենք»,- ասել է Ռուդենկոն։
Ավելի վաղ IRNA գործակալությունը հայտնել էր, որ Իրանի նորընտիր նախագահ Մասուդ Պեզեշկիանը Ռուսաստանի ղեկավար Վլադիմիր Պուտինի հետ հեռախոսազրույցում ասել էր, որ Թեհրանը պատրաստ է ստորագրել համաձայնագիրը հոկտեմբերին Կազանում կայանալիք BRICS-ի գագաթնաժողովի ընթացքում։

Yerevan /Mediamax/. Russia and Iran have finalized the comprehensive partnership agreement, Russian Deputy Foreign Minister Andrey Rudenko said.
“Editing a document, meant to elevate the status of Russian-Iranian ties to the level of comprehensive strategic partnership, has taken almost two and a half years and today it can be considered complete,” the diplomat said in an interview with TASS.
“It was agreed to launch internal procedures necessary to prepare the agreement for signing within the framework of top-level bilateral interaction in the near future. We hope that very soon we will witness this truly historic event,” Rudenko said.
Earlier, IRNA said that Iranian President-elect Masoud Pezeshkian in a phone conversation with Russian leader Vladimir Putin said that Tehran was ready to sign the comprehensive partnership agreement at the BRICS summit in Kazan in October.