Երեւանում պնդում են, որ Ադրբեջանն է մերժել երկկողմ հանդիպման առաջարկը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի ԱԳՆ խոսնակ Անի Բադալյանն այսօր ասել է, որ «հայկական կողմն առաջարկել է Հայաստանի վարչապետի եւ Ադրբեջանի նախագահի երկկողմ հանդիպում ունենալ Լոնդոնում ընթացող Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթաժողովի շրջանակներում, սակայն ադրբեջանական կողմը մերժել է առաջարկը»։
«Հայկական կողմի առաջարկն ուժի մեջ է: Հայկական կողմը նաև վերահաստատում է իր առաջարկը` ինտենսիվացնել բարձր և բարձրագույն մակարդակով բանակցությունները և մեկ ամսվա ընթացքում հասնել խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը», - ասել է դիվանագետը:
Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիեւն այսօր ասել էր.
«Մեծ Բրիտանիան՝ որպես Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը հյուրընկալող երկիր, նման հանդիպում անցկացնելու առաջարկ էր արել։ Առաջարկվել էր այն անցկացնել Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակներում կայացած հանդիպման ձեւաչափով։ Մյունխենում Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը մասնակցել էր Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների հանդիպման մեկնարկին, ապա այն շարունակվել էր երկկողմ ձեւաչափով։ Մեծ Բրիտանիան առաջարկել էր նույն ձեւաչափը։ Սակայն հայկական կողմը հրաժարվել է հանդիպումից»:

Yerevan /Mediamax/. Spokesperson for the Armenian Foreign Ministry Ani Badalyan said today that “the Armenian side suggested holding a bilateral meeting between the Prime Minister of Armenia and the President of Azerbaijan within the framework of the European Political Community Summit underway in the UK, however, the Azerbaijani side rejected this proposal.”
“The offer of the Armenian side still stands. The Armenian side also reiterates its proposal to intensify the negotiations on the highest levels and to reach the signing of the peace treaty within one month,” the diplomat said.
Aide to the Azerbaijani president Hikmet Hajiyev said today:
“As the host country of the European Political Community Summit, the United Kingdom proposed to hold such a meeting. It was proposed to be held in the format of the meeting that was held in the margins of the Munich Security Conference. Then German Chancellor Olaf Scholz participated in the beginning of the meeting between the leaders of Azerbaijan and Armenia, and then the meeting continued in a bilateral format. The same format was proposed by the United Kingdom. But the Armenian side rejected the meeting.”