Երեւանում պնդում են, որ Ադրբեջանն է մերժել երկկողմ հանդիպման առաջարկը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի ԱԳՆ խոսնակ Անի Բադալյանն այսօր ասել է, որ «հայկական կողմն առաջարկել է Հայաստանի վարչապետի եւ Ադրբեջանի նախագահի երկկողմ հանդիպում ունենալ Լոնդոնում ընթացող Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթաժողովի շրջանակներում, սակայն ադրբեջանական կողմը մերժել է առաջարկը»։
«Հայկական կողմի առաջարկն ուժի մեջ է: Հայկական կողմը նաև վերահաստատում է իր առաջարկը` ինտենսիվացնել բարձր և բարձրագույն մակարդակով բանակցությունները և մեկ ամսվա ընթացքում հասնել խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը», - ասել է դիվանագետը:
Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիեւն այսօր ասել էր.
«Մեծ Բրիտանիան՝ որպես Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը հյուրընկալող երկիր, նման հանդիպում անցկացնելու առաջարկ էր արել։ Առաջարկվել էր այն անցկացնել Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակներում կայացած հանդիպման ձեւաչափով։ Մյունխենում Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը մասնակցել էր Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների հանդիպման մեկնարկին, ապա այն շարունակվել էր երկկողմ ձեւաչափով։ Մեծ Բրիտանիան առաջարկել էր նույն ձեւաչափը։ Սակայն հայկական կողմը հրաժարվել է հանդիպումից»:

В Ереване отметили, что от двусторонней встречи отказался Алиев - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян заявила сегодня, что «армянская сторона предлагала провести двустороннюю встречу премьер-министра Армении и президента Азербайджана в рамках саммита Европейского политического сообщества в Лондоне, однако азербайджанская сторона отклонила это предложение».
«Предложение армянской стороны остается в силе. Армянская сторона также подтверждает предложение активизировать переговоры на высоком и высшем уровне и в течение месяца достичь подписания мирного соглашения», - сказала дипломат.
Ранее сегодня помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев заявил:
«Великобритания, как страна, принимающая саммит «Европейского политического сообщества», выступила с предложением о проведении такой встречи. Было предложено провести ее в формате встречи, прошедшей в рамках Мюнхенской конференции по безопасности. Тогда канцлер Германии Олаф Шольц участвовал в начале встречи между лидерами Азербайджана и Армении, а затем встреча продолжилась в двустороннем формате. Такой же формат предложила Великобритания. Но армянская сторона отказалась от встречи».