Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ասել է, որ Ռուսաստանի կողմից առաջարկվող Եվրասիայում համագործակցության, անվտանգության եւ զարգացման նոր ճարտարապետությունը կոչված է «փոխարինել հնացած եվրակենտրոն եւ եվրաատլանտյան մոդելները, որոնք միակողմանի առավելություններ էին տալիս միայն առանձին պետություններին»։
Աստանայում ելույթ ունենալով Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) գագաթնաժողովում՝ Պուտինը նշել է, որ «բազմաբեւեռ աշխարհն իրականություն է դարձել»։
«Պետությունների շրջանակը, որոնք արդար աշխարհակարգի կողմնակից են եւ պատրաստ են վճռականորեն պաշտպանել իրենց օրինական իրավունքները եւ ավանդական արժեքները, ընդլայնվում է»,- նշել է Ռուսաստանի նախագահը։

Ереван /Медиамакс/. Президент России Владимир Путин заявил, что предложенная Россией новая архитектура сотрудничества, безопасности и развития в Евразии призвана «прийти на смену отжившим евроцентричным и евроатлантическим моделям, которые давали односторонние преимущества только отдельным государствам».
Выступая сегодня в Астане на саммите Шанхайской организации сотрудничества (ШОС), Путин отметил, что «многополярный мир стал реальностью».
«Ширится круг государств, выступающих за справедливое мироустройство и готовых решительно отстаивать свои законные права и защищать традиционные ценности», - отметил президент России.