Հայաստանի տեսլականն է ԱՄՆ-ի հետ ռազմավարական գործընկերություն ունենալ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ «ժողովրդավարական բարեփոխումների, տնտեսական և էներգետիկ դիմակայունության խթանման, արդարադատության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, անվտանգային համագործակցության և այլ ոլորտներում մեր փոխգործակցության հետագա ընդլայնման հանձնառությունն արտացոլվել է Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև ռազմավարական երկխոսությունը ռազմավարական գործընկերության մակարդակի բարձրացնելու տեսլականում»:
Այդ մասին ասվում է Նիկոլ Փաշինյանի շնորհավորական ուղերձում, որը նա հղել է Ջո Բայդենին՝ ԱՄՆ Անկախության օրվա առթիվ:
«Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև բազմաշերտ և սերտ կապերը, վերջին տարիներին համագործակցության զգալի աճն ու զարգացումը, նոր ոլորտների ընդգրկումը երկկողմ օրակարգում ընդգծում են մեր գործընկերության ամրությունը՝ հիմնված ժողովրդավարական սկզբունքների, օրենքի գերակայության և մարդու իրավունքների պաշտպանության վրա», - նշել է ՀՀ վարչապետը:
Ուղերձում նաեւ ասված է.
«Հայաստանը մեծապես կարևորում է Միացյալ Նահանգների դերը մեր տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման գործընթացում և խորապես գնահատում է ԱՄՆ-ի աջակցությունը Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանությանը, անկախությանը, ժողովրդավարությանը, տարածքային ամբողջականությանը և սահմանների անխախտելիությանը՝ 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրին համապատասխան:
Օգտվելով առիթից՝ ցանկանում եմ վերահաստատել Հայաստանի հանձնառությունը խաղաղության օրակարգին և վստահություն հայտնել, որ մեր շարունակական ու ամրապնդվող գործընկերությունն այս կարևորագույն ժամանակաշրջանում կնպաստի խաղաղ և ավելի բարեկեցիկ ապագայի կերտմանը` մեր երկու երկրների և տարածաշրջանի համար»:

Yerevan /Mediamax/. Prime Minister Nikol Pashinyan said that “the commitment to further expansion of our cooperation in democratic reforms, promotion of economic and energy resilience, justice, fight against corruption, security cooperation and cooperation on other fields was reflected in the vision of raising the strategic dialogue between Armenia and the USA to the level of strategic partnership”
This is said in a congratulatory message Nikol Pashinyan sent to the President of the United States of America, Joe Biden, on the occasion of Independence Day.
“The multi-layered and close ties between Armenia and the United States, the significant growth and development of cooperation in recent years, the inclusion of new areas in the bilateral agenda emphasize the strength of our partnership based on democratic principles, the rule of law and the protection of human rights,” the premier noted.
The message also says:
“Armenia greatly values the role of the United States in the peace-building process in our region and deeply appreciates the US support for the sovereignty, independence, democracy, territorial integrity and inviolability of the borders of the Republic of Armenia in accordance with the 1991 Alma-Ata Declaration.
I would like to take this opportunity to reaffirm Armenia’s commitment to the peace agenda and express confidence that our continued and strengthening partnership at this critical time will contribute to building a peaceful and more prosperous future for our two countries and the region.”