Սենատոր Էդ Մարկին կոչ է արել ազատել Արցախի նախկին ղեկավարներին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ Մասաչուսեթս նահանգից սենատոր Էդվարդ Մարկին (Ed Markey) կոչ է արել Միացյալ Նահանգներին եւ միջազգային հանրությանը՝ գործի դնել բոլոր հնարավոր միջոցներն ու գործիքները, այդ թվում՝ այս տարի սպասվելիք COP29-ի անցկացման հանգամանքը, ապահովելու համար Ալիեւի ռեժիմի կողմից ապօրինի ձերբակալված հայ պատանդների եւ գերիների ազատ արձակումը:
Սենատորի ելույթի ողջ ընթացքում ցուցադրվել է Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի ապօրինի ձերբակալման լուսանկարը:
Իր ելույթում Էդվարդ Մարկին, մասնավորապես, ասել է.
«2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանը լայնածավալ ռազմական հարձակում սանձազերծեց Լեռնային Ղարաբաղի դեմ՝ այդ տարածքի նկատմամբ լիակատար վերահսկողություն սահմանելու նպատակով, ինչի հետեւանքով ավելի քան 100 հազար էթնիկ հայեր, բառացիորեն տարածաշրջանի բոլոր հայերը, զանգվածաբար արտագաղթեցին։ Այնուհետեւ Ադրբեջանը կեղծորեն հերքեց, որ ստիպել է մարդկանց հեռանալ եւ անազնվաբար խոստացավ, թե խաղաղ ճանապարհով կինտեգրի տարածաշրջանը եւ կերաշխավորի էթնիկ հայերի իրավունքները:
Փոխարենը, նույնիսկ նրանց կապիտուլյացիայից հետո Ադրբեջանը, որպես պատժիչ գործողություն, ձերբակալեց, այնուհետեւ՝ կալանավորեց Ղարաբաղի նախկին իշխանության ղեկավարներին, այդ թվում՝ նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին, որի լուսանկարն այստեղ է, նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանին, Բակո Սահակյանին եւ Արայիկ Հարությունյանին,նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանին, խորհրդարանի խոսնակ Դավիթ Իշխանյանին եւ գեներալներ Լեւոն Մնացականյանին ու Դավիթ Մանուկյանին։
Այս ութ նախկին պաշտոնյաներն ավելի քան ութ ամիս գտնվում են նախնական կալանքի տակ։ Բոլորովին վերջերս՝ անցյալ ամիս, Ադրբեջանի իշխանությունները երկարաձգեցին նրանց կալանքը եւս հինգ ամսով՝ առանց դատավարության, առանց պատշաճ իրավական ընթացակարգի։ Ադրբեջանը պարբերաբար կիրառում է «պատանդների դիվանագիտություն»՝ երկարաձգելով անօրինական կալանքն ու ռազմագերիներին օգտագործելով որպես սակարկման առարկա՝ իր պահանջները Հայաստանին պարտադրելու նպատակով, ինչը միջազգային իրավունքի բացահայտ խախտում է։ Փաստացի, Ադրբեջանը դեռեւս պահում է տասնյակ հայ ռազմագերիների եւ քաղաքացիական անձանց, որոնց գերեվարել է 2020 թվականի Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմի ժամանակ»:
Էդվարդ Մարկին տեղեկացրել է, որ նամակ է հղել ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենին՝ հորդորելով Պետքարտուղարությանը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ընթացող խաղաղ բանակցություններում առաջնահերթություն տալ հայ գերիների ազատ արձակմանը եւ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի՝ իրենց տները վերադառնալու իրավունքին:
«Մենք պետք է «ո՛չ» ասենք Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավունքի եւ մարդու իրավունքների ոտնահարումներին եւ երաշխավորենք, որ մեղավորները պատասխանատվության ենթարկվեն։ Հիմա կատարյալ ժամանակն է այս զրույցը վարելու համար: Ադրբեջանը պատրաստվում է ընդունելու աշխարհի կլիմայական գագաթնաժողովը։ Մենք պետք է օգտվենք այս հնարավորությունից՝ ուշադրության կենտրոնում պահելու բոլոր այն քաղբանտարկյալներին, որոնք ապօրինաբար պահվում են Ադրբեջանի կառավարության կողմից։ Սա մարդու միջազգային իրավունքների կոպտագույն ոտնահարում է, եւ ես կոչ եմ անում մեր կառավարությանը եւ համայն աշխարհին՝ ուշադրություն դարձնել այս քաղբանտարկյալների վրա, որ նրանք ազատ արձակվեն մինչեւ կլիմայի փոփոխությանը նվիրված գագաթնաժողովը, որն անցկացվելու է այս տարվա վերջում», - եզրափակել է սենատորը:

Yerevan /Mediamax/. U.S. Senator from Massachusetts Ed Markey called on the United States and the international community to use all possible tools, including the conduction of COP29 this year, to ensure the release of Armenian hostages and prisoners unlawfully arrested by the Aliyev regime.
Throughout the Senator’s speech, a photo of the unlawful arrest of former Artsakh State Minister Ruben Vardanyan was shown.
In his speech, Ed Markey, in particular, said:
“On September 19, 2023, Azerbaijan launched a large-scale military attack against Nagorno-Karabakh to gain full control over the territory, causing a mass exodus of more than 100,000 ethnic Armenians, virtually all of the region’s ethnic Armenians, as well as the regional government, to capitulate. Azerbaijan then falsely denied that it forced people to leave, and insincerely promised that it would peacefully reintegrate the region and guarantee the rights of ethnic Armenians.
Instead, even after their surrender, Azerbaijan punitively arrested and detained leaders of the former Karabakh government, including former State Minister Ruben Vardanyan, who is here, as he is being arrested, by Azerbaijan military officials. Also, ex-Presidents Arkadi Ghukasyan, Bako Sahakyan, and Arayik Harutyunyan; former Foreign Minister David Babayan; Parliament Speaker Davit Ishkhanyan; and former Generals Levon Mnatsakanyan and Davit Manukyan.
These eight former officials have been held in pre-trial detention for more than eight months. Just last month, Azerbaijani authorities extended the detention with another five months, without a trial, without due process, and Azerbaijan has routinely resorted to hostage diplomacy, prolonging unlawful detention and using prisoners of war as bargaining chips to impose its demands on Armenia, in clear violation of international law. In fact, Azerbaijan is still holding dozens of Armenian prisoners of war and civilian, political prisoners that it took captive during the 2020 Nagorno-Karabakh war.”
Ed Markey also noted that he sent a letter to Secretary Antony Blinken urging the State Department to prioritize the release of Armenian prisoners held by Azerbaijan and the right of Nagorno-Karabakh’s Armenians to return to their homes in ongoing peace talks between Armenia and Azerbaijan.
“We must say “no” to Azerbaijan’s violations of international law and human rights and ensure those responsible are held accountable. This is the perfect time to be having this conversation. Azerbaijan is getting ready to host the climate summit of the world. We must ensure that we take this opportunity to put the spotlight on all of those political prisoners who are being held wrongly by the Azerbaijan government. It is strictly a violation of international human rights, and I call upon our government, and I call upon the world, to put a spotlight on these political prisoners so that they are released before the climate summit is held at the end of this year.”