Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը ասել է, որ «Ռուսաստանն իսկապես շահագրգռված է Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հաստատմամբ», իսկ «Արեւմուտքի նպատակները, որտեղ Հայաստանի ղեկավարությունն այժմ ակտիվորեն անվտանգային նոր գործընկերներ է փնտրում, բոլորովին այլ նպատակ ունեն»։
«Գլխավոր նպատակներից մեկը Եվրասիայում ինտեգրացիոն գործընթացների խաթարումն է։ Այս նպատակին հասնելու համար Վաշինգտոնը եւ նրա դաշնակիցները պատրաստ են ցանկացած քայլի, այդ թվում՝ Ռուսաստանի հարեւան պետություններում ներքաղաքական եւ սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի ապակայունացմանը։ Շահարկվում են ներտարածաշրջանային հակասությունները։ Նման գործընկերներին չի կարելի վստահել։ Ազգային շահերը եւ հայկական պետության կայունության ամրապնդումը Արեւմուտքի առաջնահերթությունների թվում չեն։ Ընդհակառակը, նրանց ձեռնտու է հետխորհրդային տարածքում լարվածության օջախներ պահպանել՝ Ռուսաստանին թուլացնելու համար, որը, ըստ էության, մնում է այստեղ անվտանգության գլխավոր երաշխավորը», - ասել է դիվանագետը ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում։
«Հայաստանի ղեկավարությունը կարծես ցանկանում է օգտվել այն պահից, երբ Արեւմուտքը մեծ հետաքրքրություն է ցուցաբերում փոխգործակցության ամրապնդման հարցում, այդ թվում՝ անվտանգության ոլորտում՝ առաջարկելով համագործակցության տարբեր ձեւեր և ձեւաչափեր։ Սակայն հապճեպ որոշումները, որոնք կապահովեն Արեւմուտքի ամբողջական հասանելիությունը ազգային տվյալների բազաներին եւ երկրի անվտանգությանը վերաբերվող զգայուն տեղեկատվությանը, ոչ միայն սպառնում են պետության ինքնիշխանությանը, այլեւ կարող են օբյեկտիվորեն անհնար դարձնել Ռուսաստանը եւ ՀԱՊԿ-ի մյուս դաշնակիցների հետ համատեղ աշխատանքին վերադառնալը», - զգուշացրել է Միխայիլ Գալուզինը։
Նա նշել է, որ «այսօր Հայաստանի առջեւ ծառացած շատ ռիսկեր կարելի էր նվազեցնել, եթե 2022 թվականին Երեւանը համաձայներ ՀԱՊԿ-ի միջոցով Ադրբեջանի հետ սահմանին իրավիճակի կայունացմանն ուղղված մի շարք միջոցառումների իրականացման առաջարկին»։
«Խոսքը լուրջ նախաձեռնությունների մասին էր, այդ թվում՝ ռազմատեխնիկական աջակցության, դիտորդական առաքելություն ուղարկելու, սահմանապահ զորքերի պատրաստման հարցում օգնության։ Ցավոք սրտի, Հայաստանի ղեկավարությունը նախընտրեց հրավիրել ԵՄ առաքելությանը, որն ամենեւին չի պաշտպանում պետության սահմանները, այլ մոնիտորինգի անվան տակ զբաղված է Ադրբեջանի, Իրանի եւ Ռուսաստանի դեմ հետախուզական տվյալների հավաքագրմամբ»,- նշել է Ռուսաստանի փոխարտգործնախարարը։

Россия призывает Армению не доверять Западу - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Замминистра иностранных дел России Михали Галузин заявил, что «Россия реально заинтересована в том, чтобы на Южном Кавказе установился прочный мир», а «цели Запада, где сейчас армянское руководство ведет активный поиск новых партнеров по безопасности, носят в корне противоположный характер».
«Одной из основных задач ставится подрыв процессов интеграции в Евразии. Ради достижения этой цели Вашингтон и его союзники готовы на любые шаги, включая дестабилизацию внутриполитической и социально-экономической ситуации в соседних с Россией государствах. Эксплуатируются внутрирегиональные противоречия. Доверять таким партнерам нельзя. Национальные интересы и укрепление стабильности армянского государства в приоритеты Запада не входят. Напротив, ему выгодно сохранять очаги напряженности на постсоветском пространстве для ослабления России, которая по сути остается здесь основным гарантом безопасности», - заявил дипломат в интервью ТАСС.
«Армянское руководство, похоже, хотело бы воспользоваться моментом в условиях, когда Запад проявляет повышенную заинтересованность в усилении взаимодействия, в том числе в сфере безопасности, предлагая разнообразные формы и форматы сотрудничества. Однако необдуманные решения, которые обеспечат полный допуск Запада к национальным базам данных, к чувствительной для безопасности страны информации, не только угрожают суверенитету государства, но и могут сделать объективно невозможным возврат к совместной работе по выстраиванию единого оборонного пространства с Россией и другими союзниками по ОДКБ», - предупредил Михаил Галузин.
При этом он отметил, что «многие риски, с которыми сегодня сталкивается Армения, можно было бы купировать, если в 2022 году Ереван согласился бы на предложение реализовать по линии ОДКБ комплекс мер по стабилизации обстановки на границе с Азербайджаном».
«Речь шла о серьезных инициативах, включавших военно-техническую помощь, направление мониторинговой миссии, содействие в обучении погранвойск. К сожалению, армянское руководство предпочло пригласить миссию Евросоюза, которая нисколько не защищает рубежи государства, а занимается сбором разведданных против Азербайджана, Ирана и России под прикрытием мониторинга», - отметил замминистра иностранных дел России.