Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հույս է հայտնել, որ «Հայաստանը կներառվի Եվրոպական Խաղաղության հիմնադրամում, ապավինում ենք ԵՄ անդամ բոլոր երկրների աջակցությանը։
Այս մասին նա ասել է Կոպենհագենի ժողովրդավարության գագաթնաժողովի շրջանակում «Առաջնագծից. Հայաստանի ժողովրդավարության պաշտպանությունը» (From the frontline: Armenia’s defence of democracy) թեմայով քննարկման ժամանակ:
«Մենք գոհ ենք հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով ԵՄ դիտորդական առաքելության տեղակայումից։ Եվ ողջունում ենք ԵՄ-ի որոշումը՝ ընդլայնելու իր կարողությունները:
Մեր քաղաքական դիրքորոշումը եւ քաղաքականությունը կայանում է նրանում, որ մենք դիվերսիֆիկացնենք մեր արտաքին հարաբերությունները բոլոր ոլորտներում։ Հիմա մենք պաշտպանական ոլորտում համագործակցություն ենք զարգացնում Հնդկաստանի, Ֆրանսիայի, այլ երկրների հետ։ Հիմա Եվրամիության հետ որոշակի համագործակցություն ունենք, որովհետեւ, ինչպես նշեցի, մենք ուրախ ենք մեր եւ Ադրբեջանի սահմանին ԵՄ Քաղաքացիական դիտորդական առաքելության տեղակայման համար։ Իհարկե, դա քաղաքացիական առաքելություն է, բայց մյուս կողմից՝ ինչ-որ առումով այն մի նոր գործոն է մեր տարածաշրջանի անվտանգության համար։ Սա առաջին անգամ է, որ Եվրամիությունը որեւէ կերպով մասնակցում է Հայաստանի անվտանգության օրակարգին»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Պատասխանելով, թե ո՞ր թվականին կցանկանար՝ Հայաստանը դառնար ԵՄ անդամ, Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանել է կարճ. «Այս տարի»:

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян выразил сегодня надежду, что «Армения будет включена в Европейский фонд мира, мы рассчитываем на поддержку всех стран-членов ЕС».
Пашинян сказал об этомс во время дискуссии на тему «С передовой: защита демократии в Армении» (From the frontline: Armenia’s defence of democracy) на Копенгагенском саммите демократии.
«Мы удовлетворены размещением наблюдательной миссии ЕС вдоль армяно-азербайджанской границы. И мы приветствуем решение ЕС расширить свою миссию.
Наша политическая позиция и политика заключаются в диверсификации наших внешних связей во всех сферах. Сейчас мы развиваем оборонное сотрудничество с Индией, Францией и другими странами. Сейчас у нас есть определенное сотрудничество с Евросоюзом, потому что, как я уже сказал, мы рады размещению гражданской наблюдательной миссии ЕС на границе между нами и Азербайджаном. Конечно, это гражданская миссия, но, с другой стороны, это в каком-то смысле новый фактор безопасности нашего региона. Это первый случай, когда Европейский союз каким-либо образом участвует в повестке безопасности Армении», - сказал Никол Пашинян.
Отвечая на вопрос, в каком году он хотел бы, чтобы Армения стала членом ЕС, Никол Пашинян ответил кратко: «В этом году».