Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Մալթայի արտաքին գործերի, եվրոպական հարցերի եւ առեւտրի նախարար Յան Բորգի հետ հանդիպմանը քննարկել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը:
«Յան Բորգն ընդգծել է ԵԱՀԿ ողջ տարածաշրջանում կայուն խաղաղությանը եւ հակամարտությունների կարգավորմանն աջակցելու եւ խթանելու հարցում կազմակերպության հանձնառությունը, ԵԱՀԿ մանդատին համապատասխան կազմակերպության գործիքակազմի արդյունավետ կիրառումը՝ ի նպաստ տարածաշրջանային կայունության ու անվտանգության ապահովման»,- ասված է կառավարության հաղորդագրությունում:
Հանդիպմանը Նիկոլ Փաշինյանը եւ Յան Բորգը քննարկել են ՀՀ կառավարության եւ ԵԱՀԿ-ի միջեւ համագործակցությանն առնչվող հարցեր, մտքեր փոխանակել՝ Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող զարգացումների շուրջ:

Pashinyan and OSCE Chairman-in-Office discuss Armenia-Azerbaijan process - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan discussed today at the meeting with the OSCE Chairman-in-Office, Minister for Foreign, Trade and European Affairs of Malta Ian Borg the process of normalization of relations between Armenia and Azerbaijan.
“Ian Borg emphasized the organization’s commitment to support and promote sustainable peace and resolution of conflicts throughout the OSCE region, the effective use of the organization’s toolkit in accordance with the OSCE mandate, in favor of ensuring regional stability and security,” the Government said in a news release.
At the meeting, Nikol Pashinyan and Ian Borg discussed issues related to the cooperation between the Government of Armenia and the OSCE, exchanged views on the developments taking place in the South Caucasus.