«Մեծ Յոթնյակը» Բաքվին կոչ է արել կատարել մարդասիրական պարտավորությունները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Մեծ Յոթնյակի» (G7) երկրների արտաքին գործերի նախարարներն այսօր Ադրբեջանին կոչ են արել «ամբողջությամբ կատարել միջազգային մարդասիրական իրավունքով ստանձնած պարտավորությունները»:
Կապրիում կայացած հանդիպման արդյունքներով այսօր արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարների ընդունած հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասվում է.
«Կոչ ենք անում Հայաստանին եւ Ադրբեջանին հավատարիմ մնալ խաղաղ գործընթացին՝ հասնելու արժանապատիվ եւ տեւական խաղաղության՝ հիմնված ուժի չկիրառման, ինքնիշխանության հարգման, սահմանների անձեռնմխելիության եւ տարածքային ամբողջականության սկզբունքների վրա։ Հիշեցնում ենք 2023 թվականի դեկտեմբերի 7-ին կողմերի Համատեղ հայտարարության մասին եւ խրախուսում ենք նրանց պահպանել համագործակցության այդ ոգին։ Հետագա էսկալացիան անընդունելի կլինի։
Կոչ ենք անում Ադրբեջանին ամբողջությամբ կատարել միջազգային մարդասիրական իրավունքով նախատեսված պարտավորությունները եւ խրախուսում ենք համապատասխան քայլերը՝ ապահովելու այն փախստականների եւ տեղահանվածների արժանապատիվ եւ կայուն վերադարձը, ովքեր ցանկանում են վերադառնալ իրենց տները։
Մեծ Յոթյակը եւ նրա անդամները պատրաստ են նպաստել հետագա կառուցողական շփումներին բոլոր մակարդակներում, հատկապես ԵՄ-ի եւ ԱՄՆ-ի կողմից տրամադրված բանակցային շրջանակներում, որոնց շարունակական ջանքերը մենք բարձր ենք գնահատում:
Վերահաստատում ենք 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրին հավատարմության պահպանման կարեւորությունը, որում Հայաստանն ու Ադրբեջանը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը: Կոչ ենք անում ընդլայնել տարածաշրջանային համագործակցությունը եւ բացել բոլոր սահմանները, ներառյալ Հայաստանի եւ Թուրքիայի սահմանը»:

Главы МИД G7 призвали Азербайджан соблюдать обязательства по международному гуманитарному праву - Mediamax.am
3543 просмотров
Главы МИД G7 призвали Азербайджан соблюдать обязательства по международному гуманитарному праву
Фото: https://www.g7italy.it/
Ереван /Медиамакс/. Министры иностранных дел стран «Большой семерки» (G7) призвали Азербайджан «полностью соблюдать свои обязательства по международному гуманитарному праву».
В коммюнике, принятом сегодня главами внешнеполитических ведомств по итогам встречи на Капри, в частности, говорится:
«Мы призываем Армению и Азербайджан оставаться полностью приверженными мирному процессу для достижения достойного и прочного мира, основанного на принципах неприменения силы, уважения суверенитета, нерушимости границ и территориальной целостности. Мы напоминаем о Совместном заявлении, опубликованном сторонами 7 декабря 2023 года, и призываем их поддерживать этот дух сотрудничества. Дальнейшая эскалация была бы неприемлема.
Мы призываем Азербайджан полностью соблюдать свои обязательства по международному гуманитарному праву и поощряем соответствующие шаги для обеспечения безопасного, достойного и устойчивого возвращения беженцев и перемещенных лиц, желающих вернуться в свои дома.
«Большая семерка» и ее члены готовы содействовать дальнейшим конструктивным контактам на всех уровнях, особенно в рамках переговорных рамок, предоставленных ЕС и США, чьи постоянные усилия мы высоко оцениваем.
Мы подтверждаем важность сохранения приверженности Алма-Атинской декларации 1991 года, в которой Армения и Азербайджан признают территориальную целостность и суверенитет друг друга. Мы призываем к расширению регионального сотрудничества и открытию всех границ, включая границу между Арменией и Турцией».