«Մեծ Յոթնյակը» Բաքվին կոչ է արել կատարել մարդասիրական պարտավորությունները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Մեծ Յոթնյակի» (G7) երկրների արտաքին գործերի նախարարներն այսօր Ադրբեջանին կոչ են արել «ամբողջությամբ կատարել միջազգային մարդասիրական իրավունքով ստանձնած պարտավորությունները»:
Կապրիում կայացած հանդիպման արդյունքներով այսօր արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարների ընդունած հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասվում է.
«Կոչ ենք անում Հայաստանին եւ Ադրբեջանին հավատարիմ մնալ խաղաղ գործընթացին՝ հասնելու արժանապատիվ եւ տեւական խաղաղության՝ հիմնված ուժի չկիրառման, ինքնիշխանության հարգման, սահմանների անձեռնմխելիության եւ տարածքային ամբողջականության սկզբունքների վրա։ Հիշեցնում ենք 2023 թվականի դեկտեմբերի 7-ին կողմերի Համատեղ հայտարարության մասին եւ խրախուսում ենք նրանց պահպանել համագործակցության այդ ոգին։ Հետագա էսկալացիան անընդունելի կլինի։
Կոչ ենք անում Ադրբեջանին ամբողջությամբ կատարել միջազգային մարդասիրական իրավունքով նախատեսված պարտավորությունները եւ խրախուսում ենք համապատասխան քայլերը՝ ապահովելու այն փախստականների եւ տեղահանվածների արժանապատիվ եւ կայուն վերադարձը, ովքեր ցանկանում են վերադառնալ իրենց տները։
Մեծ Յոթյակը եւ նրա անդամները պատրաստ են նպաստել հետագա կառուցողական շփումներին բոլոր մակարդակներում, հատկապես ԵՄ-ի եւ ԱՄՆ-ի կողմից տրամադրված բանակցային շրջանակներում, որոնց շարունակական ջանքերը մենք բարձր ենք գնահատում:
Վերահաստատում ենք 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրին հավատարմության պահպանման կարեւորությունը, որում Հայաստանն ու Ադրբեջանը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը: Կոչ ենք անում ընդլայնել տարածաշրջանային համագործակցությունը եւ բացել բոլոր սահմանները, ներառյալ Հայաստանի եւ Թուրքիայի սահմանը»:

G7 FMs call on Azerbaijan to comply with obligations under international humanitarian law - Mediamax.am
3540 views
G7 FMs call on Azerbaijan to comply with obligations under international humanitarian law
Photo: https://www.g7italy.it/
Yerevan /Mediamax/. The G7 foreign ministers called on Azerbaijan to "fully comply with its obligations under international humanitarian law.”
The communiqué adopted today by the foreign ministers following their meeting in Capri reads in particular:
“We urge Armenia and Azerbaijan to remain fully committed to the peace process to achieve a dignified and durable peace based on the principles of non-use of force, respect for sovereignty, the inviolability of borders, and territorial integrity. We recall the Joint Statement issued by the sides on December 7th, 2023, and encourage them to uphold that spirit of cooperation in their future interactions. Further escalation would be unacceptable.
We call on Azerbaijan to fully comply with its obligations under international humanitarian law and encourage appropriate steps to ensure the safe, dignified, and sustainable return of refugees and displaced persons wishing to come back to their homes.
The G7 and its members are ready to facilitate further constructive contacts at all levels, notably within the established negotiating frameworks provided by the EU and the USA, whose enduring efforts we commend.
We reiterate the importance of the commitment to the Alma Ata 1991 Declaration through which Armenia and Azerbaijan recognize each other’s territorial integrity and sovereignty. We encourage greater regional cooperation and the re-opening of all borders, including the border between Armenia and Turkey.”--