Իսրայելի պաշտպանության նախարարը Իրանին սպառնացել է «անակնկալներով» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Իսրայելի պաշտպանության նախարար Յոավ Գալանտը Իրանին սպառնացել է «անակնկալներով», եթե վերջինս գործողություններ ձեռնարկի հրեական պետության դեմ:
«Մենք գիտենք, թե ինչպես արագ վճռական հարձակողական գործողություններ ծավալել նրանց դեմ, ովքեր հարձակվում են Իսրայելի տարածքի վրա, որտեղ էլ որ նրանք լինեն Մերձավոր Արևելքում», - ասել է նա:
«Իսրայելի պատասխանը շատ արդյունավետ կլինի՝ տարիների ընթացքում մենք հասել ենք նրան, որ թշնամիները երբեք չի իմանա, թե ինչ անակնկալներ ենք մենք պատրաստում իրենց համար», - իսրայելական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ ասել է Գալանտը:
Իրանի արտգործնախարարությունը հայտնել է, որ գերատեսչության ղեկավար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը թուրք պաշտոնակից Հաքան Ֆիդանի հետ քննարկել է Դամասկոսում Իրանի դեսպանատան հյուպատոսական բաժնի վրա Իսրայելի հարվածի հետևանքները։
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը չի բացառել, որ Իրանը հարձակում է նախապատրաստում Իսրայելի տարածքի վրա։
Ապրիլի 1-ին Իսրայելը օդային հարձակում էր իրականացրել Դամասկոսում Իրանի հյուպատոսության շենքի վրա։ Հարձակման արդյունքում սպանվել էին Իրանի հեղափոխության պահապանների կորպուսի 7 ներկայացուցիչներ, այդ թվում՝ 2 գեներալ։ Իրանը հայտարարել էր, որ վրեժխնդիր կլինի:

Министр обороны Израиля пригрозил Ирану «сюрпризами» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр обороны Израиля Йоав Галлант пригрозил Ирану «сюрпризами», если он нападет на их страну.
«Мы знаем, как быстро отреагировать решительными наступательными действиями против тех, кто атакует территорию Израиля, где бы они ни находились на Ближнем Востоке», - сказал он.
«Реакция Израиля будет очень эффективной, и одна из вещей, которых мы добились за эти годы, заключается в том, что враг никогда не знает, какие сюрпризы мы для него готовим», - подчеркнул Галлант, слова которого приводят израильские СМИ.
МИД Ирана сообщил, что глава ведомства Хосейн Амир Абдоллахиян обсудил с турецким коллегой Хаканом Фиданом последствия удара Израиля по консульскому отделу иранского посольства в Дамаске.
Президент США Джо Байден не исключил, что Иран готовит удар по территории Израиля.
1 апреля Израиль совершил воздушную атаку на здание консульства Ирана в Дамаске. В результате нападения погибли 7 представителей Корпуса стражей иранской революции, в том числе 2 генерала. Иран заявил, что отомстит за атаку.