Բայրամովին մտահոգում է ԱՄՆ-ԵՄ-Հայաստան առաջիկա հանդիպումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը մտահոգություն է հայտնել ապրիլի 5-ին կայանալիք Եվրահանձնաժողովի նախագահի, ԱՄՆ պետքարտուղարի եւ Հայաստանի վարչապետի հանդիպման կապակցությամբ։
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ին հայտնում է, որ այդ մասին նախարարն ասել է ՌԴ ԱԳՆ հատուկ հանձնարարությունների գծով դեսպան Պավել Կնյազեւի հետ հանդիպմանը։
Բայրամովն ասել է, որ «տարածաշրջանից հեռու գտնվող երկրները խոչընդոտում են հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանը»։
«Այդ կապակցությամբ Բայրամովը Կնյազեւին տեղեկացրել է, որ ԱՄՆ-ԵՄ-Հայաստան համաժողովը, որը տեղի կունենա ապրիլի 5-ին Բրյուսելում, անհանգստություն է առաջացնում Բաքվում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
«Բաքվուն կարծում են, որ նման նախաձեռնությունները կարող են քաջալերել Երեւանին դիմել նոր սադրանքների», - հավելել է Բայրամովը։

Байрамов обеспокоен предстоящей встречей США-ЕС-Армения - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов заявил об обеспокоенности в связи с предстоящей 5 апреля встречей президента Европейской комиссии, госсекретаря США и премьер-министра Армении.
Как сообщает МИД Азербайджана, министр сказал об этом на встрече с послом по особым поручениям МИД России Павлом Князевым.
Байрамов заявил, что «далекие от региона страны препятствуют армяно-азербайджанской нормализации».
«В этой связи Байрамов сообщил Князеву, что в Баку вызывает обеспокоенность конференция США-ЕС-Армении, которая пройдет 5 апреля в Брюсселе», - отмечается в сообщении.
В Баку считают, что подобные инициативы могут поощрить Ереван на новые провокации, добавил Джейхун Байрамов.