ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը կայցելի Հայաստան - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մարտի 17-ից 19-ը ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը կայցելի Ադրբեջան, Վրաստան եւ Հայաստան։
Մարտի 17-ին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը կլինի Բաքվում, որտեղ կհանդիպի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ։
Մարտի 18-ին նա քննարկումներ կունենա Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի եւ պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովի հետ։
Նույն օրը ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը կմեկնի Թբիլիսի, որտեղ կհանդիպի Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլիի եւ վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեի հետ։
Մարտի 19-ին Յենս Ստոլտենբերգը կլինի Երեւանում, որտեղ կհանդիպի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի եւ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։
Մեդիամաքսը նշում է, որ Փաշինյանի եւ Ստոլտենբերգի վերջին հանդիպումը կայացել էր 2022թ. սեպտեմբերին Նյու Յորքում: Ստոլտենբերգն ասել էր, որ չափազանց մտահոգված է հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած դեպքերի առնչությամբ:

Генсек НАТО посетит Армению - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. С 17 по 19 марта генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг посетит Азербайджан, Грузию и Армению.
17 марта генеральный секретарь НАТО встретится в Баку с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
18 марта он проведет переговоры с министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым и министром обороны Закиром Гасановым.
В тот же день генсек НАТО отправится в Тбилиси, где встретится с президентом Грузии Саломе Зурабишвили и премьер-министром Ираклием Кобахидзе.
19 марта Йенс Столтенберг посетит Ереван, где встретится с президентом Ваагном Хачатуряном и премьер-министром Николом Пашиняном.
Медиамакс отмечает, что последняя встреча Пашиняна и Столтенберга состоялась в сентябре 2022 года в Нью-Йорке. Столтенберг тогда заявил, что крайне обеспокоен событиями, произошедшими на армяно-азербайджанской границе.