Փաշինյանը կարեւորել է Եվրոպական խորհրդարանի բանաձեւը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր անդրադարձել է Եվրոպական խորհրդարանի կողմից ընդունված Եվրամիության ու Հայաստանի միջեւ ավելի սերտ կապերի եւ Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջեւ խաղաղության համաձայնագրի կնքման անհրաժեշտության վերաբերյալ բանաձեւին:
«Այս բանաձեւն անսասան աջակցություն է արտահայտում Հայաստանի ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանն ու անկախությանը: Նաեւ աջակցություն է հայտնում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության ջանքերին:
Եվրոպական խորհրդարանն արձանագրել է ՀՀ ձեռքբերումները ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտներում, ինչը չափազանց կարեւոր է մեր երկրի միջազգային ընկալման համար»,- կառավարության նիստում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ այս բանաձեւը Հայաստանում հանրային քննարկման առարկա պետք է դառնա.
«Սա եւս մեկ առիթ է՝ քննարկելու ՀՀ ապագայի տեսլականը, հույս ունեմ, որ Հայաստանի քաղաքական ուժերը, հասարակական կազմակերպությունները, հանրության տարբեր շերտեր, քաղաքացիներ վերաբերմունք կարտահայտեն այս ուղերձի վերաբերյալ, որովհետեւ նման ուղերձներն ունեն շատ ավելի լայն արձագանքի կարիք, քան կառավարությունն ու ԱԺ մեծամասնությունը:
Միաժամանակ, արտահայտում եմ կառավարության կամքը՝ շարունակելու աշխատանքները Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների հետագա խորացման ու զարգացման ուղղությամբ»:
Մարտի 13-ին Եվրախորհրդարանն ընդունել է Եվրամիությանն անդամակցելու Հայաստանի թեկնածության հնարավորությունը դիտարկելու բանաձեւը, որին կողմ է քվեարկել 504 պատգամավոր, դեմ` 4, ձեռնպահ՝ 32:

Pashinyan hails European Parliament’s resolution
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan today referred to the resolution adopted by the European Parliament regarding closer ties between the European Union and Armenia and the need to conclude a peace agreement between Azerbaijan and Armenia.
“This resolution expresses unwavering support for Armenia’s sovereignty, territorial integrity and independence. It also supports the peace efforts between Armenia and Azerbaijan.
The European Parliament recorded Armenia’s achievements in the field of democracy, rule of law, fight against corruption, which is extremely important for the international perception of our country,” Nikol Pashinyan said at the cabinet meeting.
He noted that this resolution should become a subject for public discussion in Armenia:
“This is another opportunity to discuss the vision of Armenia’s future. I hope that the political forces, non-governmental organizations, different layers of society, citizens will express their attitude towards this message, because such messages need a broader response beyond just the government and the parliamentary majority.
At the same time, I express the will of the government to continue the work towards the further expansion and development of Armenia-EU relations.”
On March 13, the European Parliament adopted a resolution proposing to consider the possibility of Armenia’s membership in the EU. 504 members of the European Parliament voted for the resolution, 4 against and 32 members abstained.