Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր ասել է, որ «Բաքուն պատրաստ է Երեւանի հետ խաղաղ համաձայնագիրը ստորագրել ՌԴ տարածքում»:
«Փաստ է, որ արեւմտյան գործընկերները ցանկանում են, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագիրը ստորագրվի միայն իրենց տարածքում: Փաստ է նաեւ, որ Ադրբեջանը պատրաստ է այն ստորագրել Ռուսաստանի տարածքում, որտեղ, ըստ էության, սկսվել են գործադրվել ջանքեր հակամարտությանը վերջ դնելու եւ բոլոր հարցերը լուծելու համար: Թե որքանով է դրան պատրաստ Երեւանը, ինձ հայտնի չէ, թեեւ համապատասխան ազդակներ Երեւան վաղուց են ուղարկվել»,- ասել է ՌԴ արտգործնախարարը՝ հանդես գալով մամուլի ասուլիսում:
Սերգեյ Լավրովը նշել է, որ ռուսական կողմը երբեք չի նախաձեռնել Հայաստանի հետ հարաբերությունների սառեցում։
«Մոսկվան երբեք չի եղել Երեւանի հետ հարաբերությունների սառեցման նախաձեռնողը: Մենք հիշում ենք, երբ հայ պաշտոնյաներից շատերը դեռ ընդդիմադիր դաշտում էին, տարբեր քաղաքական գործընթացների, նախընտրական քարոզարշավների ժամանակ կոչ էին անում դուրս գալ ՀԱՊԿ-ից, ԵԱՏՄ-ից:
Երբ Նիկոլ Փաշինյանը եկավ իշխանության, մենք որեւէ նպատակ չունեինք մեր հարաբերություններում ինչ-որ կերպ հեռանալ Երեւանից: Տնտեսությունում, էներգետիկայի, սոցիալական ոլորտում եւ ռազմաքաղաքական հարցերում ամեն ինչ զարգանում էր այնպես, ինչպես իր նախորդների ժամանակ»,- ասել է Սերգեյ Լավրովը:

Lavrov says Azerbaijan ready to sign peace treaty with Armenia on Russia’s territory - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said today that “Moscow has never been the initiator of cooling relations with Yerevan.”
“We remember when many of Armenia’s officials, while still in opposition, agitating during various political processes, election campaigns, called for withdrawal from the Collective Security Treaty Organization, the Eurasian Economic Union. When Prime Minister Pashinyan came to power, we did not have the slightest impulse to somehow distance ourselves from Yerevan. Everything developed as it did under his predecessor - in the economy, energy, social sectors and military-political affairs,” Lavrov said at a news conference in Moscow.
The Russian minister said Azerbaijan is ready to sign a peace treaty with Armenia on Russian territory, but Yerevan’s position remains unclear.
“Our Western colleagues want a peace treaty to be signed only on their territory, this is a fact. It is also a fact that Azerbaijan is ready to sign it on Russian territory. I do not know to what extent Yerevan is for this, although relevant signals have long been sent to the Armenian capital,” Lavrov said.