Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր ասել է, որ «Բաքուն պատրաստ է Երեւանի հետ խաղաղ համաձայնագիրը ստորագրել ՌԴ տարածքում»:
«Փաստ է, որ արեւմտյան գործընկերները ցանկանում են, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագիրը ստորագրվի միայն իրենց տարածքում: Փաստ է նաեւ, որ Ադրբեջանը պատրաստ է այն ստորագրել Ռուսաստանի տարածքում, որտեղ, ըստ էության, սկսվել են գործադրվել ջանքեր հակամարտությանը վերջ դնելու եւ բոլոր հարցերը լուծելու համար: Թե որքանով է դրան պատրաստ Երեւանը, ինձ հայտնի չէ, թեեւ համապատասխան ազդակներ Երեւան վաղուց են ուղարկվել»,- ասել է ՌԴ արտգործնախարարը՝ հանդես գալով մամուլի ասուլիսում:
Սերգեյ Լավրովը նշել է, որ ռուսական կողմը երբեք չի նախաձեռնել Հայաստանի հետ հարաբերությունների սառեցում։
«Մոսկվան երբեք չի եղել Երեւանի հետ հարաբերությունների սառեցման նախաձեռնողը: Մենք հիշում ենք, երբ հայ պաշտոնյաներից շատերը դեռ ընդդիմադիր դաշտում էին, տարբեր քաղաքական գործընթացների, նախընտրական քարոզարշավների ժամանակ կոչ էին անում դուրս գալ ՀԱՊԿ-ից, ԵԱՏՄ-ից:
Երբ Նիկոլ Փաշինյանը եկավ իշխանության, մենք որեւէ նպատակ չունեինք մեր հարաբերություններում ինչ-որ կերպ հեռանալ Երեւանից: Տնտեսությունում, էներգետիկայի, սոցիալական ոլորտում եւ ռազմաքաղաքական հարցերում ամեն ինչ զարգանում էր այնպես, ինչպես իր նախորդների ժամանակ»,- ասել է Սերգեյ Լավրովը:

Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил сегодня, что «Москва никогда не была инициатором охлаждения отношений с Ереваном».
«Мы помним, когда многие из официальных лиц Армении, еще будучи в оппозиции, агитируя в ходе различных политических процессов, избирательных кампаний, призывали выйти из Организации Договора о коллективной безопасности, Евразийского экономического союза. Когда премьер Пашинян пришел к власти, у нас не было малейшего порыва как-то отстраниться от Еревана в наших отношениях. Все развивалось, как и при его предшественнике, - в экономике, энергетике, социальной сфере и в военно-политических делах», - сказал Лавров на пресс-конференции в Москве.
Российский министр заявил, что Азербайджан готов подписать мирный договор с Арменией на территории России, однако позиция Еревана остается неясной.
«Наши западные коллеги хотят, чтобы только на их территории был подписан мирный договор, это факт. То, что Азербайджан готов его подписать на российской территории, это тоже факт. Насколько к этому готов Ереван - мне неизвестно, хотя соответствующие сигналы давно направлялись в армянскую столицу», - сказал Лавров.