Միրզոյանը ԵՄ գործընկերներին ներկայացրել է խաղաղության հաստատելու ՀՀ ջանքերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր Բրյուսելում Եվրամիության հրավերով մասնակցել է ԵՄ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի ձեւաչափով հանդիպմանն ու ներկայացրել տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանն ուղղված ՀՀ ջանքերը:
«Սա լավ հնարավորություն է արտահայտելու մեր երախտագիտությունը Եվրոպական միության աջակցության համար մեր ժողովրդավարական բարեփոխումներին, ինչպես նաեւ հասցեագրելու Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված փախստականների հրատապ կարիքները, այն աջակցության համար, որը Եվրոպական միությունը ցուցաբերել է Հարավային Կովկասում խաղաղության գործընթացին եւ Ադրբեջանի հետ մեր հարաբերությունների կարգավորմանը, քննարկել հետագա ծրագրերը»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը:
ԱԳՆ-ից հայտնել են, որ Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացն ու խաղաղության պայմանագրի նախագծի շուրջ հիմնական մոտեցումները:
«Որպես տարածաշրջանում խաղաղության օրակարգի մաս՝ Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրին, դրա առանձին բաղադրիչների՝ ընդգծելով դրա կարեւորությունը ոչ միայն Հարավային Կովկասի, այլ նաեւ ավելի լայն տարածաշրջանի, Արեւելքն Արեւմուտքին կապող ենթակառուցվածքների կայուն ցանցի ընդլայնման համատեքստում»,- ասված է ԱԳՆ հաղորդագրությունում:

Мирзоян представил партнерам из ЕС усилия Армении по установлению мира - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян сегодня в Брюсселе по приглашению Евросоюза принял участие во встрече в формате Совета министров иностранных дел ЕС в Брюсселе и представил усилия Армении, направленные на установление мира в регионе.
«Это хорошая возможность выразить нашу благодарность Европейскому  Союзу за поддержку наших демократических реформ, а также адресовать насущные потребности беженцев, перемещенных из Нагорного Карабаха, за поддержку, которую Европейский Союз оказал мирному процессу на Южном Кавказе и нормализации наших отношений с Азербайджаном, а также обсудить дальнейшие планы», - сказал Арарат Мирзоян.
Пресс-служба МИД сообщила, что Арарат Мирзоян представил процесс нормализации отношений с Азербайджаном и основные подходы к проекту мирного договора.
«В рамках мирной повестки в регионе Арарат Мирзоян коснулся разработанной правительством Армении программы «Перекресток мира», ее отдельных компонентов, подчеркнув важность ее реализации в контексте расширения стабильной сети инфраструктур, соединяющих Восток с Западом», - говорится в сообщении МИД Армении.