Միրզոյանը ԵՄ գործընկերներին ներկայացրել է խաղաղության հաստատելու ՀՀ ջանքերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր Բրյուսելում Եվրամիության հրավերով մասնակցել է ԵՄ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի ձեւաչափով հանդիպմանն ու ներկայացրել տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանն ուղղված ՀՀ ջանքերը:
«Սա լավ հնարավորություն է արտահայտելու մեր երախտագիտությունը Եվրոպական միության աջակցության համար մեր ժողովրդավարական բարեփոխումներին, ինչպես նաեւ հասցեագրելու Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված փախստականների հրատապ կարիքները, այն աջակցության համար, որը Եվրոպական միությունը ցուցաբերել է Հարավային Կովկասում խաղաղության գործընթացին եւ Ադրբեջանի հետ մեր հարաբերությունների կարգավորմանը, քննարկել հետագա ծրագրերը»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը:
ԱԳՆ-ից հայտնել են, որ Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացն ու խաղաղության պայմանագրի նախագծի շուրջ հիմնական մոտեցումները:
«Որպես տարածաշրջանում խաղաղության օրակարգի մաս՝ Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրին, դրա առանձին բաղադրիչների՝ ընդգծելով դրա կարեւորությունը ոչ միայն Հարավային Կովկասի, այլ նաեւ ավելի լայն տարածաշրջանի, Արեւելքն Արեւմուտքին կապող ենթակառուցվածքների կայուն ցանցի ընդլայնման համատեքստում»,- ասված է ԱԳՆ հաղորդագրությունում:

Mirzoyan briefs EU partners on Armenia’s efforts to establish peace - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. At the invitation of the European Union, Armenia’s Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan participated today in the EU Foreign Affairs Council meeting in Brussels and presented Armenia’s efforts aimed at establishing peace in the region.
“This is a good opportunity to express our appreciation for the assistance of the European Union in our democratic reforms, and also for meeting the urgent needs of the refugees from Nagorno-Karabakh, for the support that the European Union has shown to the peace process in the South Caucasus and normalization of our relations with Azerbaijan, and also, to discuss the further plans,” Ararat Mirzoyan said.
Armenia’s Foreign Ministry reported that Ararat Mirzoyan also briefed on the process of normalization of relations with Azerbaijan and the key approaches on the draft peace treaty.
“As part of the peace agenda in the region, Ararat Mirzoyan touched upon “Crossroads of Peace” project developed by the government of Armenia, its separate components, emphasizing its significance not only for the South Caucasus, but also for the wider region, in the context of expanding the stable network of infrastructures connecting the East to the West,” Armenia’s ministry said in a news release.