Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ հեռախոսազրույցում ասել է, որ «Վաշինգտոնի վերջին հայտարարություններն ու քայլերը լրջորեն վնասել են երկու երկրների հարաբերություններին»։
Այս մասին հաղորդել է Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայությունը։
Մասնավորապես, ասվում է հաղորդագրության մեջ, Ալիեւն ընդգծել է, որ նոյեմբերի 15-ին ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի լսումների ժամանակ պետքարտուղարի օգնական Ջեյմս Օ'Բրայենի արտահայտած կարծիքները «կողմնակալ էին, չէին արտացոլում իրականությունը եւ մերժվել էին Ադրբեջանի կողմից»։
Նա նշել է, որ Բաքուն համարժեք արձագանքել է երկկողմ հանդիպումների եւ բարձր մակարդակի շփումների չեղարկման մասին ամերիկյան կողմի հայտարարությանը եւ իր հերթին չեղարկել ԱՄՆ վարչակարգի անդամների բարձր մակարդակի այցերը։
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Բլինքենը թույլտվություն է խնդրել, որպեսզի ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Ջեյմս Օ՛Բրայենը դեկտեմբերին այցելի Ադրբեջան՝ հարաբերությունները կարգավորելու նպատակով։
«Նախագահ Ալիեւը համաձայնել է այն պայմանով, որ այդ այցից հետո կվերացվի Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների ԱՄՆ այցելությունների անհիմն արգելքը։ Պետքարտուղար Բլինքենն ընդունել է այս պայմանը»,- հաղորդել է Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայությունը։
Իլհամ Ալիեւի հետ Բլինքենի հեռախոսազրույցի մասին Պետդեպարտամենտի հաղորդագրության մեջ ասված էր.
«Պետքարտուղարը ողջունել է նախագահ Ալիեւի հանձնառությունը Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ կայուն եւ պատվաբեր խաղաղության համաձայնագրի ձեռքբերմանը: Պետքարտուղարն ընդունել է այն տառապանքները, որն այս երկարատեւ հակամարտությունը պատճառել է եւ՛ ադրբեջանցիներին, եւ՛ հայերին եւ ընդգծել է տարածաշրջանի համար խաղաղության օգուտները։ Պետքարտուղարը քննարկել է Ադրբեջանի հետ մեր ամուր հարաբերությունները, նշել վերջին մտահոգություն առաջացնող հարցերը, խոսել է համագործակցությունն ամրապնդելու հնարավորության մասին, հատկապես խաղաղ գործընթացի շուրջ, եւ բարձր մակարդակի ներգրավվածության կարեւորության մասին»:

Блинкен согласился с условием Алиева, утверждают в Баку - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев в телефонном разговоре с госсекретарем США Энтони Блинкеном заявил, что «последние высказывания и шаги Вашингтона серьезно навредили отношениям двух стран».
Об этом сообщила пресс-служба президента Азербайджана.
В частности, говорится в сообщении, Алиев подчеркнул, что мнения, высказанные помощником госсекретаря Джеймсом О'Брайеном 15 ноября на слушаниях в комитете по иностранным делам Палаты представителей Конгресса США, «являлись предвзятыми, не отражали действительность и были отвергнуты Азербайджаном».
Он отметил, что Баку адекватно отреагировал на заявление американской стороны об отмене двусторонних встреч и контактов на высоком уровне и со своей стороны отменил визиты высокого уровня для США.
В сообщении отмечается, что Блинкен попросил дать разрешение на визит помощника госсекретаря США Джеймса О'Брайена в декабре в Азербайджан с целью нормализации отношений.
«Президент Алиев согласился при условии, что после этого визита будет снят необоснованный запрет на визиты высокопоставленных официальных лиц Азербайджана в США. Госсекретарь Блинкен принял это условие», - говорится в сообщении.
В сообщении Госдепартамента о беселе Блинкена с Ильхамом Алиевым говорилось:
«Госсекретарь приветствовал приверженноссть президента Алиева заключению прочного и достойного мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией. Госсекретарь признал страдания, которые этот затянувшийся конфликт принес как азербайджанцам, так и армянам, и подчеркнул преимущества мир для региона. Госсекретарь обсудил наши прочные отношения с Азербайджаном, отметил недавние вызывающие обеспокоенность вопросы, а также говорил о возможности укрепления сотрудничества, особенно вокруг мирного процесса, и важность взаимодействия на высоком уровне».