Կարող ենք օգտագործել բոլոր հնարավոր գործիքները, ասել է ամերիկացի պաշտոնյան - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Ջեյմս Օ՛Բրայենն ասել է, որ «մենք Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ խաղաղություն հաստատելու իրական հնարավորություն ենք տեսնում»։
«Մեզ ոգեւորում է այն, որ կողմերը միմյանց հետ խոսում են ուղղակիորեն եւ միջնորդների միջոցով: Եվ մենք տեսնում ենք ողջ տարածաշրջանին օգուտ բերելու իրական հնարավորություն։ Օրինակ, եթե Կենտրոնական Ասիայից առեւտուրը իրականացվի Ադրբեջանի եւ Հայաստանի տարածքով դեպի Թուրքիա, դա զգալի խթան կլինի այս առեւտրային ուղու բոլոր երկրների համար: Եվ մենք ուրախ կլինենք դրան մաս կազմել:
Միաժամանակ, եթե որոշում կայացվի դրան հասնել ոչ խաղաղ ճանապարհով, մենք ստիպված կլինենք օգտագործել բոլոր հնարավոր գործիքները՝ նման առեւտրային ուղու ստեղծումից խուսափելու համար։ Մենք կողմերին շատ հստակ ներկայացրել ենք այն, ինչ մենք հույս ունենք տեսնել, ինչպես նաեւ այլ զարգացումների հետեւանքները։ Մենք գիտենք, որ կողմերը շահագրգռվածություն են հայտնել մոտ ապագայում խաղաղության համաձայնագրի կնքման հարցում, եւ կցանկանայինք տեսնել դա»,- ասել է ամերիկացի դիվանագետը՝ ելույթ ունենալով ԱՄՆ պետքարտուղարի Բրյուսել կայանալիք այցին ընդառաջ կազմակերպված ճեպազրույցում։
Նոյեմբերի 15-ին ԱՄՆ ելույթ ունենալով Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում՝ Լեռնային Ղարաբաղի ապագայի վերաբերյալ լսումների ժամանակ Ջեյմս Օ՛Բրայենն ասել էր, որ «Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառումը Լեռնային Ղարաբաղում խարխլել է վստահությունը եւ կասկածներ առաջացրել Հայաստանի հետ համապարփակ խաղաղություն հաստատելու Բաքվի հանձնառության վերաբերյալ»:
«Հաշվի առնելով այս նոր իրողությունը՝ Պետդեպարտամենտը հասկացրել է Ադրբեջանին, որ մենք չենք կարող շարունակել մեր երկկողմ հարաբերությունները «բիզնես, ինչպես միշտ» (“business as usual”) սկզբունքով։ Միացյալ Նահանգները դատապարտել են Ադրբեջանի գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղում, չեղարկել բարձր մակարդակի երկկողմ հանդիպումները եւ սառեցրել ապագա միջոցառումների ծրագրերը», - ասել էր դիվանագետը:

США могут использовать «все возможные инструменты», заявил Джеймс О’Брайен - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Помощник госсекретаря США Джеймс О’Брайен заявил, что «мы видим реальную возможность для Азербайджана и Армении заключить мир».
«Нас воодушевляет то, что стороны разговаривают друг с другом напрямую и через посредников. И мы видим реальную возможность получить выгоду для всего региона. К примеру, если торговля из Центральной Азии сможет осуществляться через Азербайджан и Армению в Турцию, это станет существенным стимулом для всех стран на этом торговом пути. И мы будем рады возможности стать частью этого.
В то же время, если будет принято решение добиваться этого не мирными средствами, нам придется использовать все возможные инструменты, чтобы избежать создания такого торгового пути. Мы очень четко изложили сторонам то, что мы надеемся увидеть, а также последствия иных развитий. Мы знаем, что стороны выразили заинтересованность в заключении мирного соглашения в ближайшее время, и нам бы хотелось, чтобы это произошло», - сказал американский дипломат, выступая на брифинге, посвященном предстоящему визиту госсекретаря США в Брюссель.
Выступая 15 ноября в комитете Палаты представителей Конгресса США по иностранным делам на слушаниях о будущем Нагорного Карабаха, Джеймс О’Брайен заявил, что «применение Азербайджаном силы в Нагорном Карабахе подорвало доверие и породило сомнения о приверженности Баку всеобъемлющему миру с Арменией».
«Учитывая эту новую реальность, Госдепартамент дал понять Азербайджану, что мы не можем продолжать наши двусторонние отношения по принципу «бизнес как всегда» (“business as usual”). Соединенные Штаты осудили действия Азербайджана в Нагорном Карабахе, отменили двусторонние встречи на высоком уровне, а также приостановили планы будущих мероприятий», - говорил тогда О’Брайен.