Երեւան: Մեդիամաքս: Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Տասմագամբետովն այսօր ասել է, որ «Հայաստանը խնդրել է կազմակերպության գործընկերներին օրակարգից հանել երկրին օգնություն տրամադրելու փաստաթուղթը»։
«Հայկական կողմը, չնայած մյուս բոլոր դաշնակիցների կողմից փաստաթղթին ներկայացվող աջակցությանը, որեւէ հետաքրքրություն չցուցաբերեց փաստաթղթի նկատմամբ, առավել եւս՝ մեր աշխատանքի վերջին մասում խնդրեցին ընդհանրապես հանել օրակարգից»,- Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ հանդիպմանն ասել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը:
Նոյեմբերի 22-ին Մինսկում տեղի կունենան ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանը, իսկ նոյեմբերի 23-ին՝ ՀԱՊԿ գագաթնաժողովը։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացրել է, որ չի մասնակցելու գագաթնաժողովին։

Ереван /Медиамакс/. Генеральный секретарь Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) Имангали Тасмагамбетов сказал сегодня, что «Армения попросила партнеров снять с повестки документ о помощи стране».
«Армянская сторона, хотя все остальные союзники поддержали это решение, не выражала никакого интереса к этому документу и, более того, в завершающей части нашей работы они попросили его вообще снять с повестки», - заявил генеральный секретарь ОДКБ на встрече с президентом Беларуси Александром Лукашенко.
22 ноября в Минске пройдет заседание Совета коллективной безопасности ОДКБ, а 23 ноября - саммит ОДКБ. Премьер-министр Армении Никол Пашинян сообщил, что не будет участвовать в саммите.