Երեւան: Մեդիամաքս: Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Տասմագամբետովն այսօր ասել է, որ «Հայաստանը խնդրել է կազմակերպության գործընկերներին օրակարգից հանել երկրին օգնություն տրամադրելու փաստաթուղթը»։
«Հայկական կողմը, չնայած մյուս բոլոր դաշնակիցների կողմից փաստաթղթին ներկայացվող աջակցությանը, որեւէ հետաքրքրություն չցուցաբերեց փաստաթղթի նկատմամբ, առավել եւս՝ մեր աշխատանքի վերջին մասում խնդրեցին ընդհանրապես հանել օրակարգից»,- Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ հանդիպմանն ասել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը:
Նոյեմբերի 22-ին Մինսկում տեղի կունենան ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանը, իսկ նոյեմբերի 23-ին՝ ՀԱՊԿ գագաթնաժողովը։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացրել է, որ չի մասնակցելու գագաթնաժողովին։

Yerevan asks CSTO to remove from agenda the document on providing aid to Armenia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Secretary General of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) Imangali Tasmagambetov said today that “Armenia asked the partners of the organization to remove from the agenda the document on providing aid to Armenia.”
“The Armenian side, despite the support for the document from all other allies, did not show any interest in the document, moreover, in the last part of our work, it asked to completely remove it from the agenda,” the CSTO Secretary General said at the meeting with the President of Belarus Alexander Lukashenko.
On November 22, the CSTO Collective Security Council session will take place in Minsk, to be followed with the CSTO summit on November 23. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan informed that he will not attend the summit.