Լուկաշենկոն Փաշինյանին առաջարկել է «չշտապել» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին առաջարկել է «չշտապել»։
Ինչպես հաղորդում է ԲԵԼՏԱ գործակալությունը, այդ մասին ասել է Լուկաշենկոյի մամուլի քարտուղար Նատալյա Էյսմոնտը` մեկնաբանելով երկու երկրների ղեկավարների հեռախոսազրույցը, որի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացրել էր, որ չի մասնակցի նոյեմբերի 23-ին Մինսկում կայանալիք ՀԱՊԿ գագաթնաժողովին:
«Նախագահը, ելնելով իր փորձից եւ նմանատիպ իրավիճակներում մի քանի այլ հայտնի քաղաքական գործիչների արարքներից, ՀՀ վարչապետին առաջարկել է  չշտապել, հապճեպ որոշումներ չընդունել, այլ լրջորեն մտածել հաջորդ քայլերի մասին, որոնք կարող են ուղղված լինել դեզինտեգրացիային», - ասել է Էյսմոնտը:
Ս.թ. մայիսին Ալեքսանդր Լուկաշենկոն խոսել էր «ՀԱՊԿ-ում միասնության կարեւոր դերի մասին՝ նրա անդամների ինքնիշխանությունն ու անկախությունը պահպանելու համար»։
«Վստահ եմ, որ Բելառուսի նախագահության կարգախոսը՝ «Համերաշխություն եւ համագործակցություն՝ խաղաղության եւ անվտանգության համար» համապատասխանում է ՀԱՊԿ-ի բոլոր անդամների շահերին։
Այս առումով չի կարելի շրջանցել մեր շարքերի միասնության հարցը։ Բելառուսն իր նախագահության շրջանակներում նպատակ ունի անհրաժեշտ ջանքեր գործադրել ՀԱՊԿ երկրների համախմբվածության բարձրացման համար։ Հենց առկա հակասությունների վերացման մեջ ենք տեսնում կազմակերպության հզորացման, նրա պատասխանատվության ոլորտում անվտանգության եւ կայունության ապահովման հեռանկարը։ Թույլ մի տվեք խզում մեր պատմության այս կարեւորագույն պահին։ Աշխարհի հզորները փորձում են վերաբաշխել այն, եւ մենք նրանց ուշադրության կենտրոնում ենք։ Պետք է բռնվենք միմյանցից: Մեր պետությունների ինքնիշխանությունն ու անկախությունը պահպանելու ուրիշ այլընտրանք չկա», - ասել էր Բելառուսի նախագահը:

Ереван /Медиамакс/. Президент Белоруссии Александр Лукашенко предложил премьер-министру Армении Николу Пашиняну «не торопиться».
Как сообщает агентство БЕЛТА, об этом сказала пресс-секретарь главы белорусского государства Наталья Эйсмонт, комментируя телефонный разговор лидеров двух стран, в ходе которого Никола Пашинян сообщил, что не примет участие в саммите ОДКБ 23 ноября в Минске.
«Исходя из своего опыта и поступков в подобных ситуациях некоторых других известных политиков, президент предложил премьер-министру Армении не торопиться, не принимать поспешных решений, а серьезно обдумывать следующие шаги, которые могут быть направлены на дезинтеграцию», - сказала Эйсмонт.
В мае этого года Александр Лукашенко говорил о «важной роли единства в ОДКБ для сохранения суверенитета и независимости ее участников».
«Уверен, что девиз белорусского председательства «Через солидарность и сотрудничество к миру и безопасности» отвечает интересам всех членов ОДКБ. Нельзя в этой связи обойти вопрос о единстве наших рядов. Беларусь в рамках своего председательства нацелена на то, чтобы предпринять необходимые усилия для повышения сплоченности государств ОДКБ. Именно в снятии имеющихся противоречий видим перспективу укрепления организации, обеспечения безопасности и стабильности в зоне ее ответственности. Не допустите разрыва на этом остром моменте нашей истории. Сильные мира сего пытаются переделить мир, и мы в центре этого внимания. Надо держаться друг друга. Другой альтернативы для сохранения суверенитета и независимости наших государств нет», - отмечал Лукашенко.