Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարել է, որ ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելի հայտարարությունները «կանխամտածված խեղաթյուրում են իրողությունները տարածաշրջանում, ադեկվատ չեն ու անընդունելի»։
«Հայաստանի կողմից գրեթե 30 տարվա ռազմական ագրեսիայի հանդեպ Եվրամիության անտարբերության ֆոնին Ադրբեջանի դեմ ուղղված սպառնալիքները այս կառույցի կողմնակալ քաղաքականության եւ երկակի ստանդարտների վառ օրինակն են», - ասված է Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
«ԵՄ ներկայացուցչի մեղադրանքները վտանգ են ներկայացնում Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության եւ ինքնիշխանության համար»,- հավելել է Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն։
Բաքուն հայտարարել է, որ «այն ժամանակ, երբ ԵՄ անդամ երկրները տառապում են ագրեսիվ անջատողականության միտումներից, մեր երկրի տարածքում անջատողականություն հրահրելու ԵՄ արտաքին քաղաքական կառույցի փորձերը լուրջ մտահոգության տեղիք են տալիս»։
«Հայաստանին զինելու եւ դրանով իսկ ռազմականացմանը աջակցելու ԵՄ ջանքերը, որոնք խոչընդոտում են տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանը, խրախուսում են մի քաղաքականություն, որը հանգեցնում է նոր հակամարտությունների տարածաշրջանում, եւ դրա պատասխանատվությունն ընկնում է ԵՄ-ի վրա։
Եվս մեկ անգամ հիշեցնում ենք, որ Ադրբեջանի հետ սպառնալիքների լեզվով խոսելն անընդունելի է, եւ ցանկացած ոչ բարեկամական գործողություն դրական արդյունքի չի հանգեցնի, այլ համարժեք պատասխան կստանա»,- հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն։
ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը նոյեմբերի 13-ին Բրյուսելում ԵՄ արտաքին հարաբերությունների խորհրդի նիստից հետո, մասնավորապես, ասել էր.
«Խորհուրդը քննարկել է, թե ինչպես ամրապնդել համագործակցությունը Հայաստանի հետ եւ աջակցել նրա ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված իշխանություններին, նրա դիմադրողականությանը, անվտանգությանը եւ երկրում բարեփոխումների շարունակության ապահովմանը: Մենք որոշեցինք ուժեղացնել մեր առաքելությունը Հայաստանում՝ ավելացնելով աշխատակիցների եւ պարեկությունների քանակը սահմանի զգայուն հատվածներում: Նաեւ կուսումնասիրենք հնարավոր աջակցությունը Հայաստանին Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամի (European Peace Facility) շրջանակներում եւ Հայաստանի համար վիզային ռեժիմի ազատականացման տարբերակը»։
Բորելն ասել էր նաեւ, որ ԵՄ-ն պետք է «շատ ուշադիր լինի Հայաստանի ներքին եւ արտաքին ապակայունացման ցանկացած փորձի նկատմամբ»։
«Մեր ուղերձը Ադրբեջանին հստակ է եղել. Հայաստանի տարածքային ամբողջականության ցանկացած խախտում անընդունելի կլինի եւ ծանր հետեւանքներ կունենա մեր հարաբերությունների որակի վրա», - ընդգծել էր նա։
Բորելը կոչ էր արել վերսկսել բանակցությունները Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ՝ հիմնվելով ԵՄ խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի կատարած աշխատանքի վրա։
«Պետք է խաղաղության պայմանագիր կնքվի, եւ մենք հավատարիմ ենք շարունակելու մեր միջնորդական դերը», - ասել էր Բորելը՝ հավելելով, որ Եվրամիության արտաքին գործերի նախարարները որոշել են հրավիրել Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանին՝ մասնակցելու ԵՄ Արտաքին հարաբերությունների խորհրդի առաջիկա նիստերից մեկին։

Ереван /Медиамакс/. МИД Азербайджана заявил, что заявления главы дипломатии ЕС Жозепа Борреля «умышленно искажают реалии в регионе, совершенно неадекватны и неприемлемы».
«На фоне безразличия Европейского союза к почти 30-летней военной агрессии Армении, угрозы в адрес Азербайджана являются ярким примером предвзятой политики и двойных стандартов этой структуры», - говорится в заявлении внешнеполитического ведомства Азербайджана.
«Обвинения, выдвинутые представителем ЕС, представляют угрозу территориальной целостности и суверенитету Азербайджана», - добавили в МИД Азербайджана.
В Баку заявили, что «в то время, как страны-члены ЕС страдают от тенденций агрессивного сепаратизма, попытки внешнеполитического ведомства ЕС разжечь сепаратизм на территории нашей страны являются источником серьезной обеспокоенности».
«Усилия ЕС по вооружению Армении и тем самым поддержке милитаризации, препятствующей миру и стабильности в регионе, являются поощрением политики, ведущей к новым конфликтам в регионе, и ответственность за это ложится на ЕС.
Еще раз напоминаем, что говорить с Азербайджаном на языке угроз недопустимо, и любые недружественные действия не приведут к положительному результату, а получат адекватный ответ», - заявили в МИД Азербайджана.
Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель после состоявшегося в Брюсселе заседания Совета ЕС по международным делам 13 ноября, в частности, заявил:
«Совет обсудил, как укрепить сотрудничество с Арменией и поддержать ее демократически избранные власти, ее устойчивость, безопасность и обеспечение продолжения реформ в стране. Мы решили усилить нашу миссию в Армении, увеличив количество ее членов и количества патрулирований на чувствительных участках границы. Мы также изучим возможную поддержку Армении в рамках Европейского фонда мира (European Peace Facility) и вариант либерализации визового режима для Армении».
Боррель заявил также, что ЕС должен быть «очень внимателен к любым попыткам внутренней и внешней дестабилизации в Армении».
«Наше послание Азербайджану было четким: любое нарушение территориальной целостности Армении неприемлемо и будет иметь серьезные последствия для качества наших отношений»,- подчеркнул он.
Боррель призвал к возобновлению переговоров между Арменией и Азербайджаном на основе проделанной президентом Совета ЕС Шарлем Мишелем работы.
«Мирное соглашение должно быть подписано, и мы полны решимости продолжать нашу посредническую роль»,- сказал Боррель, добавив, что министры иностранных дел ЕС решили пригласить главу МИД Армении Арарата Мирзояна для участия в одном из предстоящих заседаний Совета по международным делам.