Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրամիության արտաքին գործերի նախարարները հավանություն են տվել Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության (EUMA) ընդլայնման եւ Հայաստանի հետ վիզաների ազատականացման քննարկումներն ակտիվացնելու առաջարկին:
Այդ մասին հայտնել է ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության Բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը՝ Բրյուսելում կայացած
ԵՄ Արտաքին հարաբերությունների խորհրդի նիստից հետո:
«Խորհուրդը քննարկել է, թե ինչպես ամրապնդել համագործակցությունը Հայաստանի հետ եւ աջակցել նրա ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված իշխանություններին, նրա դիմադրողականությանը, անվտանգությանը եւ երկրում բարեփոխումների շարունակության ապահովմանը: Մենք որոշեցինք ուժեղացնել մեր առաքելությունը Հայաստանում՝ ավելացնելով աշխատակիցների եւ պարեկությունների քանակը սահմանի զգայուն հատվածներում: Նաեւ կուսումնասիրենք հնարավոր աջակցությունը Հայաստանին Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամի (European Peace Facility) շրջանակներում եւ Հայաստանի համար վիզային ռեժիմի ազատականացման տարբերակը»,- մանրամասնել է Բորելը:
Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամը գործիք է, որով Բրյուսելը միջոցներ է տրամադրում Միության անդամ չհանդիսացող երկրների պաշտպանունակությունը բարձրացնելու, հակամարտությունները կանխելու եւ խաղաղությունն ամրապնդելու համար: Այս կառույցի միջոցով են Ուկրաինան, Վրաստանը եւ Մոլդովան օգնություն են ստանում Եվրամիությունից։
Բորելը նաեւ ասել է, որ ԵՄ-ն պետք է «շատ զգոն լինի Հայաստանում ներքին եւ արտաքին ապակայունացման ցանկացած փորձի հանդեպ»։
«Մեր ուղերձը Ադրբեջանին հստակ է եղել. Հայաստանի տարածքային ամբողջականության ցանկացած խախտում անընդունելի կլինի եւ ծանր հետեւանքներ կունենա մեր հարաբերությունների որակի վրա», - ընդգծել է ԵՄ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը։
Բորելը կոչ է արել վերսկսել բանակցությունները Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ՝ հիմնվելով ԵՄ Խորհրդի նախագահի կատարած աշխատանքի վրա։
«Պետք է խաղաղության պայմանագիր կնքվի, եւ մենք հավատարիմ ենք շարունակելու մեր միջնորդական դերը», - ասել է Բորելը, հավելելով, որ Եվրամիության արտաքին գործերի նախարարները որոշել են հրավիրել
Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանին՝ մասնակցելու ԵՄ Արտաքին հարաբերությունների խորհրդի առաջիկա նիստերից մեկին։
Մեդիամաքսը նշում է, որ ս.թ. հուլիսին Հայաստանի Ազգային Ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Լեհաստանի նախագահ Անջեյ Դուդայի հետ հանդիպմանը հիշեցրել էր, որ Հայաստանը դիմել էր ԵՄ-ին Հայաստանին Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամի միջոցով տեխնիկական աջակցություն հատկացնելու խնդրանքով:
«Ցավոք, Հայաստանի խնդրանքը մերժվել է՝ հղում տալով Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների բարելավման գործում ԵՄ միջնորդական ջանքերին, ինչպես նաեւ «կոնֆլիկտային զգայունության» խնդրին»,- ասել էր Ալեն Սիմոնյանը:

Ереван /Медиамакс/. Министры иностранных дел стран-участниц ЕС одобрили предложение о расширении Гражданской миссии ЕС в Армении (EUMA) и об активизации обсуждений о либерализации визового режима с Арменией.
Об этом заявил Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель после состоявшегося в Брюсселе заседания Совета ЕС по международным делам.
«Совет обсудил, как укрепить сотрудничество с Арменией и поддержать ее демократически избранные власти, ее устойчивость, безопасность и обеспечение продолжения реформ в стране. Мы решили усилить нашу миссию в Армении, увеличив количество ее членов и количества патрулирований на чувствительных участках границы. Мы также изучим возможную поддержку Армении в рамках Европейского фонда мира (European Peace Facility) и вариант либерализации визового режима для Армении»,- добавил Боррель.
Европейский фонд мира - инструмент, с помощью которого Брюссель предоставляет средства для повышения обороноспособности стран, не входящих в ЕС, предотвращения конфликтов и укрепления мира. Через эту структуру помощь от Евросоюза получают, в частности, Украина, Грузия и Молдова.
Боррель заявил также, что ЕС должен быть «очень внимателен к любым попыткам внутренней и внешней дестабилизации в Армении».
«Наше послание Азербайджану было четким: любое нарушение территориальной целостности Армении неприемлемо и будет иметь серьезные последствия для качества наших отношений»,- подчеркнул он.
Он призвал к возобновлению переговоров между Арменией и Азербайджаном на основе проделанной президентом Совета ЕС Шарлем Мишелем работы.
«Мирное соглашение должно быть подписано, и мы полны решимости продолжать нашу посредническую роль»,- сказал Боррель, добавив, что министры иностранных дел ЕС решили пригласить главу МИД Армении Арарата Мирзояна для участия в одном из предстоящих заседаний Совета по международным делам.
Медиамакс отмечает, что в июле этого года спикер парламента Армении Ален Симонян на встрече с президентом Польши Анджеем Дудой напомнил, что Армения обратилась в ЕС с просьбой предоставить Армении техническую помощь через Европейский фонд мира.
«К сожалению, запрос Армении отклонили, ссылаясь на посреднические усилия ЕС в улучшении отношений между Арменией и Азербайджаном, а также вопрос «конфликтной чувствительности»», - говорил тогда Ален Симонян.