Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի` Միացյալ Թագավորություն պաշտոնական այցի շրջանակներում նոյեմբերի 13-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի դեսպանության նոր շենքի պաշտոնական բացման արարողությունը:
ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ արարողությանը Միացյալ Թագավորության անունից մասնակցել է գործարարության եւ առեւտրի պետնախարար Թիմըթի Մինտոն։
Իր ելույթում Արարատ Միրզոյանը, մասնավորապես, ասել է.
«Այսօր ժապավենը կտրելիս մենք ոչ միայն շենքի բացումն ենք ազդարարում, այլ նոր հիմք ենք դնում մեր հարաբերությունների խորացման համար։ Մենք վերահաստատում ենք մեր հանձնառությունը՝ խորացնելու մեր քաղաքական երկխոսությունը, մեր տնտեսական եւ մշակութային կապերը: Հետաքրքիր զուգադիպությամբ բացման այս արարողությունից անմիջապես հետո մենք պատրաստվում ենք մեր հարաբերությունների նոր մակարդակի՝ Հայաստանի Հանրապետության եւ Միացյալ Թագավորության միջեւ ռազմավարական երկխոսության մեկնարկին»:

New building of Armenian embassy officially inaugurated in London - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The official opening ceremony of the new building of the Armenian embassy in the United Kingdom took place on November 13 within the framework of the official visit of Armenia’s Foreign Minister Ararat Mirzoyan to the United Kingdom.
Armenia’s Foreign Ministry reports that Timothy Minto, the Minister of State in the Department for Business and Trade, attended the ceremony on behalf of the UK government.
In his speech, Ararat Mirzoyan, in particular, said:
“As we cut the ribbon today we not only open a building, but lay a new foundation for deepening our relations. We are reaffirming our commitments to deepen our political dialogue, our economic and cultural ties. It is also an interesting coincidence that immediately after this opening ceremony we are going to launch a new level in our bilateral relations, we are going to launch a strategic dialogue between the Republic of Armenia and the United Kingdom.”