Երեւան: Մեդիամաքս: Պետդումայի պատգամավորները որոշել են անորոշ ժամանակով հետաձգել Ռուսաստանում Հայաստանի քաղաքացիների վարորդական վկայականները ճանաչելու մասին օրինագծի քննարկումը։
Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով Ռուսաստանի խորհրդարանի ստորին պալատի մամուլի ծառայությունը։
Ինչպես նշել է Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը, օրինագծով առաջարկվում է Հայաստանի քաղաքացիներին լրացուցիչ արտոնություններ տալ, սակայն Հայաստանի ղեկավարությունը քայլեր չի ձեռնարկել ռուսաց լեզվի կարգավիճակն ամրապնդելու համար։
«Մենք նման որոշումներ կայացրել ենք Բելառուսի, Ղազախստանի եւ Ղրղզստանի հետ կապված, քանի որ դրանցում ռուսաց լեզուն սահմանադրորեն ամրագրված է ։ Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա տեսնում ենք, որ ռուսաց լեզվի կարգավիճակ չկա, իսկ վերջին որոշումներն ամենեւին ուղղված չեն այս ոլորտում հարաբերությունների զարգացմանը»,- ասել է Վոլոդինը։
Փաստաթուղթը նախաձեռնվել էր Ռուսաստանի կառավարության կողմից եւ Պետդումայի կողմից առաջին ընթերցմամբ ընդունվել էր 2022 թվականի հունիսին։
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ դեռեւս 2017 թվականի հունիսին Ռուսաստանի Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինն առաջարկել էր Հայաստանի օրենսդրության մեջ ամրագրել ռուսաց լեզվի պաշտոնական կարգավիճակը, որպեսզի Ռուսաստանի տարածքում ճանաչվեն ազգային վարորդական վկայականները:
Նրա ասել էր, որ Պետդումայի կողմից օրենքի ընդունումից հետո, որի համաձայն Ղրղըզստանի, ինչպես նաեւ այլ երկրների քաղաքացիները, որտեղ ռուսերենը ամրագրված է որպես պետական լեզու, իրավունք ստացան Ռուսաստանում վարորդ աշխատել ազգային վարորդական իրավունքներով, «Հայաստանի քաղաքացիները, փաստորեն, դուրս մնացին»:
«Կարող եմ միայն մի բան ասել. ամրագրե՛ք ռուսերենը որպես պետական լեզու, եւ այդ ժամանակ օրենքի նորմը ավտոմատ կընդգրկի նաեւ Հայաստանի Հանրապետությունը», - 2017-ին ասել էր Վոլոդինը:

Yerevan /Mediamax/. Members of Russian State Duma decided to postpone indefinitely the consideration of the bill on the recognition of Armenian citizens’ national driving licenses in Russia when they carry out entrepreneurial and labor activities.
TASS reports this citing the press service of the lower house of the Russian parliament.
Vyacheslav Volodin, the speaker of the Russian State Duma, said that the bill proposes additional preferences to Armenian citizens, but the Armenian leadership failed to take any steps to consolidate the status of the Russian language.
“We made such decisions with regard to Belarus, Kazakhstan and Kyrgyzstan, as the Russian language is constitutionally enshrined in their country. As for Armenia, we see: Russian language has no status, the latest decisions absolutely do not contribute to the development of relations in this area,” Volodin said.
The document was initiated by the Russian government and adopted by the State Duma in the first reading in June 2022.
Mediamax reminds that back in June 2017, Vyacheslav Volodin proposed to enshrine the Russian language as an official one in the Armenian legislation so that the Armenian national driving licenses would be recognized in Russia.
He said then that after the Russian State Duma adopted a law giving the citizens of Kyrgyzstan, where Russian is an official language, the right to work as drivers in Russia with national licenses, “Armenian citizens were actually left out.”
“I can only say this: enshrine Russian language as an official, and the law will automatically include the Republic of Armenia as well,” Volodin said.