Փաշինյանը, Մակրոնը, Շոլցը եւ Միշելը համատեղ հայտարարություն են ընդունել - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Այսօր Գրանադայում Եվրոպական քաղաքական համայնքի երրորդ գագաթնաժողովի շրջանակում տեղի է ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի, Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի եւ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի քառակողմ հանդիպումը:
Հանդիպման ավարտին ընդունվել է համատեղ հայտարարություն, որում, մասնավորապես, ասվում է․
«Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը եւ Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցն ընդգծել են իրենց անսասան աջակցությունը Հայաստանի անկախությանը, ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը եւ սահմանների անձեռնմխելիությանը։
Նրանք նաեւ իրենց աջակցությունն են հայտնել ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների ամրապնդմանը բոլոր հարթություններում՝ ելնելով Հայաստանի Հանրապետության կարիքներից։
Նրանք համաձայնել են Հայաստանին հավելյալ մարդասիրական օգնություն տրամադրել, որը բախվում է Ղարաբաղի հայերի վերջին զանգվածային տեղահանման հետեւանքներին։
Նրանք ընդգծել են, որ այդ փախստականները պետք է ազատորեն օգտվեն իրենց տներ եւ բնակության վայրեր վերադառնալու իրավունքից՝ առանց որեւէ պայմանների, միջազգային մոնիտորինգի ներքո եւ իրենց պատմության, մշակույթի եւ մարդու իրավունքների նկատմամբ պատշաճ հարգանքով։
Նրանք հավատարիմ են մնում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված բոլոր ջանքերին՝ հիմնված միմյանց ինքնիշխանության, սահմանների անձեռնմխելիության եւ տարածքային ամբողջականության (Հայաստանի 29,800 քառակուսի կմ եւ Ադրբեջանի 86,600 քառակուսի կմ) փոխադարձ ճանաչման վրա, ինչպես նշված է նախագահ Միշելի 2023 թվականի մայիսի 14-ի եւ հուլիսի 15-ի հայտարարություններում։ Նրանք կոչ են արել խստորեն պահպանել ուժի եւ ուժի սպառնալիքի չկիրառման սկզբունքը։
Նրանք ընդգծել են սահմանների սահմանազատման ուղղությամբ աշխատելու հրատապ անհրաժեշտությունը՝ հիմնվելով կողմերին տրամադրված ԽՍՀՄ Գլխավոր շտաբի ամենավերջին քարտեզների վրա, որոնք պետք է նաեւ հիմք հանդիսանան ուժերի հետքաշման, խաղաղության պայմանագիրը վերջնական տեսքի բերելու եւ հումանիտար բոլոր խնդիրների լուծման համար։
Նրանք ավելի մեծ տարածաշրջանային համագործակցության եւ բոլոր սահմանների, այդ թվում՝ Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ բացման կոչ են արել։
Նրանք նաեւ երկրների ինքնիշխանության եւ իրավազորության լիակատար հարգման, ինչպես նաեւ հավասարության եւ փոխադարձության սկզբունքների վրա հիմնված տարածաշրջանային կապերի բացման կոչ են արել։ Եվրոպացի առաջնորդները կոչ են արել Հայաստանին եւ Ադրբեջանին ազատ արձակել բոլոր ձերբակալվածներին եւ համագործակցել անհայտ կորածների ճակատագրին լուծում տալու եւ ականազերծման աշխատանքները հեշտացնելու ուղղությամբ»։

Yerevan /Mediamax/. The President of the European Council, Charles Michel, the President of France, Emmanuel Macron, and the Chancellor of Germany, Olaf Scholz met in Granada with Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan.
Following the meeting they issued a joint statement which reads:
“The President of the European Council, Charles Michel, the President of France, Emmanuel Macron, and the Chancellor of Germany, Olaf Scholz underlined their unwavering support to the independence, sovereignty, territorial integrity and inviolability of the borders of Armenia.
They also expressed their support to the strengthening of EU-Armenia relations, in all its dimensions, based on the needs of the Republic of Armenia.
They agreed on the need to provide additional humanitarian assistance to Armenia as it faces the consequences of the recent mass displacement of Karabakh Armenians. They stressed that these refugees must be free to exercise their right to return to their homes and their places of living, without any conditions, with international monitoring, and with due respect for their history, culture and for human rights.
They remain committed to all efforts directed towards the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, based on mutual recognition of sovereignty, inviolability of borders and territorial integrity of Armenia (29.800 km2) and Azerbaijan (86.600 km2), as mentioned in President Michel’s statements of 14 May and 15 July 2023. They called for the strict adherence to the principle of non-use of force and threat of use of force. They stressed the urgent need to work towards border delimitation based on the most recent USSR General Staff maps that have been provided to the sides, which should also be a basis for distancing of forces, and for finalizing the peace treaty and addressing all humanitarian issues.
They called for greater regional cooperation and for the re-opening of all borders, including the border between Armenia and Türkiye, as well as for the opening of regional connectivity links based on full respect of countries’ sovereignty and jurisdiction, as well as on the principles of equality and reciprocity.
The European leaders called on Armenia and Azerbaijan to release all detainees, and to cooperate to address the fate of missing persons and to facilitate demining work”.