Կոլոննան Բայդենին խնդրել է ուշադրություն դարձնել Հայաստանի խնդիրների վրա - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլոննան ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին խնդրել է ուշադրություն դարձնել «Հայաստանի ամրապնդման անհրաժեշտության վրա»։
Այս մասին AFP գործակալությանը հայտնել է դիվանագիտական աղբյուրը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Կատրին Կոլոննան մասնակցել է Բայդենի եւ Ուկրաինային աջակցող երկրների ու կազմակերպությունների ղեկավարների հեռախոսային կոնֆերանսին։
Ըստ AFP-ի՝ հոկտեմբերի 3-ին Երեւանում գտնվող ֆրանսիացի նախարարը խնդրել է ԱՄՆ նախագահին ուշադրություն դարձնել «Հայաստանի ամրապնդման անհրաժեշտության վրա» եւ նշել է, որ երկրի տարածքային ամբողջականությունը «վիճարկվում է կամ վտանգի տակ է»։ Կատրին Կոլոննան «կոչ է արել հաշվի առնել այն, ինչ կատարվում է Կովկասում», ասել է AFP-ի աղբյուրը։
ԱՄՆ նախագահի հետ հեռախոսային կոնֆերանսին մասնակցել են նաեւ Եվրահանձնաժողովի նախագահը, ԵՄ Խորհրդի ղեկավարը, ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը, Կանադայի, Ճապոնիայի, Իտալիայի, Մեծ Բրիտանիայի վարչապետները, Գերմանիայի կանցլերը, Լեհաստանի եւ Ռումինիայի նախագահները։

French FM asks Biden to pay attention to “the need to strengthen Armenia” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. French Foreign Minister Catherine Colonna asked U.S. President Joe Biden to pay attention to “the need to strengthen Armenia.”
A diplomatic source told AFP about this, TASS writes.
Catherine Colonna took part in a conference call between Biden and leaders of countries and organizations supporting Ukraine.
According to AFP, the French minister, who was in Yerevan on October 3, asked the U.S. president to pay attention to “the need to strengthen Armenia,” the territorial integrity of which is “disputed or threatened.” Catherine Colonna “called to take into account what is happening in the Caucasus” along with what is happening in Ukraine, AFP’s source said.
The President of the European Commission, the head of the European Council, the NATO Secretary General, the Prime Ministers of Canada, Japan, Italy, the United Kingdom, the Chancellor of Germany, and the Presidents of Poland and Romania also participated in the conference call.