Շառլ Միշել. ԵՄ հարաբերություններն Ադրբեջանի հետ «հեշտ չեն» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Եվրամիության Խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը հայտարարել է, որ «չափազանց հիասթափված է» Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողություն իրականացնելու Ադրբեջանի որոշումից եւ այդ մասին «շատ վճռականորեն» ասել է Իլհամ Ալիեւին։
Euronews հեռուստաալիքի Global Conversation ծրագրին տված հարցազրույցում Միշելն ասել է, որ բանակցություններում հաջողության հասնելու համար պետք են երկու կողմերի պարտավորությունները, սակայն «ավելի մեծ պատասխանատվությունն ընկած է Ադրբեջանի վրա, որը սկսել է այս ռազմական գործողությունը»:
«Այժմ Ադրբեջանը պետք է բարի կամք դրսեւորի եւ, հարգելով միջազգային իրավունքը, ապահովի Ադրբեջանի ողջ բնակչության, այդ թվում՝ հայերի իրավունքներն ու անվտանգությունը»,- նշել է նա։
Շառլ Միշելը ձեռնպահ է մնացել Լեռնային Ղարաբաղից հայերի զանգվածային գաղթը բնորոշել որպես էթնիկ զտում։
«Իսկապես, հայ բնակչության ճնշող մեծամասնությունը հեռացավ տարածաշրջանից՝ ամենայն հավանականությամբ վախենալով Ադրբեջանի իշխանությունների վերաբերմունքից։ Նրանց մեծ մասն այժմ Հայաստանում է, եւ այդ պատճառով ԵՄ-ն պետք է մարդասիրական օգնություն ցուցաբերի»,- ասել է ԵՄ Խորհրդի նախագահը։
Շառլ Միշելը նշել է, որ չնայած վերջին իրադարձություններին, Ադրբեջանը շարունակում է մնալ ԵՄ գործընկերը։
«Այո, Ադրբեջանն այսօր գործընկեր է։ Դա չի նշանակում, որ մեր հարաբերությունները հեշտ են: Ոչ, դրանք հեշտ չեն: Իրական դժվարություններ կան, եւ դա պետք է հասկանալ»,- ասել է նա։ Միեւնույն ժամանակ, Շառլ Միշելը հերքել է այն պնդումները, թե ԵՄ-ն «աչք փակեց» Ադրբեջանի կողմից հնարավոր ուժային գործողությունների նախանշանների վրա, երբ 2022 թվականին Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը Ադրբեջանն անվանեց «վստահելի գործընկեր»՝ Բաքվում մինչեւ 2027 թվականը ադրբեջանական գազի մատակարարումները կրկնապատկելու մասին համաձայնագիր ստորագրելով։
«Ես հասկանում եմ այս փաստարկը, սակայն այն ճիշտ չէ։ Ուկրաինա Ռուսաստանի ներխուժումից ի վեր մենք ցուցադրել ենք Եվրոպայի կարողությունը արագ դիվերսիֆիկացնելու իր մատակարարման աղբյուրները, եւ այսօր մենք ունենք էներգիայի մատակարարման բազմաթիվ տարբերակներ», - ասել է Միշելը:

Шарль Мишель заявил, что у ЕС «непростые» отношения с Азербайджаном - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Совета Европейского Союза Шарль Мишель заявил, что «чрезвычайно разочарован» решением Азербайджана провести военную операцию в Нагорном Карабахе и «очень твердо» заявил об этом Ильхаму Алиеву.
Мишель заявил в интервью программе Global Conversation на телеканале Euronews, что для успеха на переговорах нужны обязательства обеих стоорон, но «большая ответственность лежит на Азербайджане, который начал эту военную операцию».
«Теперь Азербайджан должен проявить добрую волю и, уважая международное право, обеспечить права и безопасность всего населения Азербайджана, включая армян», - отметил он.
Шарль Мишель воздержался классифицировать массовый исход армян из Нагорного Карабаха как этническую чистку.
«Действительно, огромное большинство армянского населения покинуло регион – скорее всего, опасаясь отношения со стороны азербайджанских властей. Большая их часть сейчас находится в Армении и поэтому ЕС должен предоставить гуманитарную помощь», - сказал
президент Совета ЕС.
Шарль Мишель отметил, что несмотря на последние события, Азербайджан продолжает оставаться партнером ЕС.
«Да, Азербайджан сегодня является партнером. Это не значит, что у нас простые отношения. Нет, они не являются простыми. Есть реальные трудности и это следует понимать», - заявил он. При этом Шарль Мишель отверг утверждения о том, что ЕС «закрыл глаза» не признаки возможных силовых действий со стороны Азербайджана, когда в 2022 году глава Европейской комиссии Урсула фон дер Лайен назвала Азербайджан «надежным партнером», подписывая в Баку соглашение об увеличении вдвое поставок азербайджанского газа к 2027 году.
«Я понимаю этот аргумент, но он не является верным. После российского вторжения в Украину мы продемонстрировали способность Европы быстро диверсифицировать источники поставок и сегодня у нас есть много вариантом энергоснабжения», - сказал Мишель.