Շառլ Միշել. ԵՄ հարաբերություններն Ադրբեջանի հետ «հեշտ չեն» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Եվրամիության Խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը հայտարարել է, որ «չափազանց հիասթափված է» Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողություն իրականացնելու Ադրբեջանի որոշումից եւ այդ մասին «շատ վճռականորեն» ասել է Իլհամ Ալիեւին։
Euronews հեռուստաալիքի Global Conversation ծրագրին տված հարցազրույցում Միշելն ասել է, որ բանակցություններում հաջողության հասնելու համար պետք են երկու կողմերի պարտավորությունները, սակայն «ավելի մեծ պատասխանատվությունն ընկած է Ադրբեջանի վրա, որը սկսել է այս ռազմական գործողությունը»:
«Այժմ Ադրբեջանը պետք է բարի կամք դրսեւորի եւ, հարգելով միջազգային իրավունքը, ապահովի Ադրբեջանի ողջ բնակչության, այդ թվում՝ հայերի իրավունքներն ու անվտանգությունը»,- նշել է նա։
Շառլ Միշելը ձեռնպահ է մնացել Լեռնային Ղարաբաղից հայերի զանգվածային գաղթը բնորոշել որպես էթնիկ զտում։
«Իսկապես, հայ բնակչության ճնշող մեծամասնությունը հեռացավ տարածաշրջանից՝ ամենայն հավանականությամբ վախենալով Ադրբեջանի իշխանությունների վերաբերմունքից։ Նրանց մեծ մասն այժմ Հայաստանում է, եւ այդ պատճառով ԵՄ-ն պետք է մարդասիրական օգնություն ցուցաբերի»,- ասել է ԵՄ Խորհրդի նախագահը։
Շառլ Միշելը նշել է, որ չնայած վերջին իրադարձություններին, Ադրբեջանը շարունակում է մնալ ԵՄ գործընկերը։
«Այո, Ադրբեջանն այսօր գործընկեր է։ Դա չի նշանակում, որ մեր հարաբերությունները հեշտ են: Ոչ, դրանք հեշտ չեն: Իրական դժվարություններ կան, եւ դա պետք է հասկանալ»,- ասել է նա։ Միեւնույն ժամանակ, Շառլ Միշելը հերքել է այն պնդումները, թե ԵՄ-ն «աչք փակեց» Ադրբեջանի կողմից հնարավոր ուժային գործողությունների նախանշանների վրա, երբ 2022 թվականին Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը Ադրբեջանն անվանեց «վստահելի գործընկեր»՝ Բաքվում մինչեւ 2027 թվականը ադրբեջանական գազի մատակարարումները կրկնապատկելու մասին համաձայնագիր ստորագրելով։
«Ես հասկանում եմ այս փաստարկը, սակայն այն ճիշտ չէ։ Ուկրաինա Ռուսաստանի ներխուժումից ի վեր մենք ցուցադրել ենք Եվրոպայի կարողությունը արագ դիվերսիֆիկացնելու իր մատակարարման աղբյուրները, եւ այսօր մենք ունենք էներգիայի մատակարարման բազմաթիվ տարբերակներ», - ասել է Միշելը:

Yerevan /Mediamax/. President of the European Council Charles Michel stated that he is "extremely disappointed” by the decision that was taken by Azerbaijan and has expressed that "very firmly” to President Aliyev.
Michel told Euronews’ Global Conversation that peace will require “a negotiation that can pin down commitments from both sides” although “there is a great responsibility on the side of Azerbaijan, which launched this military operation.”
“It’s now up to Azerbaijan to show goodwill by engaging while respecting international law to protect the rights and security of the entire population that lives in Azerbaijan, including the Armenian population,” he added.
Charles Michel refrained from labelling the forced exodus of the Nagorno-Karabakh population as an attempt of ethnic cleansing.
“It’s true that the immense majority of the Armenian population has left the region and probably in fear of how they will be considered by the Azerbaijani authorities. A large part is now in Armenia, and that’s why the EU must deliver humanitarian aid,” he said.
The European Council president noted that Baku remains an EU partner despite its brazen attack.
“Azerbaijan is a partner today, yes, it’s a partner. That doesn’t mean the relationship is simple. No, it’s not simple. Are there difficulties? Yes, and these difficulties are real and should be understood,” he explained.
At the same time he denied that the EU had “turned a blind eye” to signs of hostilities when EU Commission President Ursula von der Leyen hailed Baku a “trustworthy” partner in 2022, striking a deal to double EU imports of Azerbaijani gas by 2027 in a bid to wean off Russian fossil fuel imports.
“I understand the argument, but it’s not correct. We showed Europe’s ability to very quickly diversify energy supplies following the Russian invasion of Ukraine and therefore we now have many options in terms of energy supplies,” Michel said.